سیگار الکتریکی ریسک بیماری لثه را افزایش می دهد

تحقیق جدید نشان می‌دهد تنها چند هفته استفاده از سیگارهای الکتریکی موجب آغاز بیماری لثه می‌شود.

به گزارش ایمنا، دکتر «پورنیما کومار»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی اوهایو، در این باره می‌گوید: «سیگار الکتریکی مهاجمی بزرگ برای محیط دهان است و این تغییر در مدت زمان کوتاهی روی می‌دهد.»

تیم تحقیق در این مطالعه، نمونه پلاک از لثه‌های ۱۲۳ فرد جوان و سالم را که هیچ علامت بیماری دهان نداشتند را جمع‌آوری کردند: ۲۵ نفر از این افراد سیگاری، ۲۵ نفر غیرسیگاری، ۲۰ نفر مصرف کننده سیگار الکتریکی، ۲۵ نفر سابقا سیگار الکتریکی مصرف می‌کردند و ۲۸ نفر هم سیگار و هم سیگار الکتریکی استفاده می‌کردند.

نمونه بدست آمده از مصرف کنندگان روزانه سیگارهای الکتریکی حاوی میزان بالا باکتری‌های عامل عفونت بود که آنها را در معرض ریسک بالا طیف وسیعی از مشکلات سلامت دهان قرار می‌داد.

جمعیت باکتری‌های موجود در دهان این گروه از افراد سیگاری شبیه به افراد مبتلا به بیماری پریودنتیت است؛ عفونت لثه که می‌تواند منجر به از دست دادن دندان‌ها شود و در صورت عدم درمان، فاکتور پرخطر بیماری قلبی و ریوی است.

به گفته محققان، مایع فشرده و داغ در کاتریج سیگار الکتریکی، محیط دهان را به محل مناسبی برای ایجاد ترکیب خطرناک باکتری‌ها تبدیل می‌کند.

از این رو محققان عنوان می‌کنند سیگار الکتریکی جایگزین سالمی به جای سیگارهای عادی نیست.

منبع: مهر

کد خبر 426062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.