تسهیلات شرکت‌های هواپیمایی دچار بوروکراسی اداری شده است

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: متأسفانه پرداخت تسهیلات در بانک‌ها دچار بوروکراسی اداری شده و وحدت رویه‌ای هم در اخذ وثیقه وجود ندارد.

به گزارش ایمنا، مقصود اسعدی سامانی درباره تسهیلات حمایتی که مقرر شده بابت رکود حاصل از شیوع کرونا به شرکت‌های هواپیمایی اختصاص یابد، اظهار کرد: روند ارائه این تسهیلات به خوبی پیش می‌رفت و شرکت‌های هواپیمایی هم امیدوار بودند با دریافت این تسهیلات بتوانند رکود حاصل از نبود مسافر و کاهش پروازها را جبران کنند.

وی افزود: همان گونه که قبلاً هم عنوان شد شرکت‌های هواپیمایی به دلیل کاهش تقاضای سفر با مشکلات مالی مواجه شده‌اند به طوری که برخی شرکت‌ها امکان پرداخت دستمزد پرسنل خود را هم ندارند و در کنار این هزینه پارکینگ هواپیما، خدمات فرودگاهی و غیره هم وجود دارد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: به هر حال مقرر شد دولت دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای همه شرکت‌های هواپیمایی آسیب‌دیده از شیوع کرونا اختصاص دهد، در این راستا شرکت‌های هواپیمایی متقاضی، در سامانه کارا ثبت‌نام کرده و تقاضای خود را ثبت کردند.

اسعدی سامانی افزود: موانعی که پیش از این بر سر راه ارائه این تسهیلات بود، برداشته شده بود، شرکت‌های هواپیمایی هم به بانک‌های عامل معرفی شدند و مدارک خود را تحویل دادند، اما زمانی که به مرحله وثیقه‌گذاری برای دریافت این تسهیلات رسیدند، با تقاضای سخت‌گیرانه بانک‌ها در موضوع ضمانت تسهیلات مواجه شده‌اند.

تقاضای وثیقه‌گذاری هواپیما و ملک برای وام حمایتی

وی ادامه داد: متأسفانه پرداخت تسهیلات در بانک‌ها دچار بوروکراسی اداری شده و وحدت رویه‌ای هم در اخذ وثیقه وجود ندارد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد: برخی بانک‌ها وثیقه‌گذاری هواپیما را به عنوان ضمانت تسهیلات تقاضا داده‌اند و برخی دیگر از بانک‌های عامل فقط املاک را به عنوان وثیقه قبول دارند.

اسعدی سامانی افزود: از سوی دیگر چک برگشتی شرکت‌های هواپیمایی هم به عنوان یک عامل بازدارنده مطرح شده است.

وی اظهار کرد: به هر حال بانک‌ها شرایط را برای دریافت تسهیلات حمایتی آن هم پس از چند ماه وعده، سخت کرده‌اند و هیچ وحدت رویه‌ای از سوی بانک‌ها در این‌باره وجود ندارد در حالی که تقاضای ما وجود وحدت رویه از سوی همه بانک‌های عامل و کاهش شرایط سخت‌گیرانه است.

ضرورت ورود معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و بانک مرکزی برای رفع موانع

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: ضرورت دارد معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و همچنین بانک مرکزی هر چه زودتر تصمیمی مناسب برای رفع موانع موجود اتخاذ و به بانک‌ها ابلاغ کنند به هر حال وضعیت اقتصادی شرکت‌های هواپیمایی مطلوب نیست و در پرداخت حقوق و دستمزد مشکلاتی دارند.

کد خبر 435611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.