رئیسی: همگان باید نظارت مردم را به عنوان یک اصل بپذیرند

رئیس قوه قضائیه گفت: اجرای عدالت یعنی قانونگذاران در حوزه قانونگذاری قانون عادلانه تصویب کنند، یعنی مجریان در حوزه اجرا عادلانه اجرا کنند و قاضیان در حوزه قضاوت عادلانه قضاوت و داوری کنند و مردم احساس عدالت کنند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل اظهار کرد: توفیقی که امروز نصیب ما بنده و همکارانم شد، زیارت حرم نورانی حضرت امام (ره) در هفته قوه قضائیه بود که لازم است یاد شهدای هفتم تیرماه بویژه شهید آیت الله دکتر بهشتی را گرامی بداریم و به روح پرفتوحشان درود می‌فرستیم.

وی افزود: در این ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، دستگاه قضائی مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی تلاش‌های قابل توجهی را انجام داده است ولی با آنچه که باید در اجرای عدالت فاصله دارد و این فاصله را ما باید هرچه بیشتر تلاش کنیم که کم و کمتر کنیم یعنی دستگاه قضائی بر طراز دستگاه قضائی امیرالمومنین (ع) و دستگاه قضائی مورد انتظار امام (ره) و رهبری معظم انقلاب اسلامی.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: مهمترین آموخته ما از امام اجرای عدالت است. در ۱۴ خرداد امسال رهبری در تبیین شخصیت امام، فرمودند که امام شخصیتی تحول گرا و تحول خواه است و یکی از ابعاد تحولی امام، تحول در اجرای عدالت است.

رئیسی اظهار کرد: امروز برای نظام اسلامی در گام دوم مساله اجرای عدالت از مهمترین اقداماتی است که باید صورت گیرد. کارهای بسیاری شده و این کارها لازم بوده ولی کافی نبوده است‌.

وی افزود: وقتی می‌گوئیم اجرای عدالت یعنی قانونگذاران در حوزه قانونگذاری قانون عادلانه تصویب کنند، یعنی مجریان در حوزه اجرا عادلانه اجرا کنند و قاضیان در حوزه قضاوت عادلانه قضاوت و داوری کنند و مردم احساس عدالت کنند یعنی احساس کنند اگر در گوشه‌ای از این کشور به آنها ظلمی شد و وقتی به دستگاه قضائی مراجعه می‌کنند به یک پدری مهربان مراجعه کنند که حتماً حق آنها را باز خواهد ستاند. این نکته‌ای است که نیاز به کار و تلاش جدی دارد.

رئیس قوه قضائیه با تشکر از قضات متدین و پرتلاش دستگاه قضائی در سراسر کشور برای رسیدگی به پرونده‌ها و اجرای عدالت، ابراز امیدواری کرد در دوره تحول و گام دوم انقلاب اقدامی متفاوت در عرصه تحقق عدالت صورت گیرد.

رئیسی خاطرنشان کرد: همه اقداماتی که انجام شده، قابل تقدیر است؛ اما کار متفاوت آن است که حتماً مردم در این دوره احساس کنند که اجرای عدالت صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه قانون گریزی و نظارت گریزی ضد ارزش و قانونگرایی و نظارت پذیری ارزش است، گفت: تمام مدیران باید در اجرای قانون تلاش کنند و هیچ کسی به خود اجازه ندهد که قانون گریزی کند و همگان نظارت، خصوصاً نظارت مردم را به عنوان یک اصل بپذیرند.

کد خبر 429763

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.