درخواست ۲۰ هزار میلیارد تسهیلات در بخش کشاورزی

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا کنون مجموعا ۲۰ هزار میلیارد ریال درخواست تسهیلات مورد نیاز برای متقاضیان آسیب دیده از کرونا در بخش کشاورزی از استان‌ها دریافت شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمد خالدی با اعلام اینکه تا کنون مجموعاً ۲۰ هزار میلیارد ریال درخواست تسهیلات مورد نیاز برای متقاضیان آسیب دیده از کرونا در بخش کشاورزی از استان‌ها دریافت شده است، اظهار کرد: از تعداد درخواست‌های ارائه شده تاکنون، ۲۶۷۷ در خواست با مجموع ۱,۸۸۱ میلیارد ریال از سوی افراد بیمه شده در کسب و کارهای کشاورزی خسارت دیده از ویروس کرونا در سامانه "کارا" تا کنون برای دریافت تسهیلات با کارمزد ۱۲ درصدی ثبت نام کرده‌اند.

وی افزود: درخواست فعالان فاقد بیمه در کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا برای تسهیلات نیز در استان‌های کشور به ۱۷ هزار و ۶۲۱ نفر رسیده است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: از تعداد درخواست‌های ثبت شده در سامانه کارآ ۲۲۷۰ فقره پرونده با مبلغ ۱,۵۸۱ میلیارد ریال و با اشتغال ۱۳ هزار و ۳۰۸ نفر در مرحله بررسی بانک عامل بوده و مبلغ ۳۵.۵ میلیارد ریال تا کنون به آنها تسهیلات پرداخت شده است.

خالدی گفت: ۱۵ درصد ثبت نام‌ها برای دریافت تسهیلات اشخاص بیمه شده در کسب و کارهای آسیب دیده بخش کشاورزی از استان مازندران، ۱۰ درصد اردبیل و ۷ درصد استان آذربایجان غربی و کمترین ثبت نام‌ها مربوط به قم بدون ثبت نام و سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی است.

وی در عین حال تصریح کرد: بیشترین درخواست برای دریافت تسهیلات بانکی با کارمزد ۱۲ درصدی برای زیر رسته‌های مرغداری با ۴۳ درصد، پرورش مرغ ۱۷ درصد و کشتارگاه‌های طیور و مرغ ۱۴ درصد و کمترین برای زیر رسته‌های پرورش بوقلمون، پرورش بلدرچین و فروش خرده فرآورده‌های دریایی بدون ثبت نام بوده‌اند.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی درباره چگونگی روند پرداخت تسهیلات به اشخاص بیمه نشده در کسب و کارهای کشاورزی نیز گفت: تا کنون ۲۱ استان ۱۷ هزار و ۶۲۱ درخواست اشخاص بیمه نشده به مبلغ ۲۰,۵۸۸ میلیارد ریال تسهیلات به وزارت جهاد کشاورزی فرستاده‌اند و این اسامی را برای بارگذاری در سامانه کارآ ارسال کرده‌ایم.

خالدی خاطر نشان کرد: کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا با عنوان رسته چهاردهم در خرداد ماه به فهرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ثبت نام در سامانه کارآ و به منظور دریافت تسهیلات برای اشخاص بیمه شده و فعال در این واحدهای تولیدی اضافه شد.

وی رسته چهاردهم کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا را شامل واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادر گوشتی، مراکز تولید محصولات گلخانه‌ای سبزی و صیفی‌جات صادراتی و مراکز تولید عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی عنوان کرد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با وجود زمان محدود برای متقاضیان بخش کشاورزی، میزان درخواست‌ها در حوزه کشاورزی برای دریافت تسهیلات در حال افزایش است و با این حال فرآیندهای بارگذاری و پرداخت تسهیلات در بانک‌ها به کندی پیش می‌رود.

خالدی یکی از مهمترین دلایل کندی پرداخت تسهیلات را عدم تخصیص منابع تسهیلاتی کرونا به بانک کشاورزی به عنوان تنها بانک تخصصی بخش کشاورزی دانست و تاکید کرد: درخواست افزوده شدن بانک کشاورزی به فهرست بانک‌های عامل و تخصیص منابع بخش کشاورزی به این بانک به بانک مرکزی ارسال و قول مساعد برای این کار داده شده است.

کد خبر 437165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.