پیام وزیر اقتصاد به مناسبت روز مالیات

وزیر امور اقتصادی و دارایی به مناسبت روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ مالیاتی طی پیامی گفت:کارشناسان و مدیران سازمان امور مالیاتی کشور با اراده‌ای قوی در این مسئولیت خطیر به خوبی نقش آفرین بوده اند. رکورد بی نظیر در چهارده سال اخیر در زمینه تحقق ۱۰۲ درصدی درآمدهای مالیاتی گواه این موضوع است.

به گزارش ایمنا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، وزیر امور اقتصادی و دارایی با انتشار پیامی در این پیام اظهار کرد:

باسمه تعالی
مالیات مطمئن‌ترین، سالم‌ترین و پایدارترین منبع تأمین مالی دولت به شمار می‌رود که با برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند اثرات مطلوبی در توسعه پایدار کشور، مقاوم سازی اقتصاد در برابر شوک‌ها و تهدیدهای خارجی، رفع نابرابری‌های اجتماعی، توزیع عادلانه ثروت در جامعه و افزایش رفاه و آبادانی و تأمین امنیت، بهداشت و درمان داشته باشد.

مهمترین روش تأمین مالی مد نظر مدیریت اقتصادی کشور، درآمدهای مالیاتی است و این مهم باری عظیم را بر دوش این سازمان راهبردی قرار داده است.
بحمدالله کارکنان، کارشناسان و مدیران سازمان امور مالیاتی کشور با اراده‌ای قوی و تلاشی جهادی در این مسئولیت خطیر به خوبی نقش آفرین بوده‌اند و گواه این موضوع، رکورد بی نظیر در چهارده سال اخیر در زمینه تحقق ۱۰۲ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال ۱۳۹۸ است که شایسته تقدیر می‌باشد.

در حالی که محدودیت‌ها و تحریم‌های اعمال شده توسط دشمنان، تعمدا و به صورت برنامه‌ریزی شده، آسیب به منابع مالی کشور را هدف قرار داده است و در شرایطی که شیوع بیماری کرونا و آسیب‌های مبتلابه کسب و کارها ناشی از همه‌گیری این ویروس منحوس بر فضای اقتصادی کشور سایه انداخته، شاهدیم که برای تحقق درآمدهای مالیاتی در سال جاری اقدامات ارزشمندی با رعایت تسهیل فعالیت کسب و کارها مبتنی بر جدیدترین فناوری‌های نوین، به عمل آمده است، به نحوی که حمایت‌های ویژه از فعالان اقتصادی در قالب بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی، امهال مالیاتی و ارائه تسهیلات ویژه به مشاغل آسیب دیده از کرونا صورت گرفته است.

هر کدام از این اقدامات اثرات قابل ملاحظه‌ای در ایجاد اعتماد و اطمینان در فضای کسب و کار کشور و حمایت واقعی از تولید کنندگان و نهایتاً تحقق درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی داشته است.

بی گمان این توفیقات نظام مالیاتی در تحقق اهداف مالیاتی، همراه با توسعه و ترویج فرهنگ مالیاتی در کشور، افزایش تمکین داوطلبانه مودیان و تسریع در وصول معوقات مالیاتی، نشانه روشنی از سیاست‌ها و تدابیر مناسب اتخاذ شده و تلاش‌های موفق همکاران مجموعه نظام مالیاتی کشور است.

همچنین نکته مهمی که نباید از نظر دور داشت این است که تأمین نیازهای توسعه‌ای کشور، و بویژه تحقق کامل شعار "جهش تولید" مد نظر مقام معظم رهبری، مستلزم تحقق درآمدهای مالیاتی است، اما باید توجه داشت، که کسب درآمدهای مالیاتی نباید به قیمت تحت فشار قرار دادن بخش خصوصی در شرایط حساس کنونی باشد.

در ادامه لازم می‌دانم به اهمیت هوشمندسازی نظام مالیاتی به عنوان یکی از برنامه‌های مهم وزارت اقتصاد تأکید نمایم، این کار ویژه مهم که در راستای تحقق هوشمند سازی اقتصاد است در نهایت منجر به توانمند شدن سازمان امور مالیاتی و تحقق اهداف کلان اقتصادی در حوزه تأمین مالی دولت می‌شود و انتظار می‌رود، سازمان امور مالیاتی با بسیج امکانات و منابع خود در هوشمندسازی نظام مالیاتی تسریع نماید.

در پایان فرا رسیدن روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ مالیاتی را خدمت مؤدیان خوش حساب مالیاتی و همچنین همکاران سخت‌کوش سازمان امور مالیاتی در اقصی نقاط کشور تبریک و تهنیت عرض نموده و موفقیت روزافزون همه این عزیزان را از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

امیدوارم با تحولات ارزش آفرین و گام‌های دانش‌بنیانی که در نظام مالیاتی کشور جریان دارد، به زودی در راستای تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، شاهد تحقق کامل بودجه بدون وابستگی به نفت و اداره کشور از طریق درآمدهای پاک مالیاتی باشیم.

کد خبر 432455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.