توضیح آتش‌نشانی در باره احتمال عمدی بودن آتش‌سوزی‌ها

سخنگوی آتش‌نشانی تهران درباره آتش‌سوزی‌های اخیر شهر و احتمال عمدی بودن آن توضیح داد.

به گزارش ایمنا، این روزها در کشور و از جمله در تهران خبرهای متعددی از آتش‌سوزی‌ها منتشر می‌شود. به طوری که فقط طی دو روز ۱۳ و ۱۴ خرداد بیش از ۲۰ خبر در خصوص وقوع آتش‌سوزی‌های مختلف در جنگل‌ها، مراتع، پارک‌ها و دیگر اماکن عمومی در کشور در سایت همشهری آنلاین منتشر شده است؛ اما آیا این میزان آتش سوزی طبیعی است. آتش گرفتن فضای سبز اطراف دریاچه خلیج فارس و یا دیگر مناطق شهر که دارای پوشش گیاهی است تا چه میزان ناشی از رخداد طبیعی و یا بی‌احتیاطی است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران در این خصوص گفت: برخلاف برخی از افراد که مدعی شده‌اند آتش سوزی‌های اخیر در تهران عمدی است برای کارشناسان سازمان آتش نشانی تا این لحظه عمدی بودن آتش سوزی‌ها ثابت نشده است.

سید جلال ملکی در خصوص اینکه در برخی از محافل و فضای مجازی پیام‌ها و ادعاهایی دست به دست می‌شود که حکایت از عمدی بودن آتش سوزی‌های اخیر در تهران دارد گفت: برای ما در سازمان آتش نشانی شهر تهران هنوز عمدی بودن آتش سوزی‌ها ثابت نشده است.

وی افزود: ایجاد آتش سوزی ده‌ها عامل دارد که هر کدامش می‌تواند باعث آتش سوزی شود نظیر صاعقه، آتش خاموش نشده بعد از پیک نیک، اتصالی سیم‌های برق و حتی گرمای بیش از حد هوا در حالی که شعله عمدی یکی از این علت‌ها می‌تواند باشد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: ما در سازمان آتش نشانی تهران در همین روزهای اخیر بارها اعلام کرده‌ایم که عمدی بودن آتش سوزی‌هایی که عمدتاً هم در فضای عمومی شهر بوده است برای ما ثابت نشده است.

ملکی گفت: البته نکته جالب این است که در خود آتش سوزی عمدی هم دو نوع آتش عمدی داریم. یک مورد همان چیزی است که در ذهن مردم همواره همراه با انگیزه خرابکاری است و نوع دوم که عمدی است اما به قصد خرابکاری نیست.

وی ادامه داد: از سالیان قبل کشاورزان پس از اولین برداشت برای از بین بردن پوشال‌های باقی مانده روی زمین اقدام به ایجاد حریق می‌کرده‌اند تا پول حمل و نقل پوشال‌ها را ندهند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: در همین حین کنترل آتش از دست شأن خارج شده و به زمین‌های مجاور و بوستان و درخت‌های دیگر سرایت می‌کرده و باعث حریق می‌شده است که این هم یک نوع آتش عمدی محسوب می‌شده است.

ملکی گفت: اما اینکه برخی می‌گویند ما دیدیم یک نفر با یک شعله در دست آمد و جایی را به آتش کشید و رفت برای ما هنوز ثابت نشده است و باید اگر فیلم و عکس و مدارکی در دست دارند به ما و دستگاه‌های ذی‌ربط ارائه کنند.

منبع: همشهری آنلاین

کد خبر 427109

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.