افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام، میزان تولید محصولات کشاورزی از ۱.۷ میلیون تن به ۵ ملیون تن و در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور میزان تولیدات کشاورزی از ۷۶۰ هزار تن به ۵ میلیون تن رسیده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری با اشاره به اینکه با حمایت‌های مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در بخش آب و خاک کشور در دولت تدبیر و امید، انجام شده است، اظهار کرد: تا قبل از سال ۹۲ سالانه ۲۷ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی در کشور انجام می‌شد که از سال ۹۲ تا سال ۹۸ این رقم به ۸۳ هزار هکتار رسیده و بیش از ۳ برابر شده است.

وی ادامه داد: برای سال جاری ۱۳ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی انجام شده و ۷۸ هزار هکتار نیز در دست اجرا است.

اکبری با اشاره به عملکرد برخی از پروژه‌های بزرگی که از محل صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار شده‌اند، یادآور شد: پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام یکی از این پروژه‌های بزرگ است که ۲۹۵ هزار هکتار از آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی درباره پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، گفت: از ۲۲۷ هزار هکتار این پروژه، ۵۲ هزار هکتار آن زیر بار است و ۲۰۴ هزار هکتار از آن با ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی در بخش جهاد کشاورزی در حال اجرا است که در صورت تأمین منابع اعتباری، این بخش هم زیر بار خواهد رفت مشروط بر اینکه وزارت نیرو بتواند منابع آب آن را به موقع تأمین کند.

اکبری درباره پروژه آبرسانی دشت سیستان، خاطرنشان کرد: چند هفته قبل، ۳۲ هزار هکتار از پروژه ۴۶ هزار هکتاری آبرسانی دشت سیستان توسط رئیس جمهور افتتاح شد و ۱۴ هزار هکتار دیگر از این پروژه نیز برای کشت پاییزه آماده بهره‌برداری خواهد شد.

وی با بیان اینکه پروژه آبرسانی دشت سیستان یکی از پیچیده‌ترین و مدرن‌ترین پروژه‌های بخش آب و خاک کشور است، یادآور شد: الکتروموتورها و پمپ‌های استفاده شده در این پروژه برای اولین بار با مهندسی معکوس در کشورمان ساخته شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، میزان منابع اعتباری پروژه سیستان را ۳ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این میزان اعتبار برای آبرسانی به ۴۶ هزار هکتار از اراضی در عرصه ۲۰۰ هزار هکتار انجام شده و هزینه‌کرد حدود ۷۰ میلیون تومان برای اجرای هر هکتار از این پروژه شامل تأمین، انتقال و توزیع آب تا پای گیاه، اقتصادی است.

اکبری با اشاره به دستاوردهای اجرای پروژه‌های آب و خاک، گفت: میزان اشتغال در پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام ۷۹ هزار نفر بوده است و در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری غرب و شمال غرب کشور، ۷۰ هزار نفر و در پروژه آبرسانی دشت سیستان ۶۵ هزار نفر تثبیت و یا اشتغال ایجاد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام، میزان تولید محصولات کشاورزی از ۱.۷ میلیون تن به ۵ ملیون تن، در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور میزان تولیدات کشاورزی از ۷۶۰ هزار تن به ۵ میلیون تن و در پروژه آبرسانی سیستان نیز میزان تولید محصولات کشاورزی از ۴۱۱ هزار تن به ۹۶۰ هزار تن خواهد رسید.

اکبری گفت از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال ۹۲، سالانه ۴۶۹ میلیارد تومان در بخش آب کشور سرمایه‌گذاری شده که این میزان سرمایه‌گذاری از سال ۹۲ تا سال ۹۸ به سالانه ۳۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته و بیش از ۷ برابر رشد داشته است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه خاک مخزن آب است و اگر خاک مدیریت نشود، آب را نمی‌توانیم مدیریت کنیم، تصریح کرد: در چند سال گذشته به موضوع آب توجه و اما از خاک غفلت شده این در حالی است که بر اساس برنامه توسعه ششم توسعه باید سالانه عملیات حاصلخیزی و افزایش مواد آلی خاک در سطح ۵۰۰ هزار هکتار انجام شود اما تاکنون ردیفی برای آن منظور نشده است.

وی با بیان اینکه در معاونت آب و خاک، دفتر امور خاک تأسیس‌شده است، گفت: توجه به حاصلخیزی خاک می‌تواند به ۳۰ درصد افزایش تولید و ۳۵ درصد صرفه‌جویی در آب منجر شود.

کد خبر 432369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.