توسعه فناوری ضدعفونی‌کننده نانو برای پاسخ به نیاز کشور

یک شرکت فناور برای پاسخ به نیاز کشور در حوزه مواد ضدعفونی‌کننده، فناوری تولید ضدعفونی‌کننده حاوی کلوئید نانوذرات نقره بر پایه اتیلن گلیکول را توسعه داده است.

به گزارش ایمنا و به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محمد کاظم‌زاده باغبانانی، از مدیران این شرکت نوپا گفت: با شیوع ویروس کرونا و افزایش نیاز به مواد ضدعفونی‌کننده، شرکت پرتو فن پزشکی، فرآیند تجاری‌سازی خود را تسریع کرده تا بتواند ضدعفونی‌کننده حاوی کلوئید نانوذرات نقره بر پایه اتیلن گلیکول را به بازار عرضه کند.

وی افزود به زودی خط تولید این شرکت با ظرفیت ۱۰ هزار لیتر در روز کار خود را آغاز خواهد کرد؛ البته ظرفیت این خط تولید ۲۰ هزار لیتر در روز است، اما در حال حاضر محدودیت ظروف بسته‌بندی داریم و با رفع این محدودیت، ظرفیت تولید افزایش خواهد یافت.

باغبانانی اظهار کرد: میزان فعالیت باکتری‌کشی این محصول مطابق با استاندارد ملی ضدعفونی‌کننده‌ها و گندزداهای شیمیایی آزمون سوسپانسیون کمی برای ارزیابی فعالیت باکتری‌کشی ضدعفونی‌کننده‌ها و گندزداهای شیمیایی مورد استفاده در مکان‌های پزشکی به شماره ISIRI 10504 مورد ارزیابی قرار گرفته و نتایج قابل قبولی به‌دست آمده است.

وی درباره مزیت این ضدعفونی‌کننده گفت: بیشتر ضدعفونی‌کننده‌های تولید در کشور برپایه الکل است که الکل می‌تواند عوارضی برای برخی افراد در پی داشته باشد، اما ضدعفونی‌کننده‌های حاوی نانوذرات نقره برپایه آب بوده و حساسیت‌های مربوط به الکل را ندارد.

وی خاطرنشان کرد: با شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی در تهیه الکل به ‌وجود آمد که این موضوع در مورد تولید ضدعفونی‌کننده‌های حاوی نانوذرات نقره وجود ندارد.

باغبانانی درباره نگهداری محلول‌های ضدعفونی‌کننده نقره گفت: از آنجایی که تابش پرتوفرابنفش موجب تغییر ساختار نانوذرات نقره می‌شود، بهتر است این ضدعفونی‌کننده از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه داشته شود تا اثربخشی خود را حفظ کند.

کد خبر 420581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.