مدرن کردن زورخانه مثل مخلوط دیزی و پیتزا است!/ امکان جهانی شدن این رشته نیست

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: ز روز اول هم گفتم امکان جهانی شدن این رشته نیست. مگر ما می‌توانیم ورزش‌های باستانی چینی را با قانون خودمان اجرا کنیم و کاراته، ووشو و جودو و.. دیکته می‌شود. به حرمت مهرعلیزاده سکوت کردم و اگر او نبود نظر کارشناسی ام این است که معتقدم این فدراسیون نمی‌تواند موفق شود.

به گزارش ایمنا، سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک از فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای بازدید کرد و با مسئولان و اعضای هیأت رئیسه فدراسیون دیدار داشت. مجتبی جوهری رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای در این دیدار با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این فدراسیون گفت: ۹۳۰ زورخانه در کشور داریم که تعداد ۷۰۰ زورخانه ثبت فدراسیون شده و فعال هستند. توانسته ایم با تغییر قوانین این رشته را جذاب و عادلانه کنیم.

رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای افزود: علی رغم پویایی حاکم بر این رشته در جهان، اما ما دو فدراسیون جهانی داریم و شما به طور کامل و دقیق در جریان فعالیت‌های این فدراسیون‌ها هستید. خواهش من این است ما تعیین تکلیف شویم و بگویید با کدام یک از این‌ها باید کار کنیم.

با توجه به حضور خبرنگاران در این جلسه، صالحی امیری خواستار قطع سخنان جوهری شد تا در فرصت مناسب درباره این موضوع صحبت شود.

رئیس کمیته ملی المپیک با انتقاد از پیگیری جهانی شدن رشته ورزش‌های زورخانه‌ای توسط فدراسیون تحت نظر محسن مهرعلیزاده گفت: این کار ریشه در آئین، سنت و فرهنگ هزاران ساله این سرزمین دارد و اصلاً قابل تطبیق با فرهنگ کشورهای دیگر نیست.

رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک پس از شنیدن صحبت‌ها و گلایه‌های اعضای هیأت رئیسه فدراسیون زورخانه‌ای گفت: انصافاً خیلی استفاده کردم. مشکلات ورزش مثل دیگر بخش‌ها خیلی پیچیده نیست. این فدراسیون بدلیل ماهیت فرهنگی‌اش جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی افزود: در خصوص ورزش قهرمانی همه بلد هستند چکار کنند و خیلی نیاز به ما نیست اما بحث فرهنگی در ورزش اهمیت زیادی برای ما دارد. عبور از سکه و سکو به سوی سکوی پهلوانی اهمیت زیادی دارد. مأموریت اصلی این فدراسیون نیز همین است.

رئیس کمیته المپیک خاطرنشان کرد: روزگاری بزرگترین سرمایه اجتماعی سرزمین ما پهلوانان بودند که امروز متأسفانه خدشه دار شده است. منهای اینکه این رشته فدراسیون داشته باشد یا نه، جوهره آن معرفت است.

رئیس کمیته ملی المپیک با انتقاد از سیاست پیگیری جهانی شدن این رشته توسط فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای با مدیریت محسن مهرعلیزاده، گفت: از روز اول هم گفتم امکان جهانی شدن این رشته نیست. مگر ما می‌توانیم ورزش‌های باستانی چینی را با قانون خودمان اجرا کنیم و کاراته، ووشو و جودو و.. دیکته می‌شود. به حرمت مهرعلیزاده سکوت کردم و اگر او نبود نظر کارشناسی ام این است که معتقدم این فدراسیون نمی‌تواند موفق شود. ساختار این ورزش بر اساس معرفت و هویت ایرانی و پاک شدن از تمامی پیرایه‌ها است. نمی‌شود به بلاروس و بلغاری و آفریقایی‌ها ریتم و فرهنگ این رشته را درست انتقال دهیم.

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: اصرار اینکه ورزش زورخانه‌ای را مدرن کنیم امکانپذیر نیست. مگر می‌شود دیزی را با پیتزا مخلوط کنیم؟ چیزی می‌شود که اصلاً قابل استفاده نیست. اصرار ما برای تغییر شکل و ماهیت این رشته غلط است و باید در ساختار سنتی آن بماند. مگر چینی‌ها و ژاپنی‌ها که نزدیک هزار سبک دارند قوانینش را تغییر داده اند؟ اگر کسی ورزش ما را خواست باید با همین شیوه بخواهد نه اینکه آن را تغییر دهیم. بجای اینکه جهانی شویم باید دغدغه ملی داشته باشیم.

وی افزود: نه انطباق فرهنگی با دیگر کشورها داریم و نه می‌توانیم هویتمان را تغییر بدهیم. آن وقت این رشته دیگر ایرانی نیست. اصرارم بر این است آقای جوهری برنامه ۱۰ ساله‌ای را در هیأت رئیسه تصویب کند. کار اول اینکه وضع موجود ساماندهی و مدیریت شود. بحث دوم ارتقای نیروها است و نسل جدید وارد شوند. بحث سوم اینکه از طریق تولید کلیپ و فیلم و پخش در سیما ذائقه جوانان را با این رشته همراه کنیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 429827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.