پیوند عمیق ملت ایران و عراق پشتیبان اجرای توافق‌های دو کشور است

رئیس جمهور با بیان این که اتصال مسیر ریلی بین ایران و عراق سرآغاز ایجاد تحرکی جدید و جدی در توسعه تعاملات دوجانبه خواهد بود، گفت: پیوندهای عمیق ملت ایران و عراق پشتیبان اجرای توافق‌های دو کشور است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» بعد از ظهر امروز (شنبه) در گفت وگوی تلفنی نخست وزیر عراق با وی، ضمن تبریک عید قربان، سفر «مصطفی الکاظمی» به تهران را سازنده توصیف و اظهار کرد: این سفر و توافقات صورت گرفته در جریان آن، تحولات مثبت و رو به جلویی در روابط دو کشور ایجاد خواهد کرد.

وی پیوندهای عمیق بین دو ملت ایران و عراق را پشتیبان اجرای توافقات دو کشور در عرصه‌های مختلف عنوان کرد و افزود: با اراده، تصمیم و تلاش قاطع و جدی که در مقامات عالی تهران و بغداد دیده می‌شود، دو طرف خواهند توانست همه مشکلات و سختی‌های پیش روی توسعه روابط دوجانبه را برطرف کنند.

رئیس جمهور اظهار کرد: علاوه بر مذاکرات مفید بنده و معاون اول رئیس جمهوری ایران با جنابعالی، وزرا هم دیدارهای موفقی داشتند.

روحانی تصریح کرد: آغاز فعالیت اجرایی مسیر ریلی بین ایران و عراق، برای دو ملت امیدبخش و سرآغازی برای ایجاد تحرکی جدید و جدی در توسعه بیش از پیش تعاملات دوجانبه خواهد بود.

وی با بیان اینکه ایران از ایفای نقش برجسته عراق در شرایط حساس منطقه استقبال می‌کند، خاطرنشان کرد: اراده ایران برقراری ثبات کامل در منطقه است و در این راستا به همه تعهدات خود پایبند است. البته متأسفانه آمریکا با تلاش برای توطئه جدید علیه ایران و تعرض به هواپیمای مسافربری کشورمان، علامت و پیام غلطی از خود بروز می‌دهد.

همکاری جدی و صمیمانه مسئولان دو کشور، می‌تواند روابط دو طرف را به سرعت به سطحی ممتاز ارتقا دهد

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق نیز در این گفت وگو ضمن تبریک عید قربان به دولت و ملت ایران، گفت: قطعاً در سایه حمایت‌های جنابعالی و همکاری جدی و صمیمانه مسئولان دو کشور، می‌توان روابط دو طرف را به سرعت به سطحی ممتاز ارتقا داد و دوره جدیدی از همکاری و تعاملات سازنده و مثبت ایران و عراق را پایه گذاری کرد.

وی با اشاره به اینکه بلافاصله پس از بازگشت از سفر ایران، کمیته‌هایی را با مسئولیت وزرای مرتبط برای فعال سازی توافقات و اجرای پروژه‌های مشترک تشکیل داده است، اضافه کرد: اراده مقامات عراق، رفع همه موانع و مشکلات پیش روی توسعه روابط با ایران است و علاقمند هستیم آغاز فعالیت پروژه مسیر ریلی ایران و عراق هر چه سریع‌تر به عنوان نماد و الگوی توسعه روابط دو کشور انجام شود.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: سیاست اصولی عراق کاهش تنش و افزایش ثبات در منطقه است و به دنبال ایفای نقش مثبت در این راستا با همکاری و حمایت برادرانمان در ایران هستیم.

کد خبر 436655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.