قرادادهای شبکه نمایش خانگی با وی‌اودی‌ها اعتبار ندارد

قرادادهای منعقد شده برای شبکه نمایش خانگی برای نمایش در وی او دی‌ها اعتبارقانونی ندارد و از پلتفورم‌های نمایش دهنده و فروشنده می‌توان به مراجع قانونی شکایت کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی شورای عالی تهیه کنندگان سینمای ایران، سید غلامرضا موسوی دبیر این شورا گفت: در سال‌های گذشته به خصوص قبل از فعالیت پلتفورم‌های نمایش اینترنتی، قراردادهایی بین تهیه کنندگان و مؤسسات نمایش خانگی منعقد شد. این قراردادها صرفاً برای نمایش فیلم در اشکال فیزیکی همچونD.V.D و امثال آن بود. برخی از این مؤسسات پس از شروع فعالیت V.O.D ها و IPTV فیلم‌ها را به این مراکز فروخته‌اند، این اقدام غیر قانونی و قابل تعقیب قضائی است.

وی ادامه داد: موضوع در دو جلسه اخیر شورایعالی تهیه کنندگان مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مقرر شد تا به تهیه کنندگان همکار اطلاع داده شود که در صورت نمایش فیلم‌هایشان در پلتفورم‌های نمایش فضای مجازی ،بدون ذکر کلمه V.O.D اقدامی غیر قانونی است و فروشنده نیز همانند فروشنده "اموال مال غیر" می‌باشد، فروشنده و خریدار در این شکل از نظر برخی وکلای دادگستری همانند خریدار " مال دزدی" هستند.

دبیر شورایعالی تهیه کنندگان افزود: از سوی دیگر برخی قراردادها صرفاً برای داخل کشور است و واگذاری آنها از سوی این گونه مؤسسات برای درآمدزایی به مؤسسات خارج از کشور مثلاً یوتیوب امثال آن نیز غیر قانونی است.

موسوی اضافه کرد: متأسفانه برخی از مؤسسات از عدم اطلاع همکاران سو استفاده کرده و با توجیه مثلاً کلمه "سایر اشکال " و یا " غیره " این اقدام خود را قانونی جلوه می‌دهند.

وی افزود: شورایعالی تهیه‌کنندگان از کلیه همکاران و سرمایه‌گذاران فیلمها دعوت می‌کند با دقت در متن قراردادهای منعقده اجازه سو استفاده به پلتفورم‌های اینترنتی و مؤسسات نمایش خانگی ندهند. ضمناً بر اساس نظر کارشناسی شورایعالی، فیلم‌هایی که تاکنون دراین پلتفورم‌ها نمایش داشته‌اند باید نسبت به کسب رضایت تهیه کنندگان و مالکان فیلم اقدام نمایند، در غیر این صورت با طرح شکواییه در مراجع قضائی روبرو خواهند شد.

دبیر شورایعالی به همکاران تهیه کننده توصیه کرد که در عقد قرارداد با مؤسسات شبکه نمایش خانگی و یا V.O.D ها به زمان و موضوع قرارداد دقت نمایند. چرا که بهترین زمان قرارداد ۳ سال و در مواردی استثنایی پنج سال است، موضوع قرارداد نیز چاپ D.V.D و فروش فیزیکی آن یا نمایش در پلتفورم‌ها مورد قرارداد می‌باشد.

وی اظهار کرد: بخصوص همکاران توجه کنند که ذکر منطقه جغرافیایی داخل کشور قطعاً ضروری است، چرا که هر استفاده دیگری از رایت مستلزم پرداخت هزینه جداگانه آن است.

موسوی در پایان گفت: کلیه همکارانی که با سو استفاده طرف‌های قراردادشان روبرو شده‌اند می‌توانند راسا شکایت و یا در صورت نیاز موضوع را با کپی قرارداد و زمان‌های سو استفاده پلتفورم‌ها و یا مؤسسات به دبیرخانه شورایعالی تهیه کنندگان واقع در خانه سینما خیابان وصال اعلام نمایند.

کد خبر 431505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.