نهاوندیان: روابط اقتصادی تهران-تاشکند سرعتی مضاعف گرفت

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‌ها و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی دو ملت ایران و ازبکستان، گفت: امروز با عزم و اراده جدی که بین دو دولت وجود دارد، گسترش روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف سرعت یافته که در افزایش ۴۰ درصدی حجم تجارت دو طرف در سال ۲۰۱۹ تجلی پیدا کرده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، محمد نهاوندیان امروز در گفت و گوی ویدئوکنفرانسی با سردار "عمر زاق اف" معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان با بیان اینکه پس از ملاقات رؤسای جمهور دو کشور، تحول مثبت و سازنده‌ای در روابط دوجانبه به وجود آمده است، اظهار کرد: تهران و تاشکند علاوه بر همسایگی از سرمایه عظیم تاریخی و مشترکات فرهنگی و دینی برخوردارند و استفاده از این ظرفیت‌ها می‌تواند مناسبات و همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه در عرصه اقتصادی را هر چه بیشتر در راستای منافع دو ملت تقویت کند.

وی با اشاره به تأثیر شیوع کرونا بر کاهش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در ماه‌های اخیر خاطرنشان کرد: راه‌های متنوعی برای عبور از موانع موجود، وجود دارد که با فعال کردن این گزینه‌ها می‌توان کاستی‌ها را جبران کرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور همچنین با اشاره به تجربیات و توانمندی‌های متخصصین ایرانی در عرصه‌های فنی و مهندسی، گفت: تهران آمادگی دارد تجربیات خود را در این زمینه‌ها در اختیار طرف ازبکستانی قرار دهد و دو طرف با حمایت از فعالیت اتاق مشترک بازرگانی و فعالان بخش خصوصی دو کشور می‌توانیم در مسیر توسعه روابط تهران - تاشکند شتاب ایجاد کنیم.

"عمر زاق اف" نیز در این ارتباط ویدئوکنفرانسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از شرکای مهم و برجسته جمهوری ازبکستان است، گفت: مصمم هستیم همکاری‌های دو کشور را در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزه بازرگانی و اقتصادی هر چه بیشتر توسعه دهیم و چشم‌انداز روشنی برای توسعه بخش حمل و نقل بین دو کشور ترسیم کنیم.

معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان، افزود: معتقدیم نزدیکی جغرافیایی و اشتراکات معنوی فرصت مناسبی است که با بهره‌برداری از آن می‌توان سطح مناسبات اقتصادی بین دو کشور را چندین برابر وضعیت کنونی افزایش دهیم.

عمر زاق اف با ابزار خرسندی از فعالیت شرکت‌های ایرانی در ازبکستان، گفت: تاشکند از حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فنی- مهندسی ایران در پروژه‌های اقتصادی و عمرانی استقبال و از فعالیت آنها حمایت می‌کند و علاقمند است همکاری‌های علمی و فنی بین دو کشور گسترش یابد.

در این جلسه، طرفین توافق کردند که مذاکرات کارشناسی برای تجدید موافقتنامه تجارت ترجیحی در این هفته آغاز شود و کمیسیون مشترک دوجانبه در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ در تهران برگزار شود.

کد خبر 435533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.