عسگری به زودی به ایران باز می‌گردد

وزیر امور خارجه کشورمان درباره بازگشت سیروس عسگری، استاد دانشگاه و دانشمند ایرانی به کشور گفت: ایشان آزاد است و مشکل اقامت در آمریکا دارد.

به گزارش ایمنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از حضور در نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره بازگشت سیروس عسگری به کشور گفت: ایشان آزاد است و مشکل اقامت در آمریکا دارد.

وی افزود: آقای عسگری از اتهامات واهی که علیه ایشان زده شده بود تبرئه شدند و ما به شدت فعال بودیم که زمینه را برای پرواز بازگشت ایشان فراهم کنیم. اگر تست کرونای ایشان منفی شود می تواند با اولین پرواز به ایران بازگردد.

وزیر امور خارجه درباره بحث تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا اظهار کرد: بنده در مهر ماه سال ۹۷ براساس تصمیمی که گرفته شد، اعلام کردم که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همه زندانیان ایرانی که در آمریکا و یا در سایر کشورها با فشارهای آمریکا زندانی هستند با همه زندانیان آمریکایی مبادله شوند.

ظریف ادامه داد: این صحبتی که است که ما مطرح کردیم از آن زمان آمریکایی‌ها به ما پاسخی نداده‌اند و هنوز هم در این زمینه پاسخی ارائه نکرده‌اند.

وی، همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با گفت‌وگوی تلفنی شب گذشته‌اش با «حنیف اتمر» سرپرست وزارت خارجه افغانستان در مورد حادثه غرق شدن شماری از مهاجران افغان در رودخانه هریرود در مرز مشترک دو کشور ایران و افغانستان خاطرنشان کرد: حادثه رخ داده، حادثه تلخی است، وزارت کشور و شورای امنیت ایران از همان ابتدا، بررسی زوایای این حادثه را شروع کردند و اعتقاد دارند که این حادثه در خاک افغانستان اتفاق افتاده است. 

وزیر امور خارجه افزود:  اما به دلیل اهمیت افغانستان برای ایران و روابط برادرانه‌ای که با افغانستان داریم، قرار بر این شد که یک هیئت مشترکی در دو کشور این اتفاق را بررسی کند. پیشنهاد این موضوع از  سوی ما به دولت  افغانستان ارائه شد و در آینده نزدیک این کار انجام می‌شود.

منبع: تسنیم

کد خبر 423285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.