جریمه بیش از ۴۰ میلیونی در انتظار  تبلیغ کنندگان مواددخانی

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از صدور بخشنامه دادستان کل کشور مبنی بر ممنوعیت مصرف مواددخانی در اماکن عمومی خبر داد و گفت: هرگونه تبلیغ در خصوص عرضه مواد دخانی و از جمله قلیان ممنوع است و متخلفان بر اساس مصوبه دولت تا مبلغ ۴۳ میلیون ۸۶۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، احمد جنیدی جعفری، اظهار کرد: طبق تبصره یک ماده ۱۳ قانون جامع دخانیات مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۸۵ استعمال دخانیات در اماکن عمومی و وسایل نقلیه عمومی ممنوع و تخلف از آن مستوجب حکم به جزای نقدی است.

وی افزود: با توجه به پیگیری‌های وزارت بهداشت طی سال‌های اجرای قانون، متأسفانه به دلیل اجرای ضعیف قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، مراکز عرضه قلیان در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به صورت غیر قانونی گسترش یافت و منجر به افزایش مصرف قلیان در جامعه، خصوصاً در بین جوانان شد.

جنیدی تصریح کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا ویروس در کشور، با درخواست وزیر بهداشت و رئیس ستاد مدیریت بیماری کرونا از دادستان کل کشور برای حمایت حوزه سلامت از ممنوعیت مصرف مواد دخانی و قلیان در اماکن عمومی، بخشنامه دادستانی کل کشور با تاکید بر اجرای قوانین و همکاری و حمایت از بازرسان بهداشت و ضابطین قضائی برای جلوگیری از عرضه قلیان صادر شد. به این منظور با هماهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تیم‌های مشترک با پلیس اماکن و دادستانی تشکیل، بازرسی و نظارت بر اماکن عمومی به طور مستمر انجام و از هرگونه عرضه و استعمال مواد دخانی و قلیان جلوگیری شود. در صورت مشاهده تخلف، با پلمب امکنه، متصدیان این مراکز به مراجع قانونی معرفی می‌شوند زیرا در واقع این اقدام در شرایط حاضر حکم تهدید علیه سلامت عمومی جامعه را دارد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، گفت: ابزارآلات قلیان در انتشار ویروس کرونا مؤثر است چون محیط مناسبی برای بقا و رشد ویروس و سایر عوامل عفونی و بیماری زا می‌باشد. وزارت بهداشت در راستای سیاست‌های جهانی برای مهارکرونا ویروس، به خاطر خطری که مصرف دخانیات بر تضعیف سیستم دفاعی بدن دارد و افراد را مستعد به ابتلاء بیماری کرونا ویروس و سایر بیماری‌های کشنده می‌کند، با هرگونه ارائه تسهیلات برای عرضه و استعمال مواد دخانی در اماکن عمومی مخالفت و تخلفات مربوطه را از مراجع قضائی پیگیری می‌کند.

وی ممنوعیت عرضه قلیان حتی بعد از بازگشایی مراکزی که قبلاً عرضه قلیان داشتند را مورد توجه داد و افزود: بخشنامه دادستان کل کشور به تمام دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور و فرماندهی نیروی انتظامی ابلاغ شده و همکاری کاملی در این خصوص داریم. در استان تهران هم به دلیل مشکلاتی که در اجرای قانون در سنوات قبل داشتیم، جلسه‌ای اختصاصی با نمایندگان دادستانی، ناجا و دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران برگزار و مقرر گردید که گشت‌های ویژه برای بازرسی از اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع انجام شود و هرگونه تخلف در مورد عرضه قلیان بلافاصله پیگیری و متخلفان به مراجع قضائی معرفی شوند.

جنیدی اضافه کرد: اقدام دیگر در این راستا، نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به ریاست محترم قوه قضائیه بود که در آن نامه ضمن تاکید بر اجرای ممنوعیت پایدار استعمال دخانیات و عرضه قلیان در همه اماکن عمومی، خواستار برخورد قاطع با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قلیان در این اماکن شدند، به نحوی که موجب عبرت سایر هنجارشکنان شود.

وی ادامه داد: امیدواریم مردم عزیز و فهیم کشور هم برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان به هیچ وجه به مراکزی که غیر قانونی اقدام به عرضه قلیان می‌کنند مراجعه نکنند و با مشاهده موارد تخلف در این زمینه، آدرس مرکز و امکنه متخلف را به سامانه ۱۹۰ شکایات بهداشتی گزارش دهند.

به گفته رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، با توجه به اینکه بیماری کرونا ویروس در بسیاری از افراد ممکن است بدون علامت باشد واین افراد ممکن است در محیط‌های جمعی حضور داشته باشند، باید دقت بیشتری در اجرای قانون داشت.

وی افزود: مصرف کنندگان دخانیات به دلیل آسیب رساندن به ریه، معمولاً سرفه‌های شایعی دارند و در واقع اشتباه گرفتن این سرفه‌ها با سرفه‌هایی که ناشی از ابتلاء به کرونا ویروس است، موجب می‌شود بیماری دیر تشخیص داده شود و این افراد عاملینی خطرناک برای انتقال ویرس هستند.

وی با اشاره به گزارش مؤسسه ملی تحقیقات سلامت که دود دخانیات را عاملی برای انتقال ویرس شناخته است، اظهار کرد: اگر فرد مصرف کننده مواد دخانی دچار بیماری کرونا باشد، قطعاً با مصرف دخانیات موجب آلودگی محیط و انتقال بیماری به دیگران می‌شود.

به گفته وی، خطر انتقال بیماری از طریق مصرف دخانیات در اماکن عمومی بالا است و به هیچ طریقی نمی‌شود جلوی انتشار این ویروس را در اماکن آلوده به دود دخانیات گرفت.

جنیدی تصریح کرد: افراد مصرف کننده دخانیات با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت، یا بصورت خود جوش، می‌توانند مصرف مواد دخانی را ترک کنند. در مواجهه قرار گرفتن افراد غیرسیگاری با دود دخانیات نیز با مصرف آن هیچ فرقی ندارد و همان امراض مصرف را دارد، لذا مردم برای حفظ سلامت خودشان باید فعالانه عمل کرده و تخلفات را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند.

کد خبر 430261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.