یارانه معیشتی ساعت ۲۴ فردا به حساب خانوارها واریز می‌شود

دولت ساعت ۲۴ فردا (یکشنبه) اولین یارانه معیشتی را به حساب بیش از ۱۹ میلیون خانوار واریز خواهد کرد.

به گزارش ایمنا، کمک‌های معیشتی، پرداخت نقدی است که درنتیجه اصلاح قیمت بنزین و از محل مابالتفاوت ایجاد شده به حساب خانوارها واریز می‌شود.

طرح کمک معیشتی از آبان ماه سال گذشته آغاز شده و تاکنون طی چهار مرحله پرداخت شده و فردا شب همزمان با ۱۰ فروردین ماه اولین مرحله آن در سال جدید و پنجمین مرحله آن از ابتدا نیز واریز خواهد شد.

کمک معیشتی که در اولین مرحله پرداخت برای حدود ۱۷.۵ میلیون خانوار واریز شده بود، بعد از بررسی درخواست مشمولیت خانوارها در حال حاضر حدود ۱۹.۱ میلیون خانوار را در هر ماه پوشش می‌دهد که به حدود ۶۰ میلیون نفر از بین جمعیت یارانه بگیران می‌رسد.

این در حالی است که در چهار مرحله قبلی به طور متوسط در هر ماه بابت پرداخت کمک معیشتی دولت حدود ۲,۷۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است که باید از محل افزایش قیمت بنزین انجام شده باشد.

کمک معیشتی برخلاف یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که رقمی ثابت برای هر نفر است، به تناسب بعد خانوار توزیع می‌شود؛ به طوری که برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز انجام می‌شود.

اما در جریان بررسی بودجه امسال طرحی در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید که طی آن قرار بود یارانه نقدی که اکنون برای ۷۸ میلیون نفر پرداخت می‌شود، با کمک معیشتی که ۶۰ میلیون نفر از همین یارانه بگیران را در برمی‌گیرد، ترکیب شده و فقط یک یارانه ۷۲ هزار تومانی برای هر نفر و برای مجموعه ۷۸ میلیون نفری پرداخت شود، اما با توجه به مخالفت‌هایی که در این رابطه وجود داشت، لغو و روند پرداخت دو یارانه جداگانه در هر ماه ادامه دارد.

منبع: ایسنا

کد خبر 416606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.