نحوه برخورد با متخلفان محرم تدوین شود/برگزاری اجتماعات در کل کشور ممنوع است

رئیس جمهور گفت: مقرراتی که برای ماه محرم می‌گذاریم باید مسؤولان مساجد و تکایا مسؤولیت بپذیرند و کسی که مسؤول می‌شود، باید آن را بپذیرد اگر فردی خدای نکرده دقت نکرد، باید با او برخورد شود و قرار شد وزارت کشور و وزارت بهداشت نحوه برخورد با متخلفان را تدوین کنند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن قدردانی از مردم که با ستاد ملی کرونا و مسیر سلامت جامعه به خوبی همکاری می‌کنند، اظهار کرد: در ایام بسیار پربرکت ماه ذی‌الحجه قرار داریم و پیشاپیش ایام سعید عید غدیر خم را خدمت همه بینندگان عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

وی افزود: باید از همه مردم عزیزی که با ستاد ملی کرونا و با مسیر سلامت جامعه به خوبی همکاری می‌کنند، تشکر کنم. امروز جزو جلسات ستاد ملی کرونا بود که گزارش آمار و ارقام استان‌ها امیدوارکننده بود. از حدود ۱۰ استان نام برده شد که این استان‌ها در هفته‌های قبل در شرایط بسیار سخت و در پیک بیماری بودند و بحمدالله امروز از پیک بیماری عبور کردند و مسیرِ کمتر دشواری پیش روی آنها قرار دارد که با مراعات بیشتر، به خط ثبات و آرامش خواهند رسید. چند استان دیگر هم هستند که هنوز نیاز به کار و تلاش و همکاری و همراهی مردم دارند تا بتوانیم از مساله پیک در این استان‌ها هم عبور کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: بحمدالله تا امروز هر استانی که یک دور وارد پیک این بیماری شده و مشکلات پیک را دیده و عبور کرده و شرایط آن عادی شده، دیگر شاهد پیک دوم نبودیم و امیدواریم در آینده هم اینچنین باشد و دچار مشکل نشویم. روندی که امروز مردم مراعات می‌کنند اگر به همین صورت ادامه یابد، حتماً در هفته‌های آینده شاهد خبرهای خوشی خواهیم بود.

روحانی گفت: در آمار امروز مطرح شد که ادارات و بانک‌ها به خوبی مراعات می‌کنند. مراعات مردم در مراکز عمومی رفت و آمد قابل قبول است و البته ممکن است جاهایی هم باشد که باز به دقت بیشتر نیاز دارد. حتماً نیازمندیم با فرد متخلف برخورد کنیم و در این جای هیچ تردیدی نیست.

وی تصریح کرد: حتی مقرراتی را که برای ماه محرم‌الحرام می‌گذاریم باید مسؤولین مساجد، تکایا و هیأت‌ها، مسؤولیت بپذیرند و آن کسی که مسؤول می‌شود اگر خدای ناکرده دقت نکرد و مراعات نکند، مسؤول است و باید با او برخورد شود. نحوه برخورد با متخلفین را هم قرار شد وزارت خانه‌های کشور و بهداشت با کمک هم تدوین کنند و در ستاد ملی کرونا تصویب کنیم و این علاوه بر مواردی است که قبلاً مورد تأیید و تصویب قرار گرفت.

رئیس جمهور افزود: خدمت مردم شریف و بزرگوار ایران اعلام می‌کنم تمام مقرراتی که از روز اول تا الان توسط وزارت بهداشت اعلام و تاکید شده همچنان به قوت خود باقی است تا روزی که همین وزارت بهداشت به مردم اعلام کند و بگوید واکسن قابل قبول در دسترس و در اختیار هست و شرایط تغییر کرده است. تا آن روز که هر زمان می‌خواهد باشد و مسؤول این اعلام، وزارت بهداشت خواهد بود و لذا باید همگی مقررات را مراعات کنیم و اقدامات سخت‌گیرانه خودمان را در این شرایط ادامه دهیم.

روحانی تاکید کرد: راهبرد ما در مقابله با این ویروس تغییر نکرده و همان راهبرد قبلی است. اولین قدم آگاهی و آموزش دادن به مردم است. مردم باید کاملاً نسبت به این ویروس، عملکرد این ویروس، خطرات این ویروس، نحوه شیوع این ویروس و علائم این ویروس آموزش داده شوند و برای آنها توضیح داده شود. به نظر من، با همه کاری‌هایی که در رسانه‌های عمومی و در صدا و سیما انجام شده، هنوز کم است و همچنان باید برای مردم توضیح دهیم. مساله دوم اینکه مردم باید مسائل بهداشتی بویژه مساله استفاده از ماسک را مقدم بر هر چیزی مراعات کنند امروز در شرایطی هستیم که استفاده از ماسک الزامی شده و همه باید در مکان‌های سرپوشیده‌ای که وارد می‌شوند، در وسایل نقل و انتقال، در مراکز کسب و کار، در مراکز اداری و همه جا باید ماسک و سایر پروتکل‌هایی را که وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده، رعایت کنند.

وی ادامه داد: اجتماعات همچنان ممنوع است. گرچه گاهی اعلام می‌شود مثلاً برای یک هفته در فلان استان ممنوع است، ولی در ستاد ملی این را برای فرای استان اعلام کردیم و گفتیم در تمام کشور در شرایط فعلی تا اطلاع ثانوی اجتماعات به عنوان عزاداری، عروسی، میهمانی، تحت هر عنوان، سمینار، جشنواره و هر چه می‌خواهد باشد، ممنوع است. این دیگر استانی نیست، سراسری است و تاکید کردیم تا زمانی که وضعیت تغییر کند به نحوی که با ملاحظاتی بتوان برخی از اجتماعات را برگزار کرد، این ممنوعیت را داریم.

۸۰ درصد پروتکل‌های بهداشتی در ادارات رعایت می‌شود

روحانی با اشاره به ضرورت برخورد با متخلفان اظهار کرد: باید با متخلف برخورد شود. همانطور که گفته‌ایم پروتکل‌های بهداشتی در ۸۰ درصد ادارات رعایت می‌شوند. اگر فردی رعایت نکرد، باید تنبیه شود. اعلام کنیم ۱۰۰ نفر در کشور و ۱۰ نفر در استان از اداره اخراج شده، غیبت برای آنها زده شده و مسئول متخلف توبیخ شده است.

وی ادامه داد: همانطور که پلمپ را اعلام می‌کنیم، بگویم فلان بانک، پاساژ و مسئول متخلف هستند. مردم باید بدانند این مجازات مورد تاکید نظام است. اگر کسی از خدمت محروم می‌شود، ادارات اعلام کنند ۲۰۰ نفر مراجعه کرده و ۱۰ نفر چون پروتکل‌ها را رعایت نکرده بودند، از خدمت محروم شوند. اگر پروتکلی هم لازم است، بگذاریم.

رئیس جمهور با تاکید بر ادامه تست و شناسایی مبتلایان اظهار کرد: راه مقابله با این ویروس آن است که بدانیم چه کسانی حامل این ویروس هستند. وقتی افراد آلوده شناسایی شدند، آنها را باید از جامعه جدا کرد. مرحله دوم شناسایی این مسئله است که فرد آلوده با چه کسانی در ارتباط بوده است. کشورهایی که در این زمینه توفیق پیدا کردند که مسائل بهداشتی رعایت شده، افراد مبتلا را شناسایی و از جامعه جدا کرده و افراد در ارتباط را بررسی کردند.

پایش افراد مبتلا به کرونا از طریق موبایل امکان پذیر است

روحانی افزود: البته کشورهایی هستند که سیستم مونیتورینگ را دارند. ما این سیستم را نداریم اما از طریق موبایل قابل بررسی است که ببینیم افراد کجا بوده و رفته‌اند. اگر وزارت بهداشت این راه را مطلوب بداند، اجرای آن دشوار نیست.

وی با بیان اینکه سرعت انتشار در برخی جاها فوق‌العاده است و یک مرتبه تعداد مبتلایان زیاد می‌شود، یادآور شد: بیشتر آنها کسانی هستند که در اجتماعات شرکت کرده‌اند. به استان‌ها اختیار دادیم تا ستادهای استانی دستورالعمل‌هایی را برای محدودیت‌های سختگیرانه برای یک هفته وضع کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه وقتی می‌گوئیم وضعیت یک جا قرمز، حالت هشدار و سفید است، به مسائل مختلفی بستگی دارد، اظهار کرد: این وضعیت‌ها به تعداد افراد مبتلا نیست بلکه به امکانات آن استان‌ها هم بستگی دارد. یک شهرستان بیمارستان، تعداد تخت کافی، آی‌سی‌یو، پزشک و پرستار و بیمارستان کافی را دارد. اگر در آنجا ۱۰۰ تخت داشته باشیم ۴۰ نفر هم مبتلا شوند، ۱۰ نفر مبتلا شوند، موضوعی نیست. همین ۱۰ نفر ممکن است در جایی دیگر شرایط را عوض کند یعنی ممکن است در جایی ۲۰ تخت باشد، و همین ۱۰ نفر نیمی از تخت‌ها را بگیرند. درصد مهم است. بالای ۶۰، ۷۰ درصد، وضعیت قرمز است. پس شرایط ما وابسته به شرایط استانی است.

دولت ۸ هزار تخت جدید بیمارستانی آماده می‌کند

روحانی افزود: امروز یکی از تصمیم‌هایی مهم ما در ستاد ملی مبارزه با کرونا موضوع تعداد پرستار بود و اینکه افرادی به عنوان پرستاران جدید استخدام می‌شوند. پرستارانی که شرکتی و کار معین بودند و در زمان کرونا در ماه‌های گذشته فعالیت می‌کردند، این افراد صاحب امتیاز هستند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند این افراد را در اولویت استخدام قرار دهد، گفت: باید در بخش استخدام دست وزارت بهداشت و درمان تا حدی که ضرورت است، باز باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت آماده است ۸ هزار تخت بیمارستانی را آماده و در اختیار بیمارستان‌ها قرار دهد، اظهار کرد: پیش از این هم وزیر بهداشت اعلام کردیم که امسال بیشترین تخت‌های بیمارستانی و حتی تخت‌های icu و تخت‌های ویژه را ان‌شاءالله آماده می‌کنیم. زیرا تقویت بخش درمان جز وظیفه ما است تا فشار از روی بخش درمان کاهش پیدا کند و به آرامش نسبی برسیم.

ستاد ملی کرونا مرجع اصلی سلامت جامعه در شرایط فعلی است

روحانی با تشکر از سخنان حکیمانه روز گذشته رهبر معظم انقلاب، به نکته مهمی در بیانات ایشان اشاره کرد و گفت: ایشان در بیانات خود تاکید کردند که مرجع نهایی که متولی امر سلامت جامعه است، ستاد ملی مبارزه با کرونا است. این به این معنا است که آدرس را عوض نکرده و مسیر را اشتباه نرویم و از این خانه به آن خانه نگردیم بلکه فقط یک خانه است که مرجعیت دارد و آن ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

وی ادامه داد: مقرراتی که این ستاد وضع می‌کند برای همه لازم‌الاجرا است؛ حتی رهبر معظم انقلاب متواضعانه فرمودند که خود من هم به آنچه که ستاد می‌گوید عمل کرده و آن را اجرا می‌کنم و این مسئله بسیار مهمی است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت ماه محرم برای همه مسلمان ایران و جهان اشاره کرد و گفت: مگر می‌شود کسی مسلمان، شیعه و ایرانی باشد ولی محرم برای او مهم نباشد. ملتی که در طول قرن‌ها با عشق به امام حسین (ع) روزهای بسیار سختی را پشت سر گذرانده و با روحیه قوی در برابر انواع فشارها ایستادگی کرده، مگر می‌تواند امام حسین (ع) را فراموش کند.

روحانی محرم امسال را به رغم وجود کرونا محرمی توصیف کرد که بوی آن به مشام همه خواهد رسید و تصریح کرد: وقتی پرچم‌های سیاه، علائم و شعارهایی که در ماه محرم در خیابان‌ها نصب می‌شود، بلافاصله می‌توان هلال ماه محرم را بویید، دید و احساس کرد.

وی ادامه داد: البته در ماه محرم به تعبیر آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر باید مالکیت خصوصی افراد رعایت شود و قرار نیست بدون اجازه پرچم یا علامتی بر روی دیوار یا خانه مردم نصب شود. بلکه طبق وظایف شرعی باید فضا، کوچه‌ها و خیابان‌ها را حسینی و سوگوارانه کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به خاطره‌ای در زمان حضور در آفریقا گفت: در ایام محرم در آفریقا، صبح اول محرم ظاهر بعضی از خیابان‌ها و کوچه‌ها در این کشور کاملاً فرق کرده و بالای سر هر خانه یک پرچم سیاه نصب می‌شد.

روحانی با ذکر مثال دیگری از کشور هند افزود: کشور هندوستان بالغ بر ۲۵۰ میلیون جمعیت مسلمان دارد و حتی آنهایی هم مسلمان نیستند به احترام امام حسین (ع) در ایام محرم و روز تاسوعا و عاشورا سراسر هند سیاه پوش می‌شوند و فضا را با نصب پرچم و علامت حسینی با شکوه و سوگوارانه می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل کرونا نحوه عزاداری ممکن است با سال‌های پیش متفاوت باشد، افزود: این تفاوت به این دلیل است که باید پروتکل‌ها بهداشتی را با ماسک و فاصله گذاری اجتماعی مراعات کنیم. همچنین نباید در یک مکان به خصوص فضای سر پوشیده تجمع صورت گرفته و تمام دستورالعمل‌هایی که تا پایان هفته آینده مشخص و به همه دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود، مراعات و اجرا کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: امسال فضای ماه محرم باید کاملاً فضای حسینی، با شور و سوگوارانه بشود، اما ممکن است نحوه عزاداری با سال‌های پیش متفاوت باشد، زیرا باید پروتکل‌های بهداشتی را مراعات شود، همه از ماسک استفاده کنند، در یک مکان تجمع وجود نداشته باشد و اصول بهداشتی در اماکن سرپوشیده بیشتر مراعات شود.

پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا پایان هفته آینده به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود

روحانی با بیان اینکه همه دستورالعمل‌های بهداشتی لازم برای ماه محرم تا پایان هفته آینده مشخص و به همه دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود گفت: همه باید این پروتکل‌ها را مراعات و اجرا کنند؛ اگر چه همه مردم صاحبان عزای امام حسین هستند اما همه افرادی که متولی و صاحبان عزای امام حسین (ع) در مجالس و مساجد، همه متولیان امر در هیئت‌ها و حسینیه‌ها امسال وظیفه جدیدی بر عهده دارند.

وی افزود: متولیان برگزاری مراسم عزاداری که سال‌های گذشته وظیفه آماده‌سازی محافل را داشتند، از مداحان دعوت می‌کردند و میهمانان را احترام و پذیرایی می‌کردند، امسال وظیفه مهمتری بر دوش دارند آن هم مراعات برای تضمین سلامت همه عزاداران حسینی است. عده‌ای که به این مجالس وارد می‌شوند، عزاداری می‌کنند و خارج می‌شوند، باید سلامت وارد شوند و سلامت هم بروند.

رئیس جمهور گفت: سلامت عزاداران حسینی به عنوان یک وظیفه بر دوش متولیان برگزاری مراسم است و همه جوامع مدنی دینی اعم از هیأت‌ها، حسینیه‌ها و مساجد این مسئولیت را امسال را بر دوش دارند و همه با هم باید همکاری کنیم به گونه‌ای که بهانه به دست دشمن نیفتد که عزاداری در فلان شهر در خیابان و اجتماع بود مردم گرفتار بیماری شدند، نباید اجازه بدهیم چنین بهانه‌ای دست دشمنان دین بیفتد.

روحانی خاطرنشان کرد: عدل، آزادی و حیات و سلامتی مردم هدف و آرمان عاشورا است که باید زنده نگه داشته شود. قیام بزرگ عاشورا برای حیات جامعه بر پا شد، همان طور که عاشورا را زنده نگه می‌داریم، باید آرمان عاشورا را نیز زنده نگه داریم.

وی تصریح کرد: باید امسال به نکات بهداشتی در ماه محرم توجه کنیم تا عزاداری‌های شکوه‌مندی داشته باشیم.

سخنان رهبر انقلاب برای نحوه سوگواری محرم فصل‌الخطاب بود

رئیس جمهور گفت: نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب روز گذشته فرمودند کلام آخر و فصل‌الخطاب بود و برای همه روشن کردند چگونه باید عمل کنند و ما باید چگونه در ماه محرم امسال عزاداری و سوگواری را انجام دهیم.

روحانی همچنین به مذاکرات و مصوبات جلسه ستاد ملی کرونا اشاره کرد و افزود: در جلسه امروز تصمیمات خوبی درباره مستاجرانی که در تنگنا هستند، تصویب کردیم که در زمینه ودیعه مسکن به آنها کمک شود؛ همچنین در زمینه استخدام برای واحدهایی که در دوران کرونا فعال بودند، امتیازاتی در نظر گرفتیم.

وی گفت: درباره چارچوب‌های اصولی شروع به کار مدارس در نیمه شهریورماه ۹۹ در جلسه امروز ستاد تصمیم‌گیری کردیم و بر همین مبنا قرار شد بقیه موارد را وزارتخانه‌های مربوطه تدوین کنند تا به تأیید و تصویب نهایی در ستاد برسد.

کد خبر 436521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.