جلالی: تدوین قوانین جدید برای دفاع غیرنظامی ضروری است

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پیامی به مناسبت آغاز به‌کار یازدهمین دوره مجلس اعلام کرد: تدوین قوانینی جهت ارتقای دفاع غیرنظامی کشور در راستای صیانت از زیرساخت‌ها و دارایی‌های حیاتی کشور و حفاظت از مردم ضروری است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان پدافند غیرعامل کشور، سرتیپ پاسدار «غلامرضا جلالی» روز چهارشنبه به مناسبت آغاز به‌کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پیامی صادر و هفت محور کلیدی جهت ورود خانه ملت به حوزه‌های پدافند غیرعامل مطرح کرد.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی به عنوان خانه ملت و محمل تجلی رأی و اراده عمومی در نظام مردم سالاری دینی دارای نقشی محوری و بنیادین است. تصویب قوانین و نظارت بر اجرای آن از سوی دستگاه‌ها، دو وظیفه اصلی این نهاد مهم است که اهمیت آن سبب شده بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره)، رأی مردم را میزان و مجلس را در رأس همه امور قلمداد کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور یادآور شد: در حوزه پدافند غیرعامل نیز نقش و جایگاه مجلس با اختیار تصویب قوانین و نظارت بر اجرا می‌تواند بسیار اثرگذار و کارگشا باشد. به ویژه در شرایطی که جهان با مواجه شدن با تهدیدات ناشی از شیوع کرونا اهمیت و ضرورت رویکردهای پیش‌بینی، پیشگیری و پیش‌کنشگری و به تعبیر جامع‌تر پدافند غیرعامل را دوچندان درک کرده است.

جلالی ضمن تبریک به نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به ۷ محور مهم پدافند غیرعامل که نیاز به توجه ویژه مجلس یازدهم دارد، اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: نظارت بر اجرای دقیق قوانین و الزامات موجود در حوزه پدافند غیرعامل از سوی دستگاه‌های اجرایی به ویژه ماده ۵۸ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، تدوین قوانین جهت ارتقای دفاع غیرنظامی کشور در راستای صیانت از زیرساخت‌ها و دارایی‌های حیاتی کشور و حفاظت از مردم، تدوین قوانین جامع در حوزه مقابله و مهار تهدیدات نوین CBRN به ویژه بازنگری در ساختار دفاع زیستی کشور، حمایت قانونی از توسعه فناوری و صنایع بومی پدافند غیرعامل با تأکید بر طراحی و تولید داخلی و نظارت بر به‌کارگیری فناوری‌های وارداتی در زیرساخت‌های حیاتی باید همواره در دستور کار مجلس باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور یادآور شد: حمایت قانونی جهت تکمیل شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از مهمترین بسترهای ارتقای بازدارندگی و کاهش تهدیدات و آسیب‌پذیری‌ها در حوزه سایبری، بازنگری در قوانین مربوط به رگلاتوری فضای سایبری به ویژه در حوزه شبکه‌های اجتماعی با رویکرد صیانت از کلان داده‌ها و امنیت اطلاعات عمومی و خصوصی، حمایت قانونی جهت خارج کردن تأسیسات پرخطر از شهرها و مراکز جمعیتی، راهبرد ارتقای استحکام و تاب‌آوری ملی باید در دستور کار مجلس باشد.

جلالی ضمن تبریک مجدد آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اعلام می‌دارد سازمان پدافند غیرعامل کشور امید دارد این مجلس با درنظر گرفتن رویکرد جهادی و انقلابی و منطبق بر الزامات پیشرفت در گام بلند دوم انقلاب اسلامی، با تعامل و هم افزایی دوجانبه بتواند اقدامات مؤثری در راستای راهبرد ارتقای استحکام و تاب‌آوری ملی و در نهایت قوی شدن ایران عزیز اسلامی به ویژه در تدوین قانون احکام برنامه هفتم توسعه کشور سامان دهد.

کد خبر 425845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.