ایران پیشتاز در مطالعات "پلاس مات را پی" بیماران مبتلا به کرونا

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: کشور ایران پیشتاز در مطالعات پلاسما تراپی بیماران مبتلا به کووید -۱۹ است.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کریستف هاملمن، در دیدار با مدیرعامل، معاونین و جمعی از مدیران ارشد سازمان انتقال خون ایران در جریان فعالیت‌های این سازمان در مقابله با ویروس کرونا و چگونگی فعالیت مراکز دریافت پلاسما از بهبود یافتگان این بیماری قرار گرفت.

در این نشست، پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون، گزارشی از روند شیوع ویروس کرونا در ایران و اقدامات انجام شده توسط سازمان انتقال خون در مواجهه با این ویروس و چگونگی تأمین خون سالم و کافی مورد نیاز بیماران را ارائه کرد.

کریستف هاملمن نیز، گزارشی از وضعیت شیوع بیماری‌های عفونی همچون آنفلوآنزای اسپانیایی و آنفلوآنزای پرندگان در جهان ارائه داد.

هاملمن همچنین برای ساخت کیت تشخیصی کرونا قول مساعد داد و در پایان پس از بازدید از مرکز اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کووید -۱۹ یک واحد پلاسما اهدا کرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه ایران پیشتاز در مطالعات پلاسما تراپی بیماران مبتلا به کووید -۱۹ است، اظهار کرد: دو هفته بعد از زمانی که ایران مطالعات پلاسمای بهبود یافتگان از ویروس کرونا را شروع کرد، کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز شروع به انجام این مطالعات کردند اما تاکنون نتیجه هیچ یک از این مطالعات به چاپ نرسیده است.

عشقی ادامه داد: مطالعات پلاسما درمانی در دهه قبل نیز بر روی بیماری‌های عفونی تنفسی انجام شده بود که نتیجه امیدوار کننده‌ای را در پی داشت.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص بیماران مبتلا به ویروس کرونا نیز سازمان انتقال خون به عنوان یک نهاد پژوهش محور و از منظر طب انتقال خون ایران، این مطالعات را در دست بررسی دارد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: سازمان انتقال خون ایران متولی تأمین خون و فرآورده‌های مورد نیاز کشور است، بنابراین اخبار مربوط به پژوهش‌های پلاسما درمانی در بیماری‌های عفونی را رصد می‌کند.

عشقی تاکید کرد: باید بتوانیم ذخایر پلاسما و فرآورده‌های درمانی مناسبی برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ که معلوم نیست پاندمی آن چه زمانی به اتمام می‌رسد، داشته باشیم.

وی با یادآوری اینکه بیماران بهبود یافته باید توجه داشته باشند که میزان پادتن موجود در پلاسمای آنها به مرور زمان رو به کاهش خواهد رفت، ادامه داد: بهبودیافتگان کووید ۱۹ یک ماه بعد از بهبودی می‌توانند برای اهدای پلاسمای خود اقدام کنند، زیرا هر چه زمان بگذرد سطح پادتن در پلاسمای آنها کاهش می‌یابد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: این زمان علاوه بر این که بهترین زمان برای اهدای پلاسما توسط بهبود یافتگان ویروس کرونا قلمداد می‌شود زمانی است که به دلیل ازدیاد بیماران مبتلا به ویروس کرونا بیشترین نیاز به اهدای پلاسما احساس می‌شود.

عشقی از بیماران بهبود یافته از ویروس کرونا خواست برای اهدای پلاسمای خود و در اختیار قرار دادن آن به بیماران مبتلا به این ویروس اقدام کنند و خاطر نشان کرد: مطالعات بر روی پلاسمای بهبود یافتگان کووید ۱۹ در ایران در حال حاضر بر روی بیش از ۲۰۰ نفر انجام شده است.

کد خبر 422658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.