جهانگیری: هیچ دستگاهی نمی‌تواند به کوه دماوند تعرض کند

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جایگاه و اهمیت کوه دماوند در فرهنگ و تمدن ایران، گفت: دماوند در طول تاریخ، نماد استواری و ایستادگی ملت ایران در برابر بحران‌ها و مشکلات بوده و در هیچ شرایطی، فرد و دستگاهی نمی‌تواند نسبت به این کوه، تعرض و یا دخل و تصرفی داشته باشد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «اسحاق جهانگیری» بعدازظهر شنبه در جلسه مربوط به موضوع وقف کوه دماوند، اظهار کرد: هم مسؤولان و هم افکار عمومی بدرستی نسبت به هر گونه آسیب و دخل و تصرف در منابع طبیعی و میراث ملی کشور حساسیت دارند و باید اقدامات مؤثر نسبت به رفع دغدغه‌ها و جلوگیری از آسیب دیدن اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی انجام شود.

وی با اشاره به حساسیت افکار عمومی نسبت به کوه دماوند به عنوان نماد هویت ملی، گفت: خوشبختانه دیدگاه‌ها و نظرات امام‌خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب، قانون اساسی و قوانین عادی کشور در خصوص وقف، انفال و محیط زیست، روشن، شفاف و دقیق است و هیچ ابهامی در این ارتباط وجود ندارد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه همه دستگاه‌ها و مسؤولان نسبت به فضاسازی‌های انجام شده در خصوص وقف کوه دماوند موضع گیری های خوبی انجام دادند، گفت: دولت همواره تمام تلاش خود را برای صیانت از میراث ملی و منابع طبیعی به کار بسته و درباره کوه دماوند نیز از هیچ اقدامی برای رفع دغدغه و نگرانی مردم فروگذار نخواهد کرد.

جهانگیری با اشاره به هماهنگی همه دستگاه‌های کشور از نظر قانونی و اجرایی برای حفظ دماوند به عنوان میراث ملی کشور و انفال، اظهار کرد: وظیفه حاکمیت است که از میراث عمومی و اسناد هویتی کشور همواره حراست کند.

وی همچنین به جایگاه و اهمیت وقف در کشور پرداخت و با تأکید بر اینکه در هیچ کشوری موضوع وقف، کار خیر و احسان به همنوع مانند ایران ارزشمند نیست، گفت: دشمنان کشور تلاش دارند تا از هر موضوعی برای القا فاصله میان مردم و حاکمیت سو استفاده کنند؛ بنا بر این ضرورت دارد با اطلاع رسانی دقیق و شفاف با جریانی که به دنبال از بین بردن اعتماد میان مردم و مسؤولان است، با جدیت مقابله کرد و به افکار عمومی اطمینان داد که حاکمیت مدافع میراث فرهنگی و نمادهای هویتی ایرانیان است.

در این جلسه که وزرای دادگستری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون حقوقی رئیس جمهوری و استاندار تهران نیز حضور داشتند، رؤسای سازمان اوقاف، سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صراحت تأکید کردند که کلیه اراضی محدوده کوه دماوند به عنوان انفال و به نام سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور است و مردم نباید نسبت به این مسأله دغدغه و نگرانی داشته باشند.

همچنین در این جلسه پیرامون مسائل مرتبط با اراضی منابع طبیعی و اوقاف در منطقه «آق مشهد» بحث و تبادل نظر و مقرر شد؛ رؤسای سازمان اوقاف، سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشستی با تفکیک اراضی انفال از اوقاف در این باره تصمیمات مقتضی را اتخاذ و نتیجه برای آگاهی عموم مردم ایران اطلاع رسانی کنند.

کد خبر 436676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.