وضعیت امروز بازارها سخت‌تر از مرداد و شهریور ۹۷ نیست

رئیس کل بانک مرکزی با انتشار یادداشتی اینستاگرامی با بیان اینکه وضعیت امروز بازارها حتماً سخت‌تر از مرداد و شهریور ۹۷ نیست، گفت: این روزها به علت تداوم فشار حداکثری، شیوع کرونا و تعطیلی سه ماهه بسیاری از فعالیت‌ها، انتظارات تورمی را افزایش خواهد داد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام اظهار کرد: " وضعیت امروز بازارها در اقتصاد کشورمان حتماً سخت‌تر از مرداد و شهریور ۹۷ نیست. در آن روزها با شروع و تشدید تحریم‌های آمریکا، بازارهای ارز، سکه و سایر دارایی‌ها به شدت به هم ریخت و نرخ دلار در بازار به رقم‌های بسیار بالا رسید. ولی با مدیریت بازارها و تدابیری که به کار گرفته شد، علیرغم تمامی مشکلات در مدت دو سال گذشته، ثبات نسبی بازارها در نرخ‌های بسیار پایین‌تر ارز، برقرار و رشد اقتصاد غیرنفتی در اواخر سال ۹۸ مثبت شد.

وی افزود: این روزها نیز به علت تداوم فشار حداکثری، شیوع کرونا و تعطیلی سه ماهه بسیاری از فعالیت‌ها، کاهش قیمت نفت و سایر فرآورده‌های نفتی، تهدیدات جدید آمریکا و… انتظارات تورمی را بالا برده است. در روزهای آتی، پیش بینی‌های بانک مرکزی از تورم یکسال آتی و «تورم هدف»، اعلام خواهد شد. محاسبات و برآوردهای اداره بررسی‌های اقتصادی بانک بسیار کمتر از آن چیزی است که در فضای تبلیغاتی مطرح می‌شود. همانطور که قبلاً گفتم شرایط دشوار است. لیکن، روند در حال بهبود بوده و قابل مدیریت و ثبات نیز قابل اعاده است.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در روزهای اول حضورم در بانک مرکزی اعلام کردم همهٔ داشته‌های علمی و تجربی خود را برای کنترل اوضاع به کار خواهم بست. امروز نیز با تجربیاتی به مراتب بیشتر از آن روز، اعلام می‌کنم؛ با تلاش جدی همکارانم در بانک مرکزی، سیستم بانکی و نیز سایر بخش‌های مختلف اقتصادی، به حول قوه الهی، ثبات لازم در بازارها برقرار خواهد شد. همراهی مردم عزیز و فعالان اقتصادی در بخش‌های تولید و صادرات این بار نیز، پشتیبان اصلی تلاش خدمتگزارانشان خواهد بود. "

کد خبر 424398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.