گرد و غبار هوای اصفهان را ناسالم کرد

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح امروز با میانگین ساعتی ۱۰۷ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز چهارشنبه _یازدهم تیرماه_ با میانگین ۹۲ در وضعیت سالم ثبت شد.

شاخص کیفی هوا در نخستین ساعات امروز با میانگین ۱۰۷ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به دلیل وزش باد شدید از جهت شمال شرق کشور و خیزش گرد و خاک از جنوب استان سمنان و همچنین فعال شدن کانون‌های گرد و غبار داخلی استان اصفهان، کیفیت هوا در شهرهای شمالی، شرقی، مرکزی و حتی غرب استان کاهش یافته است. برپایه پیش بینی‌ها این شرایط تا اواخر وقت روز پنجشنبه در اصفهان ادامه دارد.

بر این اساس شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش دائم میدان احمدآباد روی عدد ۱۰۶، خیابان استانداری روی عدد ۹۳، بزرگراه خرازی روی عدد ۱۵۸، خیابان پروین روی عدد ۷۹ و خیابان رودکی روی عدد ۱۱۴ گزارش می‌شود.

همچنین کیفیت هوا در شهر مبارکه با میانگین ۶۳، کاشان با میانگین ۹۷، نجف آباد با میانگین ۹۴ و شاهین شهر با میانگین ۷۴ در وضعیت سالم و در خمینی شهر با میانگین ۱۱۴ ناسالم برای گروه‌های حساس است؛ وضعیت کیفی هوا در سایر ایستگاههای پایش شهرستان‌ها در دسترس نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 431478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.