شرایط دریافت تسهیلات بلاعوض مددجویان بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره شرایط دریافت تسهیلات بلاعوض و قرض‌الحسنه ودیعه و اجاره بهای مسکن مددجویان این سازمان گفت: افرادی می‌توانند مشمول دریافت تسهیلات باشند که فاقد مسکن و مستاجر و تحت پوشش حمایت‌های مستمر و غیرمستمر بهزیستی باشند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بهزیستی کشور، وحید قبادی دانا روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: همچنین این مددجویان نباید از تسهیلات دولتی تأمین مسکن استفاده کرده باشند و دارای قرارداد اجاره به نام فرد تحت پوشش باشند.

وی افزود: کسانی که در دهک یک تا سه درآمدی هستند، مشمول دریافت کمک‌های بلاعوض خواهند شد و افرادی که در دهک‌های یک تا هفت هستند مشمول دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه خواهند بود. میزان کمک بلاعوض همسو و هماهنگ با مددجویان کمیته امداد است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: کمک بلاعوض برای افراد حاضر در شهرهای مرکز استان مبلغ ۶ میلیون تومان و افرادی که در سایر شهرها هستند مبلغ ۴ میلیون و ٨٠٠ هزار تومان و افراد حاضر در روستاها و حاشیه شهرها ٢ میلیون و ۴٠٠ هزار تومان برای کمک هزینه اجاره در نظر گرفته شده است.

قبادی دانا تصریح کرد: برای شهرهای مراکز استان تقریباً ماهانه کمک هزینه ۵٠٠ هزار تومان برای یک سال و سایر شهرها کمک هزینه ماهانه ۴٠٠ هزار تومان برای یکسال و روستاها و حاشیه شهرها مبلغ ماهانه ٢٠٠ هزار تومان برای یکسال در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: سقف تسهیلات قرض‌الحسنه در استان‌های مختلف با توجه به شرایط استان و اینکه منزل در مرکز استان یا سایر شهرهاست متفاوت است، سقف تسهیلات در شهرستان‌ها ٢٠ میلیون تومان است که در مرکز استان‌ها بین ٢٠ تا ٣٠ میلیون متغیر است.

قبادی دانا افزود: زمان بازپرداخت تسهیلات هم با موافقت و همکاری صندوق امداد ولایت بین پنج تا هفت سال است.

نحوه دریافت تسهیلات

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: کسانی که مشمول دریافت تسهیلات هستند می‌توانند به ادارات کل بهزیستی هر استان و شهرستان مراجعه کنند و در سامانه‌ای که در نظر گرفته شده استان‌ها تا سقف اعتبار شهرستان خود می‌توانند ثبت نام کنند.

قبادی دانا افزود: سپس کسانی که شرایط لازم را داشته و مورد تأیید قرار بگیرند برای دریافت تسهیلات به صندوق امداد ولایت معرفی شده و کسانی که مشمول کمک بلاعوض اجاره بها هستند به شکل الکترونیکی مبلغ مورد نظر روی کارت بانکی آنها شارژ می‌شود.

وی افزود: امیدواریم این فرآیند تا پایان مرداد به نتیجه برسد و تسهیلات از تاریخ مذکور پرداخت شود.

اجاره نشینی بیش از ٢٠٠ هزار خانوار از مددجویان

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: بیش از ٢٠٠ هزار خانوار از مددجویان تحت پوشش بهزیستی مسکن ندارند و اجاره نشین هستند.

قبادی دانا تصریح کرد: اگر قرار باشد تسهیلات به همه آنها اختصاص پیدا کند بیش از سه هزار میلیارد اعتبار مورد نیاز است. البته بودجه بهزیستی برای ساخت مسکن بوده و هیچوقت بودجه‌ای برای ودیعه مسکن یا اجاره بها از محل اعتبارات دولتی در اختیار بهزیستی نبوده است.

وی یادآور شد: در شرایط سخت اقتصادی فعلی و با شیوع کرونا بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی مبلغ ٣٠ میلیارد تومان برای کمک بلاعوض رهن و اجاره مسکن و همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه مسکن به مبلغ ۵٠ میلیارد تومان را برای این منظور اختصاص داد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: این ۵٠ میلیارد تومان در اختیار صندوق امداد ولایت قرار می‌گیرد و با حمایت کمیته امداد ٢۵ میلیارد دیگر نیز از محل صندوق امداد ولایت تأمین اعتبار می‌شود.

قبادی دانا ادامه داد: بنابراین در حال حاضر با این کمک، ٧۵ میلیارد تومان برای تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه مسکن و ٣٠ میلیارد تومان برای کمک بلاعوض اجاره مسکن برای جامعه هدف بهزیستی اختصاص داده شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به محدودیت، امکانات اشاره شده گروه هدف دارای اولویت همچون زنان سرپرست خانوار دارای معلولیت، زنان سرپرست خانوار دارای بعد خانوار حداقل ٣ نفر، معلولان سرپرست خانوار با معلولیت شدید و خیلی شدید با بعد خانوار حداقل ٣ نفر، خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول که سرپرست خانوار دارای معلولیت باشد و فرزندان سازمان بهزیستی که از مراکز شبانه روزی ترخیص شده‌اند و حداکثر ١٠ سال از زمان شروع زندگی مستقل آنها گذشته است را شامل می‌شود.

کد خبر 432022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.