وزارت کشور هیچ‌گونه دخل و تصرفی در انتخابات هیئت رییسه خانه احزاب ندارد

وزارت کشور با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد: انتخابات سالیانه هیئت رئیسه خانه احزاب از جمله انتخاب هیئت رئیسه در ۱۹ خرداد سال جاری، امر داخلی تشکل مذکور بوده و وزارت کشور هیچ گونه دخل و تصرفی در این خصوص ندارد.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در این اطلاعیه آمده است: مجمع عمومی خانه احزاب ایران در تاریخ ۲۳/‏۱۲/‏۱۳۹۷‬ با دستور کار انتخاب شورای مرکزی و بازرسین برگزار شده است. بر اساس رویه اجرایی و نظارتی حاکم بر برگزاری مجامع عمومی در ابتدای هر مجمع، هیأت رئیسه مجمع توسط اعضای حاضر در جلسه انتخاب می‌شود و هیأت مذکور مدیریت اجرایی مجمع را برعهده می‌گیرد.

این اطلاعیه افزود: مطابق اساسنامه خانه احزاب، اعضای شورای مرکزی تشکل با ترکیب مساوی از سه فراکسیون اصلاح طلبان، اصولگرایان و مستقلین در فرایندی دو مرحله‌ای انتخاب می‌شوند که بر اساس آن در روز مجمع عمومی پس از انتخاب و مستقر شدن هیأت رئیسه، اعضای هر فراکسیون به صورت جداگانه جلسه داخلی تشکیل داده و افراد پیشنهادی برای عضویت در شورای مرکزی و بازرسین را انتخاب می‌کنند، در مجمع عمومی مورخ ۲۳/‏۱۲/‏۹۷‬ هر سه فراکسیون، افراد پیشنهادی خود را انتخاب و به مجمع عمومی معرفی کردند.

در این اطلاعیه آمده است: اعضای فراکسیون مستقلین در هر دو مرحله انتخاب شورای مرکزی و بازرسین حضور داشته و اعتراضی نسبت به انتخاب افراد مورد نظر فراکسیون نداشتند. همان گونه که اشاره شد اصولاً مدیریت فرایند اجرایی و برگزاری مجمع عمومی توسط هیأت رئیسه منتخب اعضای حاضر صورت می‌گیرد که در این ارتباط نیز اعتراضی در روز مجمع عمومی بیان نگردیده و از جانب بازرسان خانه احزاب نیز در این ارتباط اعتراضی مطرح نشده است.

وزارت کشور در این اطلاعیه تاکید کرد: متعاقب برگزاری مجمع عمومی مزبور و انتخاب شورای مرکزی بر اساس روال تعریف شده در خصوص مدیریت سه ساله خانه احزاب، در سال ۱۳۹۸ روح‌الامینی از فراکسیون اصولگرایان به عنوان رئیس و آقایان حشمتیان و کمالی به عنوان نواب رئیس انتخاب شدند. با توجه به روال مورد اشاره مقرر بوده در سال ۱۳۹۹ رئیس خانه احزاب از فراکسیون مستقلین انتخاب شود که بر این اساس در خرداد ۹۹ شهاب‌الدین صدر با رأی شورای مرکزی به عنوان رئیس خانه احزاب انتخاب شد.

در این اطلاعیه آمده است: فرایند اجرایی و مدیریت برگزاری مجمع عمومی توسط هیأت رئیسه منتخب اعضای مجمع انجام می‌شود.

این اطلاعیه می‌افزاید: در هر دو مرحله انتخاب اعضای فراکسیون مستقلین در مجمع مورد اشاره اعتراضی در خصوص عضویت حزبی افراد انتخاب شده توسط این فراکسیون از جمله فرد مورد اشاره صورت نگرفت و همچنین در روز برگزاری مجمع عمومی و همچنین یک ساله اخیر فعالیت خانه احزاب اعتراضی توسط بازرسین خانه احزاب در خصوص نحوه و شرایط انتخاب شورای مرکزی صورت نگرفته است.

در این اطلاعیه آمده است: با گذشت یک سال از فعالیت هیأت رئیسه خانه احزاب در سال ۱۳۹۸ که با حضور نماینده فراکسیون مستقلین به عنوان نایب رئیس این تشکل سپری شد، اعتراضی در خصوص اعضای فراکسیون مستقلین بیان نگردیده است.

وزارت کشور تصریح کرد: انجام انتخابات هیأت رئیسه سالیانه خانه احزاب از جمله انتخاب هیأت رئیسه در ۱۹ خرداد سال جاری، امر داخلی تشکل مذکور بوده و وزارت کشور هیچ گونه دخل و تصرفی در این خصوص ندارد و پس از دریافت گزارش موضوع رسیدگی مقتضی معمول می‌شود؛ اگر چه در حال حاضر در خصوص فعالیت تشکل‌های صنفی از جمله خانه احزاب، خلاءهای حقوقی و قانونی وجود دارد که رفع و حل آن در حال پیگیری است.

این اطلاعیه افزود: جای تعجب است برخی احزاب عضو فراکسیون مستقلین که در یک سال گذشته، رئیس فعلی خانه احزاب با انتخاب خود آنان عضو فراکسیون فوق‌الذکر بوده، به صورت دائم در جلسات حضور داشته است و نامبرده را به عنوان عضو شورای مرکزی می‌شناختند، اکنون در این زمینه معترض هستند.

کد خبر 435698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.