انیمیشن "فوتبالیست‌ها" چگونه فوتبال ژاپن را متحول کرد؟

کارتون فوتبالیست‌ها، سال‌ها در ژرفای ذهن کودکان جهان به یک نوستالژی دوست‌داشتنی تبدیل شد و مسیر خیلی‌ها از جمله زیدان و اینیستا را با فوتبال گره زد. این سریال اما علاوه بر تمامی جذابیت‌هایش، روزهای جدیدی را در فوتبال ژاپن آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، تا قبل از دهه ۹۰ میلادی ژاپنی‌ها بازنده مطلق فوتبال آسیا بودند. خبری از چشم بادامی‌ها در جام ملت‌ها نبود و آن‌ها ناکام همیشگی انتخابی جام‌های جهانی به شمار می‌رفتند. فوتبال در ژاپن حرفه‌ای نشده بود و لیگ سراسری معنایی در کشور آفتاب سوزان نداشت. آن سال‌ها این رشته‌ حتی در بین سه ورزش محبوب مردم شرقی‌ترین کشور آسیا جای نمی‌گرفت.

علت ساخت فوتبالیست‌ها

انقلاب فوتبال ژاپن اما نه با دلار و زیرساخت‌های عجیب و غریب، بلکه با یک انیمیشن آغاز شد. ابتدای دهه ۸۰ میلادی فدراسیون فوتبال ژاپن به کمپانی شوئیسا پیشنهاد داد تا کارتونی را بسازد که به کمک پیشرفت فوتبال در این کشور بیاید.

یوئیجی تاکاهاشی انمیشینی با اسم "کاپیتان سوباسا" را خلق کرد که بعدها با اسم فوتبالیست‌ها روانه تلویزیون ایران شد. کمپانی شوئیسا آن را در مجموعه کارتونی مانگا قرار داد، اما هرگز فکر نمی‌کرد انمیشین جدیداش با چنین استقبالی روبرو شود. اولین مجموعه از کارتون فوتبالیست‌ها، در ۱۹۸۱ آماده و عرضه شد و خیلی زود سر کله‌های مشتریان جهانی‌اش پیدا شد تا این انیمشن به بیشتر نقاط دنیا صادر شود و کودکان زیادی را پای رویای فوتبالیست شدن بنشاند.

تاکاهاشی خالق این انیمشن علت ساخت آن را ترغیب کودکان ژاپنی برای روی آوردن به فوتبال به جای ورزش‌های رزمی می‌داند. اتفاقی که سازندگان مجموعه کاپیتان سوباسا در آن موفقیت چشم‌گیری داشتند. پیش از پخش این کارتون، ۱۲۰ هزار کودک ژاپنی در مدارس فوتبال این کشور مشغول بودند اما پس از آن این تعداد ۲ برابر شد و به ۲۴۰ هزار نفر رسید. ژاپنی مو به مو مسابقات بین مدارس را اجرا کردند و از دل آن استعدادهای بی‌نظیری را بیرون کشاندند.

شخصیت‌پردازی فوتبالیست‌ها از زبان خالق آن

خالق فوتبالیست‌ها می‌گوید: هر یک از شخصیت‌های حاضر در این کارتون به دلیلی طراحی شده‌است. از سوباسا که در نقش اصلی این سریال حاضر شده و نماد کودکی معمولی می‌شود که تنها با تلاش‌اش به  همه موفقیت می‌رسد. تا کاکرو که فقر را با اراده شکست می‌دهد و یا تاکی با یاشی که از خانواده‌ای ثروتمند مسیر آرزوهایش را به سمت فوتبال کج می‌کند.

سازندگان این انمیشن به یاد ماندنی برای در بر گرفتن تمام کودکان ژاپنی با شخصیت‌ها و شرایط متفاوت، به سراغ کاراکترهای دیگر نیز می‌روند. آن‌ها شخصیت‌هایی را برای کودکان چاق، روستایی و ساکن خارج از ژاپن به وجود می‌آورند تا قابل لمس‌تر برای بچه‌های ژاپنی شود.

موفقیت‌های فوتبال ژاپن پس از مجموعه کاپیتان سوباسا

فوتبال ژاپن پس از آن روند صعودی‌ای را در فوتبال طی کرد که کمتر کشوری در سال‌های اخیر موفق به تکرار آن شده‌است. ۷ سال پس از آغاز مجموعه کاپیتان سوباسا، ژاپن نخستین حضور خود در جام ملت‌های آسیا را در ۱۹۸۸ تجربه کرد. چهار سال بعد از هتریک قهرمانی عربستان جلوگیری کرد و جام قهرمانی را بالای سر برد. این پایان کار آن‌ها در این تورنومنت معتبر آسیایی نبود آن‌ها سه بار دیگر عنوان نخست جام ملت‌ها را تصاحب کردند تا بالاتر از ایران و عربستان، رکوردداراش باشند. در واقع ژاپن از دومین حضورش تا به امروز یک دوره در میان موفق به راه‌یابی به دیدار نهایی جام ملت‌ها شده‌است که عملکردی استثنایی برای چشم بادامی‌ها محسوب می‌شود.

موفقیت‌های ژاپن به آسیا خلاصه نشد و به رویاهای جهانی خود نیز جامه عمل پوشاندند. آن‌ها با توسعه زیرساخت‌ها در ۱۹۹۶ میزبانی جام جهانی ۲۰۰۲ را به همراه کره تصاحب کردند و دو سال بعد با فرستادن ایران به پلی آف، جواز حضور در جام جهانی را برای اولین مرتبه به دست آوردند تا پا به بزرگترین تورنومنت فوتبال جهان بگذارند. حالا دیگر دوربین‌های کنون ساخت ژاپن ثبت کننده درخشش فوتبالیست‌های وطنی نیز بر روی لنزهایشان بودند.

چهار سال بعد و در سال ۲۰۰۲ به عنوان میزبان از گروه‌شان صعود کردند و با تکرار آن در دو جام جهانی دیگر بیشتر از هر آسیایی، طعم حضور در مرحله حذفی جام جهانی فوتبال را چشیدند.  از آن روز به امروز ژاپن در تمامی ادوار جام جهانی پای ثابت یک سهمیه از قاره کهن بوده‌است.

غیر از رده ملی، فوتبال باشگاهی ژاپن نیز بی‌تاثیر از موج به راه افتاده از این سریال نبود. ۵ سال پس از آن اولین قهرمانی آسیایی باشگاه‌های ژاپنی رقم خورد و فروکاوا الکتریک و یومیوری دو فصل متوالی بر بام آسیا ایستادند. در ۱۹۹۲ جی لیگ به عنوان اولین لیگ حرفه‌ای تاریخ فوتبال این کشور به راه افتاد و چشم بادامی‌ها ستاره‌های مسن جهان را خیلی زودتر از مرسوم شدن این روش در هند، قطر، چین و آمریکا به کشورشان آوردند تا خون تازه‌ای به رگ‌های این لیگ بدمند.

همچنین در این سریال کارتونی از پوشیدن لباس تیم‌های مطرح اروپایی توسط بازیکنان ژاپنی تصاویری ارائه شد که خیلی زود به واقعیت پیوست. چشم بادامی‌ها خیلی زود به بازارهای تیم‌های اروپایی رفتند و بوندس لیگا را قبضه کردند. به علاوه در لیگ جزیره، سری آ و لالیگا نیز حضور یافتند تا کسی از دیدن کاگاوا در منچستر و دورتموند، و هوندا با بازوبند کاپیتانی در سن سیرو تعجب نکند.

سوباسا و هم تیمی‌های او در تیم ملی ژاپن المپیک را نیز فتح می‌کنند؛ اتفاقی که هنوز در فوتبال ژاپن دور از دسترس به نظر می‌رسد، اما هیچ بعید نیست که در سال بعد و در المپیک ۲۰۲۱ توکیو توسط جوان‌های ژاپنی به وقوع پیوندد.

به گزارش ایمنا، قطعا همه‌ی پیشرفت فوتبال ژاپن در چهار دهه‌ی اخیر را نمی‌توان به انیمیشن کاپیتان سوباسا ربط داد، اما به جرئت می‌توان گفت ساخت این سریالی انمیشنی نقطه عطفی را در فوتبال ژاپن ترسیم کرد. توسعه زیرساخت‌ها، برنامه‌ریزی بلندمدت، توجه به پایه‌ها و به کارگیری روش‌های مدیریتی در کنار رویای کارتونی چشم‌بادامی‌ها قرار گرفت تا آن‌ها به رفیع‌ترین قله‌های فوتبال آسیا برساند.

فوتبالیست‌ها به دنیا نشان داد رویاپردازی برای موفقیت می‌تواند هیچ حد و مرزی نداشته‌باشد و گاهی برای تسخیر مستطیل‌های سبز، چیزی بیشتر از تکنیک و استعداد را نیاز دارد.

کد خبر 419472

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.