افزایش ۳۵ هزار هکتاری شهرک‌های کشاورزی در دو سال اخیر

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی از افزایش ۳۵ هزار هکتاری شهرک‌های کشاورزی در دو سال اخیر، خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علی اشرف منصوری، اظهار کرد: تاکنون ۲۹۷ شهرک کشاورزی در سطحی بیش از ۴۳ هزار هکتار در استان‌های مختلف کشور ایجاد شده است. سطح شهرک‌های کشاورزی در ابتدای سال ۹۷ حدود پنج هزار و ۱۲۵ هکتار بوده که در حال حاضر به ۴۰ هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده است.

وی افزود: یکی از راهبردهای مهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مهمترین اولویت برنامه توسعه بخش کشاورزی در سال جهش تولید، ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی با تاکید بر اهمیت ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی به جهت ارتقا بهره‌وری از منابع محدود موجود، خاطرنشان کرد: امکان کنترل تنش‌های محیطی، ایجاد ارزش زنجیره ارزش، اشتغال مولد و پایدار، تنظیم بازار داخلی محصولات کشاورزی، توسعه، صادرات و ارزآوری از دیگر اهداف توسعه شهرک‌های کشاورزی است.

منصوری با بیان اینکه در سال‌های اخیر تلاش گسترده‌ای جهت شناسایی و ایجاد شهرک‌های کشاورزی بزرگ مقیاس توسط سازمان‌های جهاد کشاورزی در استان‌های مختلف انجام شده است، گفت: در این خصوص می‌توان به ایجاد شهرک گلخانه‌ای ۱۶۰۰ هکتاری مغان، برنامه‌ریزی برای ایجاد شهرک یک هزار هکتاری خدا آفرین در استان اردبیل، شهرک گلخانه‌ای یک هزار هکتاری زیردان سیستان و بلوچستان. شهرک ۴۹۰ هکتاری گندمبان کرمانشاه، شهرک ۱۹۰ هکتاری حصارگلی ورامین تهران و شهرک‌های شیلاتی ۶۵۰۰ هکتاری گمیشان گلستان و ۲ هزار و ۶۳۵ هکتاری رودشور بوشهر اشاره کرد.

وی با اشاره به اتمام مطالعات آمایش و استعدادیابی شهرک‌های کشاورزی در سطح کشور در سال گذشته، بیان کرد: حاصل این اقدام ملی، زیر بنایی و مهم شناسایی ۲۷۳ هزار هکتار عرصه مستعد شهرک کشاورزی در کل کشور است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ادامه داد: مطالعات طراحی تفصیلی شهرک‌های کشاورزی از بدو تأسیس تا ابتدای سال ۹۷ در حدود ۴۳۴ هکتار انجام شده که در طی دو سال گذشته با رشد فزاینده ۹۰ برابری به ۴۰ هزار و ۷۰۰ هکتار افزایش یافته است.

منصوری با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مهم مسئولین و سرمایه‌گذاران شهرک‌های کشاورزی، شیوه بهره برداری از واحدها و چگونگی تبیین مناسبات افقی و عمودی بهره‌برداران این شهرک‌ها است، یادآور شد: برای اولین بار شرکت شهرک‌های کشاورزی با انجام مطالعات طراحی نظام بهره‌برداری در سطح ۲۵ هزار و ۹۰۰ هکتار، «نظام بهره برداری شهرک‌های کشاورزی بزرگ مقیاس» را طراحی و تدوین کرده است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از گلوگاه‌های مهم فرآیند ایجاد شهرک‌های کشاورزی «واگذاری» این شهرک‌ها به بخش خصوصی است، گفت: اهمیت این موضوع از آنجا ناشی می‌شود که انتخاب سرمایه‌گذار توانمند، علاقه مند، دارای اهلیت، پیگیر و جدی در احداث سازه و ترجیحاً بومی هر منطقه در قالب فراخوان و با مشارکت مسئولین استان، امری حساس، مهم و بعضاً دشوار است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ادامه داد: این شرکت با توجه به اهمیت واگذاری ضمن افزایش تعداد و دفعات فراخوان‌ها و گسترش اطلاع رسانی با تنظیم ضوابط و مقررات سخت‌گیرانه، زمینه هرگونه سو استفاده احتمالی و تغییر فعالیت و کاربری را قالب قراردادهای واگذاری از بین برده است.

منصوری تصریح کرد: مجموع واگذاری‌های انجام شده تا سال ۹۷ برابر با ۶۰۰ هکتار بوده که در طی دو سال گذشته با رشد ۱۲ برابری نسبت به چهار سال قبل به ۷۲۰۰ هکتار افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه موتور محرکه ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی «تسهیلات بانکی» است، یادآور شد: در کنار جذب سرمایه‌های بخش خصوصی یکی از عوامل مهم و مؤثر در رشد فزاینده توسعه شهرک‌های کشاورزی در دو سال گذشته تلاش مضاعف در تأمین، رفع موانع اداری و اجرایی، پیگیری مستمر و روزانه تمام پرونده‌های تسهیلاتی سرمایه‌گذاران در سطح کشور بوده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی یادآور شد: مجموع تسهیلات بانکی جذب شده از ۲۲۴ میلیارد ریال در ابتدای سال ۹۷ با رشد ۴۷ برابری به رقم ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال در ابتدای سال ۹۸ رسیده است؛ هم اکنون نیز معادل مبلغ ۳۵ هزار میلیارد ریال پرونده، آماده تصویب و انعقاد قرارداد در شعب بانک‌ها موجود است.

منصوری با بیان اینکه در حال برنامه‌ریزی برای واگذاری چهار هزار هکتار اراضی شهرک‌ها در قالب ۱۳۹ شهرک کشاورزی به سرمایه‌گذاران در سطح کشور هستیم، اظهار کرد: بهره‌برداری از ۱۳۶۷ هکتار شهرک گلخانه‌ای در سطح ۲۷ استان کشور، افتتاح فاز اول شهر شیلاتی رودشور بوشهر در سطح ۱۲۶۰ هکتار و بهره‌برداری از ۳۵۰ هکتار شهرک زنجیره تخم مرغ جیکا در استان گلستان از جمله برنامه‌های شرکت شهرک‌های کشاورزی در سال جاری است.

کد خبر 429876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.