هماهنگی‌ها میان "کاداستر سه بعدی" و "سند جامع BIM" توسعه می‌یابد

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: همکاری‌های بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ایجاد هماهنگی بین طرح کاداستر سه بعدی با سند جامع BIM- اطلاعات ساختمان، توسعه می‌یابد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی فر با اشاره به تدوین سند جامع بیم «مدل‌سازی اطلاعات ساختمان-BIM» اظهار کرد: تدوین این سند بر پایه گزارشی که در سال ۹۷ از حوزه ساخت و ساز کشور به هیأت وزیران ارسال شد و تصویب آن در هیأت وزیران در تاریخ هفتم اسفند ۹۷، برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با تاکید بر اینکه از سال ۹۷ تاکنون تدوین پیش‌نویس سند مدل سازی اطلاعات ساختمان برعهده دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان قرار گرفت، افزود: با برگزاری جلسات متعدد با دستگاه‌های ذیربط، نسخه پیش‌نویس اولیه تهیه و به نظرخواهی عمومی گذاشته شد.

مانی‌فر ضمن اشاره به این مطلب که صنعت ساختمان بیش از ۳۰ درصد از جریان اقتصادی کشور را به خود اختصاص می‌دهد، یادآور شد: در برآوردی کلی، سهم ۴۰ درصدی از سرمایه کشور در این صنعت ذخیره شده است. همچنین با توجه به چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ به عنوان یک کشور توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه و برخوردار از دانش پیشرفته، توجه به موضوع BIM یکی از مهم‌ترین ابزارها و سیاست‌های در دست برنامه‌ریزی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی برای رونق بخشی هرچه بیشتر به صنعت ساخت و ساز است.

وی تصریح کرد: با تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تأمین اعتبارات مربوطه، در حال برنامه‌ریزی و هماهنگی با سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص تدوین نسخه نهایی سند BIM هستیم.

مانی‌فر توضیح داد: از آنجا که یکی از اساس‌ترین خروجی‌های فناوری BIM کاربرد آن در حوزه مدیریت زمین و املاک و دستیابی به شهر هوشمند است. به همین منظور با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در زمینه تبادل اطلاعات و همکاری‌های فی‌مابین، مذاکراتی انجام شده که اولین جلسه هماهنگی آن در امروز شنبه ۴ مرداد ماه در محل آن سازمان و با حضور معاون، مدیران کل، کارشناسان و مشاور طرح کاداستر سه بعدی (Digital Twin) برگزار شد.

لازم به ذکر است، مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) که از آن به عنوان انقلاب چهارم صنعتی در عرصه ساختمان نیز نام برده می‌شود در جهان معاصر با رشد روزافزون در حال همه‌گیری است و کشورهای پیش‌رو و صنعتی و نیز کشورهای در حال توسعه به نحو روزافزون در یک رقابت جهانی کاربست سریع آن را در ابعاد ملی و منطقه‌ای در دستورکار خود قرار داده‌اند و بسیاری از صاحب نظران، آینده صنعت ساختمان را در گرو تحقق BIM می‌دانند.

کد خبر 435572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.