روحانی: برخی از صادرکنندگان ۲۰ میلیارد یورو از ارز خود را برنگردانده‌اند

رئیس جمهور همه تولیدکنندگان و صادرکنندگان را به تلاش مضاعف در مسیر جهش تولید و صادرات فرا خواند و تاکید کرد که دشمنان و در راس آنها آمریکا می کوشند که کشور را در زمینه تامین ارز مورد نیاز دچار مشکل کنند اما این توطئه آمریکا با فعال شدن همه ما در بخش تولید و صادرات، ناکام خواهد ماند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در سیزدهمین هفته از افتتاح طرح‌های مهم و ملی در حوزه‌های مختلف با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید»، ضمن دستور آغاز بهره‌برداری رسمی از ۶ پروژه ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان گفت: باید برای عبور از مشکلات همه دست به دست هم دهیم.

وی افزود: علیرغم توطئه‌های تبلیغاتی در فضای مجازی، به مردم می‌گویم با وحدت اتحاد، تلاش، همفکری و فعالیت در مسیر تولید، به خوبی می‌توانیم در برابر دشمن ایستادگی و مشکلات را حل و فصل کنیم.

رئیس جمهور گفت: طبق محاسبات، امسال می‌توانیم ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم که این رقم بیش از نیازهای وارداتی ما است و اگر همه طبق وظیفه عمل کنیم، مشکل ارز حل و قیمت آن متعادل شده و مواد اولیه و کالاهای اساسی به موقع وارد کشور خواهد شد.

روحانی صادرکنندگان کشور را سربازان و سرداران خط مقدم مبارزه با تروریسم اقتصادی آمریکا دانست و گفت: بخش عمده‌ای از صادرکنندگان در موعد مقرر ارز خود را بر می‌گردانند و همین امروز نیز میلیاردها دلار وارد کشور شده است اما متأسفانه افرادی هم هستند که سال گذشته در صادرات کوشا بوده اند اما به موقع ارز خود را که طبق آمار بانک مرکزی حدود ۲۰ میلیارد یورو می‌شود، باز نگردانده اند.

وی افزود: لذا به ناچار تصمیم‌های سختی را اتخاذ کردیم و البته هیچ وقت دلمان نمی‌خواست از طریق اعمال فشار و اقدامات قوه قضائیه، این افراد را مجبور به بازگرداندن ارز کنیم.

رئیس جمهور از همه وزرا، استانداران و فعالان بخش خصوصی در حوزه اقتصاد خواست که بیش از پیش به بالابردن تولید کمک کنند و اظهارداشت: با بالا رفتن تولید، اشتغال بالا می‌رود و از سوی دیگر وقتی تولید و عرضه مواد تولیدی افزایش یافت، قیمت‌ها همه به طور طبیعی متعادل خواهد شد و مهمتر اینکه با افزایش تولید می‌توان صادرات را گسترش دهیم.

روحانی افتتاح طرح‌هایی با سرمایه گذاری معادل ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در یک روز در حوزه صنعت و معدن را بیانگر ناکامی تلاش دشمنان برای پیشبرد سیاستهای ضد ایرانی دانست و گفت: در ۱۲ رشته صنعتی در سه ماهه اول با رشد بسیار خوبی مواجه بودیم و این نشان می‌دهد مردم سختکوش ایران در شرایط بسیار پیچیده، مسیر تولید را ادامه و هدف جهش تولید را محقق کرده اند.

وی در همین ارتباط با ارائه آماری اظهار کرد: به عنوان نمونه خدمت ملت عزیز ایران عرض می‌کنم که در زمینه پتروشیمی در این سه ماه ۷ درصد افزایش تولید داشتیم، در خودروی سواری ۸.۵ درصد، در تولید وانت ۲۳ درصد، در انواع لاستیک خودرو ۳۱ درصد، در شمش آلومینیوم ۳۲ درصد، در سیمان ۱۰.۵ درصد و در فولاد خام ۵.۵ درصد افزایش تولید داشتیم.

رئیس جمهور همچنین به اجرای طرح‌های گسترده دولت برای آبادانی استان و بلوچستان به عنوان استان راهبردی کشور اشاره کرد و افزود: با سرمایه گذاری گسترده ای که در همه حوزه‌ها انجام شده، شاهد تحولی در استان سیستان و بلوچستان خواهیم بود و امروز با افتتاح فاز یک طرح بافت بلوچ، یک از دستورات و آرزوهای رهبر معظم انقلاب اسلامی محقق شد و باید با تلاش مضاعف، سیستان و بلوچستان با تکمیل زنجیره نساجی، به یکی از قطب‌های نساجی کشور نیز تبدیل شود.

روحانی در این مراسم ضمن دستور بهره‌برداری از طرح‌های تولید نخ پنبه‌ای صنایع گسترش بافت بلوچ، طرح توسعه تولید انواع قوطی فلزی کنسرو کنارک، فاز اول طرح بازسازی مجتمع انبارهای مکران چابهار، طرح توسعه تولید آهن اسفنجی پاسارگاد، طرح توسعه تولید گندله آهن پاسارگاد و واحد تولید گلوکز و نشاسته شهدینه آران هشت بهشت در سه استان سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان، با توضیح مسؤولان در جریان روند اقدامات و چگونگی راه اندازی و تولیدات این طرح‌ها قرار گرفت.

طرح تولید نخ پنبه‌ای صنایع گسترش بافت بلوچ در شهرستان ایرانشهر با ظرفیت تولید ۴۵۰۰ تن نخ در سال، طرح توسعه تولید انواع قوطی فلزی کنسرو با ظرفیت تولید سالانه ۸ هزار تن قوطی و فاز اول طرح بازسازی مجتمع انبارهای مکران در چابهار با ظرفیت ۱۸۰ هزار تن ذخیره کالای اساسی سه طرح مهم در استان سیستان و بلوچستان است که با فرمان رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

همچنین با دستور روحانی طرح توسعه تولید آهن اسفنجی پاسارگاد با ظرفیت تولید ۱.۸ میلیون تن آهن اسفنجی در سال و طرح توسعه تولید گندله آهن پاسارگاد با ظرفیت تولید سالانه ۳.۵ میلیون تن در استان فارس و واحد تولید گلوکز و نشاسته شهدینه آران هشت بهشت با ظرفیت تولید ۹۵ هزار تن گلوکز و نشاسته در سال در شاهین شهر و میمه استان اصفهان افتتاح شد.

کد خبر 432840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.