اسرائیل با تصمیم الحاق گزینه نزاع را انتخاب می‌کند

وزیر خارجه اردن اعلام کرد که تصمیم اسرائیل برای الحاق اراضی فلسطین یک خطر بی‌سابقه علیه روند مسالمت‌آمیز است و این تصمیم اسرائیل راهکار تشکیل دو کشوری را از بین خواهد برد.

به گزارش ایمنا روسیا الیوم، ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن در کنفرانس خبری مشترک با ریاض المالکی، همتای فلسطینی‌اش در رام‌الله گفت: تصمیم الحاق تمامی اصولی را که روند صلح بر مبنای آن‌ها ایجاد شده است، از بین خواهد برد و در نتیجه تمامی ملت‌های منطقه را از حق خود برای زندگی در امنیت، صلح و ثبات محروم خواهد کرد.

الصفدی تأکید کرد: جلوگیری از طرح الحاق با هدف حفظ صلح است در نتیجه تمامی تلاش‌هایمان در حال حاضر متمرکز بر ایجاد یک چشم‌انداز واقعی برای بازگشت به مذاکرات جدی و کارآمد جهت تحقق صلح بر اساس راهکار دو کشوری است.

وی عنوان داشت: مسئله فلسطین مسئله مرکزی و نخست ما بوده و هست و اردن هر تلاش ممکنی را برای پشتیبانی از برادرانمان و تحقق صلح عادلانه و جامع که منطقه را از تبعات نزاعی طولانی مدت و دردناک در صورت اجرای طرح الحاق حفظ کند، انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: ما گفتیم که الحاق به معنای این است که اسرائیل به جای صلح، نزاع را انتخاب کرده است و اسرائیل مسئول تبعات چنین تصمیمی نه فقط در روابط اردن و اسرائیل بلکه در تبعات آن بر تلاش‌های همگی ما در منطقه و در جوامع بین‌الملل است.

از سوی دیگر، وزیر امور خارجه فلسطین گفت: در آخرین لحظات در زمانی که اسرائیل آن را به عنوان تاریخی جهت الحاق تعیین کرده است، این اقدامی مفید و مهم است که بازنگری فراگیری در تمامی تلاش‌ها صورت بگیرد و اینکه ما چگونه طی چند روز باقی مانده می‌توانیم مانع از طرح الحاق شویم.

المالکی گفت: ما بر این باوریم که نتیجه چنین تلاش‌هایی باید نه تنها مانع از طرح الحاق شود بلکه مانع از تأثیرات و انعکاس‌های مستقیم آن بر مسئله فلسطین و صلح و امنیت منطقه شود.

الصفدی در جریان سفر به رام‌الله، پیام شفاهی را از عبدالله دوم، پادشاه اردن به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین انتقال داد که عبدالله دوم در این پیام بر ایستادگی کامل اردن در کنار مردم فلسطین جهت رسیدن به حقوق مشروع‌شان و در رأس آن‌ها حق آزادی، تشکیل کشور بر اساس راهکار دو کشوری، جلوگیری از طرح الحاق و ایجاد چشم‌اندازی واقعی برای تحقق صلح عادلانه و همیشگی تأکید کرد.

منبع: ایسنا

کد خبر 429413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.