افزایش ساعات فعالیت مراکز معاینه فنی خودرو در اصفهان

رییس ستاد معاینه فنی خودرو شهرداری اصفهان گفت: دوربین‌های ثبت تخلف سطح شهر از ۱۵ اردیبهشت ماه نسبت به اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی برای هر بار عبور از این سامانه‌ها به میزان ۵۰ هزار تومان اقدام خواهد کرد.

جمشید جمشیدیان در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: در حال حاضر هفت مرکز معاینه فنی خودروهای سبک با ۱۱ خط مکانیزه از ساعت هشت صبح تا ۱۷ عصر آماده ارائه خدمات به شهروندان است.

وی افزود: مرکز معاینه فنی خودروهای فنی نیمه‌سنگین و سنگین نیز در بلوار فرزانگان روبروی بوستان فدک نیز همه روزه آماده ارائه خدمت است.

رئیس ستاد معاینه فنی خودرو شهرداری اصفهان با بیان اینکه این مرکز آمادگی دارد در یک شیفت کاری به ۲۵۰۰ دستگاه خودرو سرویس‌دهی کند، افزود: در صورت افزایش میزان مراجعه شهروندان، امکان افزایش ساعات فعالیت مراکز و معاینه فنی ۳۵۰۰ دستگاه خودرو در یک روز وجود دارد.

وی با بیان اینکه مدارک مورد نیاز برای انجام معاینه فنی خودرو صرفاً همراه داشتن کارت خودرو است، تصریح کرد: خودروهای مشمول معاینه فنی شامل خودروهای عمومی تا یکسال پس از تولید و خودروهای شخصی چهار سال پس از سال ساخت است.

جمشیدیان تاکید کرد: با توجه به اینکه از ۱۵ اردیبهشت ماه سال جاری بار دیگر دوربین‌های ثبت تخلف نسبت به اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی برای هر بار عبور از این سامانه‌ها به میزان ۵۰ هزار تومان اقدام می‌کنند، انتظار می‌رود شهروندان برای اخذ گواهی به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

وی با تأکید بر اینکه در اصفهان به هیچ عنوان نوبت دهی معاینه فنی تلفنی انجام نمی‌شود، گفت: با توجه به اینکه عامل انسانی در هیچ یک از مراحل معاینه فنی خودروها دخیل نیست، در عمل امکان جعل برچسب‌های آن نیز وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ستاد معاینه فنی خودروهای شهرداری اصفهان مجری استانداردهایی است که از طرف سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با آلودگی هوا اعلام می‌شود، گفت: استانداردهای ایمنی خودرو بر اساس شاخص‌های تعیین شده در سامانه سیمفا است، البته در شهر اصفهان به شدت نظارت انجام می‌شود تا معاینه فنی به صورت درست انجام شود.

جمشیدیان با اشاره به کارکرد سامانه سیمفا، اظهار کرد: زمانی که خودرو وارد مرکز معاینه فنی می‌شود، دوربین‌های پلاک‌خوان پلاک خودرو را خوانده و به سامانه سیمفا ارسال می‌کنند و در مسیر بعد اطلاعات خودرو از طریق این سامانه از سرور پلیس راهور استعلام می‌شود و پس از آن مراحل لازم را برای دریافت معاینه فنی طی می‌کند.

وی ادامه داد: اگر اطلاعات خودرو منطبق باشد در مراکز معاینه فنی پذیرش خواهد شد، البته تمامی دستگاه‌های موجود در مراکز معاینه فنی مکانیزه هستند و عامل انسانی در آن دخالتی ندارد و تمامی اطلاعات به سیمفا منتقل و بر اساس استانداردهای شورای عالی محیط زیست و سازمان ملی استاندارد مطابقت داده می‌شود.

رئیس ستاد معاینه فنی خودرو شهرداری اصفهان افزود: اگر اطلاعات با هم تطابق داشته باشد، اجازه صدور گواهی معاینه فنی داده می‌شود و در غیر این صورت رد خواهد شد و هیچ گونه دخالت انسانی انجام نمی‌شود.

کد خبر 421707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.