ایجاد بورس مسکن در دست مطالعه است

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه ایجاد بورس مسکن در شورای عالی بورس مطرح و در حال بررسی است، گفت:جمع‌بندی کارشناسی این است که یک بازار ساختار یافته مسکن می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر این حوزه داشته باشد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سید روح الله حسینی مقدم اظهار کرد: موضوع بورس املاک یا همان بورس مسکن از جمله مواردی است که در این شورا مطرح شده و در حال مطالعه است.

وی افزود: پیشنهاد وزیر اقتصاد بر این بود که با توجه به نارسایی‌های موجود در حوزه مسکن، ضرورت دارد یک تفکر مناسب برای ساماندهی آن صورت گیرد. این موضوع با ایجاد بورس مسکن در حال پیگیری است که در حال حاضر مطالعات تکمیلی آن پیگیری می‌شود.

عضو شورای عالی بورس ادامه داد: چنانچه قرار باشد در قالب پنجمین بورس فعال باشد باید شورای عالی بورس مجوز برای تأسیس را صادر کند. در غیر این صورت ورود مسکن در یکی از بورس‌ها به طور جدی پیگیری خواهد شد.

حسینی مقدم در ادامه به اظهار چند نکته در خصوص ضرورت داشتن یک بازار منسجم املاک و مستغلات در کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر چالش‌های بسیار مهمی در حوزه مسکن وجود دارد. امروزه شاهد انتشار اخباری پیرامون پشت بام فروشی هستیم. خبر مالیات بر املاک خالی وجود دارد. در حالی که چندصد هزار ملک خالی وجود دارد و در مقابل متقاضیان زیادی هستند که برای دست‌یابی به مسکن مناسب به حاشیه شهرها مراجعه می‌کنند.

وی در ادامه به پیش فروش‌های صورت گرفته در این حوزه و کلاهبرداری انجام شده نیز اشاره کرد و گفت: این مساله به شدت در اقتصاد مشاهده می‌شود.

عضو شورای عالی بورس، راهکار را ایجاد مکانیزمی دانست که هم از شفافیت بالایی برخوردار باشد و هم تخصیص مناسبی را به دنبال داشته باشد و افزود: در واقع سازوکارهایی که برخورد با بنگاه‌های املاک صورت می‌گیرد و از قیمت گذاری بالا جلوگیری می‌شود، به نوعی سازوکار مقطعی است که هیچگاه پاسخگو نبوده و هر روز بر گرفتاری مردم اضافه کرده است.

حسینی مقدم ادامه داد: جمع‌بندی کارشناسی این است که یک بازار ساختار یافته مسکن می‌تواند در این حوزه کمک شایانی داشته باشد. هم موضوع عرضه و فروش مسکن را نظام‌مند کند و هم به تولید مسکن و تأمین مالی تولید و عرضه مسکن در کشور کمک کند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، به طور مثال یک فردی در یکی از مناطق آزاد کشور زمینی را خریداری کرد و مجوز ساخت نیز دریافت و در فاصله زمانی دریافت مجوز ساخت و پروانه ساخت، اقدام به پیش فروش واحدها کرد. از این محل نیز حدود ۵۰۰ میلیارد تومان تأمین مالی کرد. جالب است که آن فرد پس از تأمین مالی و پیش فروش واحدهای مسکونی مزبور دچار مشکل شد و در همین راستا تعداد بالایی از افراد صاحب سرمایه نیز دچار چالش و از بین رفتن سرمایه‌های خود شدند.

حسینی مقدم در ادامه با اظهار این مطلب که چنانچه تأمین مالی مزبور در یک بازار قاعده دار و نظام مند انجام می‌شد، چنین چالشی رخ نمی‌داد، گفت: اینجا در اصطلاح پیش فروش عنوان شده است، پذیره نویسی کرده یک دارایی را که قرار است در آینده به بهره برداری برسد اما در بازار سرمایه به تأمین مالی معروف است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون بازار اوراق بهادار، تأمین مالی عمومی در بازار اولیه باید تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار باشد. اگر کمک کنیم این بورس شکل بگیرد، تأمین مالی‌ها برای تولید مسکن توسط همین شرکت‌های شناسنامه دار و متخصص به راحتی صورت خواهد گرفت.

حسینی مقدم یکی دیگر از مزایای تشکیل چنین بورسی را استفاده از ابزارهای تخصصی مسکن مانند صندوق زمین و ساختمان و صندوق املاک و مستغلات عنوان کرد و افزود: این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر چنین ابزارهایی از موضوعات دست دوم بورس‌های فعلی است.

وی در ادامه به جمع بندی موارد مطرح شده پرداخت و افزود: به این ترتیب مشاهده می‌شود که باید یک بازار ساختاریافته ای برای مسکن طراحی، ایجاد و راه اندازی کنیم و در این صورت قادر خواهیم بود تا بخش قابل توجهی از چالش‌ها و معضلات موجود را ساماندهی کنیم.

عضو شورای عالی بورس، کمک و همکاری تمامی ارکان را لازمه موفقیت چنین امری دانست و گفت: در این صورت هم عرضه کننده و متقاضی را به سمت این بورس هدایت کنند و جهت دهند.

حسینی مقدم در ادامه تاکید کرد: این بازار ذی‌نفعان مختلفی خواهد داشت؛ از جمله دولت، انبوه سازان مسکن، بانک‌ها و نهادهای دولتی دارای املاک مازاد، بانک‌های تخصصی حوزه مسکن، شرکت‌های ساختمانی تولیدکننده مسکن و حتی سازمان‌ها و نهادهای ارائه دهنده خدمات شهری مانند آب و فاضلاب از بازیگران این بازار خواهند بود. دولت معتقد است باید بسیاری از املاک مازاد خود از جمله بانک‌های خود را امکان فروش مناسب آن نیست، در یک بازار نظام مند به فروش رساند. آن هم یک کاربری مناسب است که می‌تواند در قالب بورس مسکن پیگیری شود.

کد خبر 431285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.