دریافت وام مسکن برای بانوان سرپرست خانوار بلامانع است

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ضمن اعلام پالایش شروط پنج‌گانه اقدام ملی مسکن گفت: دریافت مسکن ملی برای بانوان سرپرست خانوار بالای ۳۵ سال بلامانع است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پروانه اصلانی درباره روند پالایش متقاضیان مسکن ملی که به شکل اینترنتی با ورود به سامانه tem.mrud.ir و یا به شکل پیامکی در دوران بحران کرونا ثبت نام کردند، و همچنین میزان برنامه‌ریزی دولت در احداث مسکن ملی، اظهار کرد: در ابتدا قرار بود طرح اقدام ملی مسکن احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در برنامه قرار بدهد که ۱۰۰ هزار واحد آن در بافت فرسوده و ۳۰۰ هزار واحد آن در سایر بافت‌ها و برای اقشار کم درآمد و میان درآمدی باشد که به مرور این تعداد افزایش پیدا کرد.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: علاوه بر ۴۰۰ هزار واحد مسکونی دهک‌های ۴ تا ۷ که شامل اقشار میان‌درآمدی هستند، احداث بیش از ۳۷۰ هزار واحد مسکونی در تفاهم با وزارتخانه‌های دیگر از جمله وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت آموزش و پرورش و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حال انجام است.

اصلانی تصریح کرد: بر اساس آئین‌نامه قانون ساماندهی، متقاضیان استفاده کننده از برنامه‌های حمایتی دولت کسانی هستند که فرم ج آنها قرمز نشده باشد یعنی از هیچیک از امکانات و تسهیلات دولتی، زمین دولتی و واحد مسکونی دولتی از سال ۵۷ به بعد استفاده نکرده باشند. همچنین، از دیگر شروطی که مورد بررسی قرار می‌گیرد این است که متقاضیان مسکن ملی سابقه مالکیت از سال ۸۴ را نداشته باشند یعنی از تاریخ ۸۴ تاکنون، نه ملکی داشته باشند و نه نقل و انتقالی انجام داده باشند.

وی ادامه داد: برای بررسی موضوعات اعلام شده، استعلام لازم از سابقه مالکیت متقاضیان مسکن ملی و افراد تحت تکفل آنها از سازمان ثبت اسناد اخذ شده است که این کار برای اولین بار در کشور رخ داده است. حتی در زمان مسکن مهر، این استعلام برای همه متقاضیان اخذ نشده بود، بلکه متقاضیان به شکل انفرادی خود به ارائه استعلام اقدام می‌کردند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی همچنین اعلام کرد: سابقه اخذ تسهیلات بانکی اعم از خرید مسکن، مشارکت در ساخت و جعاله متقاضیان مسکن ملی از بانک اخذ شده است. بدین معنا متقاضیانی که از این تسهیلات استفاده کرده باشند باید سند ارائه داشته باشند که این افراد خود به خود از واجدان شرایط دریافت مسکن ملی ریزش خواهند کرد.

اصلانی شرط تأهل را یکی از شروط مهم دریافت مسکن ملی عنوان کرد و گفت: افراد و متقاضیان مسکن ملی باید متأهل و یا سرپرست خانوار باشند. تنها شرط عدم تعادل شامل بانوانی است که بالای ۳۵ سال سن داشته باشند و سرپرست خانوار محسوب شوند.

وی همچنین در خصوص سایر موارد اعتبارسنجی متقاضیان مسکن ملی، اعلام کرد: از آنجایی که تأمین مالی برنامه اقدام ملی بخشی از طریق تسهیلات بانکی و بخشی دیگر توسط آورده متقاضیان انجام می‌شود، افرادی که متقاضی دریافت وام هستند اعتبارسنجی آنها از سوی بانک انجام می‌شود. اگر در آن مرحله نتوانند مؤلفه‌های اعتبارسنجی بانک را پشت سر بگذارند، قطعاً نمی‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

اصلانی در عین حال اعلام کرد: چنانچه متقاضیانی باشند که اعلام کنند نیازی به تسهیلات بانکی ندارند و تمامی تسهیلات ساخت را به شکل آورده متقبل می‌شوند، و در عین حال واجد شرایط شناخته شوند و شرایط لازم را داشته باشند واجد دریافت مسکن ملی و طی مراحل مانند سایر متقاضیان پذیرفته شده، هستند.

کد خبر 426251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
  0 0
  آیا برای زنان سرپرست خانوار خونه میسازند ؟؟
 • سودابه ملکی IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  0 0
  با سلام من خانمی هستم تنها جداشدم بدونه درآمد مادرم هم تنهاس پدرم و از دست دادیم توروخدا کمکمون کنین هیچ درآمد مسکن هیچی نداریم