استقرار مجدد نیروهای مسلح هند و چین در مرز دو کشور

هند مراقب مستقر شدن سربازان چینی در شرق شهر لداخ بوده و و همچنین یگان‌های نظامی بیشتری را در آنجا مستقر می‌کند.

به گزارش ایمنا به نقل از اسپوتنیک، این خبر را روزنامه تایمز هند با استناد به منابع نظامی در دهلی نو اطلاع داده است.

خاطرنشان می‌شود که سه لشکر پیاده نظام هند به مرز این کشور با چین اعزام شده‌اند و تعداد هر یک از آنها به ۱۰ تا ۱۲ هزار سرباز می‌رسد. علاوه بر این، تانک‌ها و توپخانه‌ها در مرز دو کشور مستقر شدند و جنگنده‌های نیروی هوایی هند به طور مرتب در حال گشت زنی در منطقه هستند.

منابع نظامی ادعا می‌کنند دهلی نو در تلاش است به این شکل از "ادامه حمله پکن" در منطقه دپسنگ برژ جلوگیری کند. به گفته آنها، پیش از این ارتش چین یک دو لشکر در لداخ مستقر کرده بود. سربازان چینی همچنین در حال ایجاد اردوگاه جدید و پاسگاه‌های در دره رودخانه گالوان هستند.

23 ژوئن ، هند و چین توافق کرده بودند که تدابیری را برای کاهش تنش در منطقه مرزی مورد مناقشه در لداخ اتخاذ کنند. این امر پس از اتفاق ۱۶ ژوئن در منطقه رخ داد که طی آن ده‌ها سرباز ارتش هند در طی تیراندازی جان باختند. نمایندگان دهلی نو معتقدند که این حادثه در نتیجه تلاش طرف چینی برای تغییر یک جانبه وضع موجود صورت گرفت. علاوه بر این، رسانه‌های هندی از زخمی شدن ۴۳ چینی خبر داده بودند.

اکنون مرز بین دو کشور پرجمعیت جهان - هند و چین - یک خط مشروط است بنام "MacMagon " (به نام وزیر امور خارجه هند بریتانیا که این مرز را در سال ۱۹۱۴ پیشنهاد کرد). هند و دولت دالایی لاما (رهبر تبت) این مرز را به رسمیت شناخته‌اند اما چین طوری که در یک یادداشت رسمی دیپلماتیک در سال ۱۹۵۹ اعلام شد، با آن موافق نیست.

کد خبر 430620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.