سیستم جامع غربالگری اوتیسم تولید شد

سیستم جامع غربالگری اوتیسم، دستگاهی است که در مراکز بهداشتی نصب می‌شود و به کادر درمانی کمک می‌کند تا غربالگری اولیه را در مورد کودکان مبتلا به اوتیسم انجام دهند.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هر سال تعدادی از کودکان به دنیا آمده در کشور به بیماری اوتیسم مبتلا می‌شوند؛ تشخیص و غربالگری اولیه در مورد این بیماری بسیار مهم است و باعث می‌شود تا اقدامات درمانی و حمایتی لازم در مورد بیماران صورت گیرد.

منوچهر مرادی سبزوار، مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان فناوران شناختی پارس گفت: سیستم جامع غربالگری اوتیسم، یک دستگاه چند بعدی است که به کادر درمان کمک می‌کند تا غربالگری اولیه را در مورد کودکان مبتلا به اوتیسم انجام دهد. این دستگاه با استفاده از یک دوربین، رفتارهای کودک را تحلیل می‌کند.

وی افزود: سیستم جامع غربالگری اوتیسم مجهز به بازی‌های هوشمند است تا با استفاده از آن‌ها، احتمال ابتلای کودک به اوتیسم را بررسی کند. همچنین پرسشنامه‌های الکترونیکی هوشمندی در اختیار کادر درمان قرار می‌گیرد تا با استفاده از آن‌ها، از یک بعد دیگر پاسخ‌ها و رفتار کودک را ارزیابی کند.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: این دستگاه کودکان یک ونیم ساله تا پنج ساله را ارزیابی می‌کند. دستگاه جامع غربالگری اوتیسم از طریق شبکه آنلاین به مرکز داده‌های شرکت متصل است. داده‌هایی که توسط دستگاه جمع آوری شده است، به مرکز تحلیل و ارزیابی داده شرکت منتقل می‌شود و پاسخ مناسب برای مرکز درمانی ارسال می‌شود.

وی افزود: همچنین این دستگاه مجهز به یک سامانه هوشمند صوتی است که صدای گریه کودک را تحلیل می‌کند و از طریق تحلیل صدا، نتایج لازم را در اختیار کادر درمان قرار می‌دهد. این سیستم در دو مدل متفاوت عرضه می‌شود یک مدل از دستگاه مجهز به یک روبات است و حدود دو متر و نیم ارتفاع دارد؛ مدل ساده‌تر دستگاه بدون روبات بوده و تنها نیم متر ارتفاع دارد.

مرادی سبزوار گفت: این دستگاه در حال گذراندن آزمایش‌های بالینی در مراکز درمانی بوده و خوشبختانه پاسخ خوبی از کادر درمان دریافت کرده است.

کد خبر 435578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.