چرا افراد غیرسیگاری دچار بیماری ریوی می‌شوند؟

نتایج آزمایشات جدید چرایی ابتلای افراد غیر سیگاری به بیماری‌های شدید ریوی را نشان می‌دهد.

به گزارش ایمنا، بیماری مزمن انسدادی ریه اغلب در نتیجه استعمال سیگار به وجود می‌آید اما اکنون این پرسش مطرح است که چرا حدود یک سوم از تمامی موارد ابتلاء به این بیماری در میان افرادی است که سابقه استعمال سیگار ندارند.

به تازگی گروهی از محققان به پاسخ این پرسش دست پیدا کرده و اظهار داشتند: خطر ابتلاء به بیماری مزمن انسدادی ریه در افراد غیر سیگاری با چگونگی شکل‌گیری ریه این افراد در سال‌های نخست زندگی ارتباط دارد. این بیماری که چهارمین عامل مرگ در میان مردم آمریکاست موجب انسداد مجاری هوا و مشکلات تنفسی شده و باعث می‌شود فعالیت‌های روزمره فرد محدود شود.

از گذشته این باور وجود داشت که استعمال سیگار و آلودگی هوا از عوامل اصلی ابتلاء به بیماری مزمن انسدادی ریه است اما با وجود کاهش میزان مصرف سیگار و آلودگی هوا در آمریکا روند ابتلاء به این بیماری ادامه داشته و حدود ۳۰ درصد از مبتلایان به بیماری مزمن انسدادی ریه سابقه استعمال سیگار نداشته‌اند.

بنا به گزارش ایسنا، در این بررسی محققان آمریکایی به ارزیابی وضعیت سلامت ریه ۶۵۰۰ فرد بزرگسال سیگاری و غیر سیگاری، مبتلایان به این بیماری و افراد سالم پرداختند. به گفته محققان احتمال ابتلاء به بیماری مزمن انسدادی ریه در افرادی با مجرای تنفسی باریک نسبت به افرادی با مجرای تنفسی طبیعی و بزرگ بیشتر بوده است.

کد خبر 428573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.