ساخت بزرگ‌ترین چاپگر سه بعدی کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: گروهی از محققان دانشکده مهندسی نساجی در دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت بزرگ‌ترین چاپگر سه بعدی شدند که امکان تولید کامپوزیت‌های تقویت شده با الیاف را به منظور استفاده در صنایع مختلف فراهم می‌کند.

حسن حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه چاپ سه بعدی با روش لایه گذاری مذاب پلیمری در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین روش‌های تولید قطعات صنعتی است، اظهار کرد: این روش هزینه کمتری را در بر دارد، اما قطعات تولید شده با این روش نسبت به روش‌های دیگر استحکام پایین‌تری دارند.

وی ادامه داد: گروهی از محققان دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با بهره‌گیری از روش چاپ با تغذیه همزمان الیاف و پلیمر که CFC نام دارد، موفق شدند تا ضمن بومی سازی فناوری طراحی و تولید چاپگرهای سه بعدی مجهز به تغذیه همزمان الیاف، بزرگ‌ترین چاپگر سه بعدی کشور را که از دو سامانه لایه گذار جهت تولید نمونه‌های کامپوزیتی پلیمری استفاده می‌کند، طراحی و تولید کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با توضیح اینکه نتایج پژوهش‌ها نشان داده است با بهره گیری از شیوه تغذیه همزمان الیاف ممتد در حین فرآیند چاپ سه بعدی می‌توان استحکام قطعات چاپ شده سه بعدی را افزایش داد، تصریح کرد: تولید دقیق قطعات پیچیده سه بعدی تا ابعاد ۷۰ در ۴۸ در ۴۸ سانتی متر با بهره گیری از دستگاه ساخته شده امکان‌پذیر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در این چاپگر یکی از دو سامانه لایه گذار توانایی تغذیه همزمان الیاف ممتد با کارایی بالا نظیر الیاف کربن، شیشه و کولار همراه با پلیمر را دارد، افزود: سامانه دیگر به صورت جداگانه رشته‌های پلیمری گرمانرم نظیر پلی لاکتیک اسید، اکریلو نیتریل بوتادین استایرن، پلی استر، پلی پروپیلن و نایلون را لایه گذاری می‌کند.

حسنی خاطر نشان کرد: استفاده از دو سامانه لایه‌گذاری در این دستگاه امکان چاپ سه بعدی سریع‌تر سازه و تقویت موضعی قطعه تولید شده جهت ساخت کامپوزیت‌های تقویت شده با الیاف را فراهم کرده است.

وی با تاکید بر اینکه این دستگاه توانایی تولید کامپوزیت‌های سه بعدی و دو بعدی تقویت شده با الیاف را در شکل‌های سه بعدی دارد، گفت: این نوع کامپوزیت در صنایع مختلف نظیر حمل و نقل و صنعت هوا فضا کاربرد دارد و از جمله کاربردهای استفاده از این روش تولید قطعات پرکاربردی مانند پروتزهای مصنوعی برای استفاده افراد معلول، پره توربین‌های بادی در مقیاس کوچک، تولید قطعات پیچیده مورد استفاده در ماشین‌های صنعتی، و قطعات ضربه گیر خودرو مانند جعبه‌های تصادف است.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار کرد: علاوه بر فرآیند طراحی و ساخت بزرگ‌ترین چاپگر سه بعدی مجهز به دو نازل لایه گذار، محققان دانشگاه صنعتی موفق شدند تا با تولید رشته‌های پلیمری مورد نیاز برای تغذیه به چاپگرهای سه بعدی با ضخامت یک و ۷۵ میلی‌متر و یکنواختی بالا به خودکفایی برسند.

وی افزود: با اقدامات شده نیاز به واردات در این زمینه رفع شده است؛ این طرح حاصل همکاری تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه است.

کد خبر 431336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.