واکنش چهار تهیه کننده به بدهی سینماداران / "حل فوری این معضل"

تهیه کنندگان فیلم‌های اکران سال قبل "مطرب"، "چشم و گوش بسته"، "زیرنظر"، "جهان با من برقص" متنی را با عنوان"سهم صاحبان فیلم در جیب سینمادارها" منتشر کردند.

به گزارش ایمنا، در این متن که نام تهیه کنندگانی چون محمدرضا تخت‌کشیان، مصطفی کیایی، محمد شایسته، امیر آشتیانی‌پور آمده، نوشته شده است: «سینمای ایران این روزها همچون سایر اصناف و مشاغل شرایط دشواری دارد و این هنر- صنعت به دلیل هزینه‌های سرسام‌آور تولید و تعطیلی سالن‌ها و سوءمدیریت‌ها در آستانه‌ی ورشکستگی قرار گرفته است. در این میان متأسفانه بخش مهمی از سالن‌های سینمای دولتی و خصوصی یا متعلق به نهادهای دیگرِ حاکمیت به بهانه‌ی شیوع کرونا و رکود بازار، حاضر به پرداختِ سهم تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران از فروش فیلم‌های سال گذشته - حتی چند ماه پس از پایان اکران - نیستند. سیستم‌های کهنه و ناکارآمد اکران و شیوه‌ی غلط گردش مالی در سینمای ایران سبب شده تا سهم صاحبان فیلم از فروش آثار سینمایی به ناحق و نامشروع در اختیار سینمادارها قرار بگیرد و اهالی سینما همواره از بدحسابی و دیرکردِ پرداخت‌ها گلایه دارند. این معضل در ماه‌های اخیر به بحرانی بزرگ و عجیب تبدیل شده و سالن‌های سینما فقط از سال گذشته حدود سی میلیارد تومان به سرمایه‌گذاران و تهیه و پخش سینما بدهکارند، در حالی که اکران عمومی اغلب این فیلم‌ها پیش از ورود و شیوع کرونا به پایان رسیده و ماه‌هاست که سهم فروش فیلم‌ها به صاحبان واقعی‌اش نرسیده است؛ سرمایه‌هایی که اغلب بیش از دو سال راکد مانده و با کاهش سرسام‌آور ارزش پول ملی هر روز بیش‌تر باعث ضرر و زیان و تعطیلی دفاتر تولید و پخش و نابودی انگیزه‌های سرمایه‌گذاری سالم در سینما می‌شود.

از آن‌جا که این بی‌عدالتی آشکار در حق سرمایه‌های سینما با هیچ منطقی قابل قبول نیست و شیوع ویروس یا مشکلات اقتصادی و تورم هم توجیه مناسبی برای این اجحاف ناجوانمردانه نخواهد بود، امضاءکنندگان این نامه خواستار حل فوری این معضل هستند. با توجه به این‌که طی روزهای اخیر وعده‌هایی جهت چاره‌جویی از سوی متولیان و مدیران سینمایی در جلسات و رسانه‌ها مطرح شده، چشم‌انتظارِ نتیجه‌ی این اقدامات هستیم تا سرمایه‌های سینما بیش از این به تاراج نرود.»

کد خبر 436339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.