پول نقد از کرایه حمل و نقل عمومی شیراز حذف شد

با تصویب طرحی ۲ فوریتی در شورای اسلامی شهر شیراز، پول نقد به طور کامل از پرداخت کرایه حمل و نقل عمومی این کلانشهر شامل، مترو، اتوبوس و مینی‌بوس حذف و روش پرداخت الکترونیکی جایگزین آن شد.

به گزارش ایمنا، طرح ۲ فوریتی حذف پرداخت پول نقدی و جایگزین کردن آن با روش پرداخت الکترونیکی کرایه در سامانه حمل و نقل عمومی شیراز، چهارشنبه در یکصد و سی و پنجمین نشست شورای اسلامی شهر شیراز مطرح شد و ضمن تصویب دو فوریت این طرح، پرداخت کرایه در سامانه حمل و نقل عمومی شامل مترو، اتوبوس و مینی‌بوس تنها با کارت شهروندی امکان‌پذیر خواهد بود و پول نقد از پرداخت کرایه این ناوگان حذف شد.

یکی از مواردی مهمی که برای تصویب طرح نام برده ملاک عمل قرار گرفت، شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی در مورد فعالیت سامانه حمل و نقل همگانی است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست، با تاکید بر اهمیت و ضرورت اجرایی کردن این طرح، بیان داشت: از روز شنبه (دهم خرداد ۹۹) ناوگان حمل و نقل درون شهری فعال می‌شود و امیدواریم بتوانیم با تمهیدات پیش‌بینی شده آثار شیوع کرونا را کاهش دهیم.

نواب قائدی ادامه داد: اتوبوس به عنوان مهمترین وسیله حمل و نقل همگانی، روزانه حدود ۳۱۰ هزار مسافر را در شهر شیراز جابه جا می‌کند و در حال حاضر حدود ۸۵ درصد از پرداخت کرایه در ناوگان اتوبوسرانی این شهر از طریق کارت شهروندی انجام می‌شود.

مواردی همچون زمان محدود برخی شهروندان برای تهیه کارت‌های الکترونیکی، شرایط برخی اقشار کم درآمد و نیاز برخی شهروندان به استفاده موردی و محدود از حمل و نقل عمومی، از جمله دغدغه‌های اعضای شورای اسلامی شیراز در بررسی این طرح بود که با تاکید اکثریت اعضای این نهاد و با توجه به شرایط خاص فعلی مقرر شد در روزهای باقی‌مانده تا شروع کار ناوگان حمل و نقل عمومی این شهر، از حداکثر ظرفیت برای اطلاع‌رسانی عمومی برای اجرای این مصوبه استفاده شود.

به این ترتیب پرداخت کرایه در سامانه حمل و نقل عمومی همچون مترو، اتوبوس و مینی‌بوس تنها از طریق کارت شهروندی انجام می‌پذیرد و شهرداری مکلف است تا تمهیدات لازم برای دسترسی سریع و آسان شهروندان به کارت شهروندی را فراهم کند.

همچنین در ادامه این نشست، نامه فرمانداری شهرستان شیراز مبنی بر ایراد هیأت تطبیق مصوبات در خصوص راهکارهای اجرایی بند ٦ ماده ٨٠ قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، بررسی و با توجه به تفکیک وظایف شورا و شهرداری در مواد ۲ و ۳، اعضای شورای اسلامی شهر شیراز بر اجرای مصوبه یاد شده اصرار کردند.

نامه فرمانداری شهرستان شیراز مبنی بر ایراد هیأت تطبیق مصوبات در مورد آئین‌نامه اختصاص تنخواه‌گردان به سفرهای خارجی شهرداری شیراز، از دیگر موضوع‌های مطرح شده در این نشست بود که مقرر شد برای بررسی مجدد به کمیسیون برنامه و بودجه، امورحقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز ارسال شود.

نامه رئیس کمیسیون برنامه و بودجه امورحقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز، مبنی بر اصلاح در انتخاب حسابرس با هدف حسابرسی سال‌های ۹۸ و ۹۹ نیز در این جلسه مطرح و ضمن تصویب آن با توجه به ضرورت تهیه و ارائه گزارش حسابرسی به تفکیک مناطق، سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری، با افزایش مبالغ حسابرسی مندرج در مصوبه مذکور به میزان ۲۵ درصد موافقت شد.

در این نشست نیز، نخستین لایحه شهرداری شیراز مطرح شد، این لایحه مربوط به ارائه راهبردها و سیاست‌های اجرایی برنامه راهبردی توسعه این شهر است که مقرر شد این موضوع برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر شیراز ارسال شود.

دیگر لایحه شهرداری شیراز که در این جلسه مطرح شد، مربوط به اصلاح ماده واحده مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز برای تأمین قیر، آهن‌آلات و سایر مواد مورد نیاز پروژه‌های عمرانی شهرداری شیراز بود که با اصلاح مواردی در متن، به تصویب رسید.

بر اساس گزارش ایرنا، لایحه شهرداری شیراز مبنی بر لغو مصوبه شورای اسلامی این شهر در ارتباط با تملک منازل و مسیرهای محدوده بافت تاریخی فرهنگی، از دیگر لوایح مطرح شده در این نشست بود که مقرر شد این موضوع نیز برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شیراز ارسال شود.

کد خبر 425865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.