برگزاری المپیک ۲۰۲۱ در صورت کشف واکسن کرونا هم مشکل است

یکی از مقامات ارشد کمیته بین‌المللی المپیک هشدار داد با توجه به اینکه حتی کشف احتمالی واکسن کرونا نمی‌تواند تهدید ناشی از کووید-۱۹ را تعدیل کند، برگزاری المپیک در سال آینده ( ۲۰۲۱) با «مشکلات عدیده» روبرو است.

به گزارش ایمنا به نقل از اسپوتنیک، جان کوتس اعلام کرد که مقامات در اکتبر سال جاری در خصوص اینکه آیا امکان برگزاری المپیکِ کرونا زده در جولای ۲۰۲۱ وجود دارد یا خیر، فرآیند تصمیم‌گیری را آغاز خواهند کرد.

کوتس در جریان میزگردی سازماندهی شده توسط نیوز کورپ، غول رسانه‌ای استرالیا گفت که «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به طور کاملاً شفاف اعلام کرده است که المپیک توکیو را نمی‌توان برای بار دوم به تعویق انداخت.

وی در این باره افزود: نمی‌توانیم بازی‌ها را دوباره به تعویق بیاندازیم و باید این طور فرض کنیم که واکسنی در کار نخواهد بود و یا حتی اگر واکسنی کشف شود، به اندازه‌ای نیست که در تمام جهان توزیع شود.

به گفته کوتس، بدون وجود پشتوانه‌ای قابل اتکا برای توزیع واکسن در سرتاسر جهان، نظارت بر هزاران نفر از گوشه و کنار جهان، چالش‌های بی‌نهایت بزرگی را ایجاد خواهد کرد.

وی تاکید کرد: مشکلات جدی خواهیم داشت چون ورزشکارانی از ۲۰۶ کشور جهان در این بازی‌ها شرکت خواهند کرد. ۱۱ هزار ورزشکار به این مسابقات می‌آیند، کادر فنی و سرمربی‌ها نیز ۵ هزار نفر خواهند بود، اصحاب رسانه ۲۰ هزار نفر هستند، اکنون ۴ هزار پرسنل در کمیته سازماندهی مشغول به فعالیت بوده و ۶۰ هزار داوطلب نیز خواهیم داشت.

کوتس افزود: اگر تا اکتبر نشانه‌هایی از مهار پاندمی حتی بدون علائمی از ریشه‌کن شدن آن وجود داشته باشد، مقامات کار خود را برای آماده‌سازی سناریوهای متفاوت در راستای برگزاری بازی‌ها، آغاز خواهند کرد.

وی در پایان با اشاره به تعدادی از پرسش‌های مرتبط با سناریوهای محتمل گفت: آیا باید دهکده المپیک را قرنطینه کنیم؟ آیا تمام ورزشکارانی که به دهکده می‌رسند، قرنطینه می‌شوند؟ تعداد تماشاگران ورودی به ورزشگاه‌ها را محدود می‌کنیم؟ ورزشکاران را از میکسدزون که رسانه‌ها در آن قرار دارند، جدا می‌کنیم؟

میکسدزون راهروهایی است که در حد فاصل رختکن به زمین ورزشگاه‌های فوتبال قرار دارد که علاوه بر این محل مصاحبه خبرنگاران با بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها است.

کد خبر 425149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.