کاهش سهم نمره آزمون پایان ترم/ حضور حداکثری اساتید در دانشگاهها

معاونان آموزشی ۱۳ دانشگاه بزرگ درباره فعالیت آموزشی سال تحصیلی آینده بیانیه ای صادر کردند در این بیانیه بر کاهش سهم نمره آزمون پایان ترم تاکید کردند.

به گزارش ایمنا، ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور در خصوص برنامه‌ریزی برای انجام مناسب‌تر فعالیت‌های آموزشی و برگزاری سال تحصیلی آینده بیانیه‌ای صادر کردند که به شرح زیر است:

«دانشگاههای بزرگ کشور با درک مشکلات کشور از یکسو و آگاهی از مسئولیت‌های خطیر خود از سوی دیگر، به این نتیجه رسیده‌اند که تدوین اصول مشترکی برای برنامه‌ریزی در چارچوب مصوبات مراجع قانونی به انتظام بهتر امور و انجام مناسب‌تر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در نیم سال اول سال تحصیلی آینده منجر می‌شود.

به همین دلیل با توجه به عدم قطعیت‌ها در ارتباط با گستردگی و چگونگی شیوع بیماری در ماه‌های آینده و نیز تغییرات غیرقابل پیش بینی در مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، برنامه‌ریزی این دانشگاه‌ها برای نیم سال اول سال تحصیلی آینده، مبتنی بر برنامه‌ریزی برای بدترین شرایط و آمادگی برای برگشت به روال‌های عادی در صورت اقتضاست.

بر این اساس، برگزاری نیم سال اول سال تحصیلی آینده در این دانشگاه‌ها، با توجه به اصول و سیاست‌های زیر خواهد بود:

برنامه‌ریزی برای ارائه کلیه دروس نظری در نیم سال اول سال تحصیلی آینده با فرض اجتناب ناپذیر بودن آموزش الکترونیکی در نیم سال مذکور است. این، بدان معناست که اساتید باید:

محتوای دروس ترم آینده خود را با فرض الکترونیکی بودن آموزش تهیه کرده و آمادگی‌های لازم برای استفاده از سامانه‌های مورد استفاده در دانشگاه را داشته باشند.

پیش بینی و آمادگی لازم برای ارزیابی دانشجویان به صورت مستمر در طول نیم سال و کاهش سهم نمره آزمون پایان ترم در تعیین نمره نهایی را داشته باشند.

آمادگی داشته باشند تا متناسب با شرایط و در صورت اقتضا، فعالیت‌های آموزشی خود را از الکترونیکی به حضوری تغییر دهند.

بخشی از فعالیت‌ها در طول تابستان، معطوف به ارتقای زیر ساخت‌ها و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای آموزش و ارائه خدمات الکترونیکی خواهد بود که امید است از سوی وزارت متبوع مورد حمایت قرار گیرد.

برای کاهش اثرات منفی شرایط فعلی بر فعالیت‌های علمی در دانشگاه‌ها، نکات زیر مد نظر قرار می‌گیرند:

به منظور انجام مؤثرتر کارهای پژوهشی و راهنمایی دانشجویان، بخصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اعضای هیأت علمی، حضور حداکثری در محل کار خود داشته باشند. هر گونه کاهش حضور برنامه‌ریزی شده اساتید، منوط به وجود الزامات اعلام شده توسط ستاد ملی مقابله با کرونا و اعلام رسمی دانشگاه خواهد بود.

مواردی نظیر برگزاری جلسات گروه‌های آموزشی، امتحان جامع دانشجویان دکتری و دفاعیه‌های پروپوزال، پایان نامه و رساله، حتی‌الامکان به صورت حضوری با رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شوند. البته لازم است زیرساخت‌های لازم برای انجام این فعالیت‌ها به صورت غیر حضوری فراهم و آماده بهره برداری باشد تا در صورت ضرورت مورد استفاده قرار گیرند.

برنامه‌ریزی و مساعدت لازم برای حضور دانشجویان بومی در دانشگاه، بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی، به نحوی سازگار با امکانات دانشگاه و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، از فعالیت‌های مهم و شاخص در نیم سال اول سال تحصیلی آینده خواهد بود.

برنامه‌ریزی و مساعدت لازم برای حضور دانشجویان غیر بومی در دانشگاه، بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی، به نحوی سازگار با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و با همکاری معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی، سیاست مهم دیگری در نیم سال اول سال تحصیلی آینده خواهد بود.

علیرغم وجود مشکلات متعدد در هر دو حوزه برنامه‌ریزی و اجرا، باید تلاش شود که از تعلیق و انباشتگی فعالیت‌ها، به خصوص در ارتباط با برگزاری دروس عملی و یا انجام اقدامات لازم برای دانش آموختگی، اجتناب شده و بخشی از ظرفیت‌های خوابگاهی و رفاهی دانشگاه در طول تابستان و نیز نیم سال اول سال تحصیلی آینده به این امور اختصاص یابد.

منبع: مهر

کد خبر 430609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.