تجربه طولانی در مدیریت سیلاب و سازگاری با خشکسالی داریم

وزیر نیرو با اشاره به شعار روز جهانی آب در سال میلادی جاری گفت: کشور ما تجربه طولانی در مدیریت سیلاب و سازگاری با خشکسالی داشته و به اتکای تجارب پدران و گذشتگان خود تلاش می‌کنیم شرایط پیش رو را به نحو مناسب‌تری طی کرده و جامعه‌ای تاب‌آور در مقابله با تغییرات اقلیم باشیم.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در پیامی به مناسبت سوم فروردین ماه روز جهانی آب اظهار کرد: هر سال ۲۲ مارچ مصادف با روز جهانی آب است و همه آژانس‌های سازمان ملل متحد و برنامه‌های بین‌المللی آب در سراسر جهان، این روز را گرامی می‌دارند و برنامه‌هایی برای طول سال که آغازش این روز است، تدارک می‌بینند.

وی افزود: هر سال روز جهانی آب عنوان و شعاری دارد که مجموعه ۳۰ برنامه و آژانس ملل متحد روی انتخاب آن توافق می‌کنند.

اردکانیان گفت: شعار روز جهانی آب در سال ۲۰۲۰ میلادی که مصادف با سوم فروردین است، «آب و تغییر اقلیم است». زیبندگی روز جهانی آب برای ما ایرانیان در سال ۹۹ این است که این روز مصادف با روز شریف مبعث پیامبر اکرم (ص) است و در آغازین روزهای سال نو برای ما عید در عید به شمار می‌رود.

وی با اشاره به شعار انتخاب نام تغییر اقلیم برای روز جهانی آب در سال ۲۰۲۰ ادامه داد: این انتخاب به این معنا که در یک سال پیش رو در جای جای جهان برنامه‌های مختلفی برای توجه بیشتر به موضوع تغییر اقلیم و نقش آب و تاثیر آن از تغییر اقلیم تدارک دیده خواهد شد.

وزیر نیرو گفت: برای ما در ایران که در اقلیم خشک و نیمه خشک به سر می بریم تغییر اقلیم از جمله به معنای سیلاب و خشکسالی است. سیلاب‌های پی در پی و همچنین خشکسالی‌های شدید. البته ما کشور با تجربه‌ای در مدیریت سیلاب و سازگاری با خشکسالی بوده‌ایم و به اتکای تجارب پدرانمان سعی خواهیم کرد شرایط پیش رو را به نحو مناسبی طی کرده و جامعه‌ای تاب آور در مقابله با تغییرات اقلیم باشیم.

اردکانیان اظهار کرد: در موضوع سیلاب با رفتار معقول اعم از عدم تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها، تدارک لازم برای لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها و توجه جدی تر به طراحی و ساخت مخازن مورد نیاز در نقاط مورد نظر با رعایت همه ملاحظات فنی، اقتصادی و زیست محیطی برای تسکین سیلاب‌های پیش رو می‌توانیم سازگاری را افزایش دهیم.

وی افزود: در موضوع خشکسالی هم که برای ما به معنای سازگاری با کم آبی است قطعاً رفتار مصرف معتدل می‌تواند چاره اصلی کار باشد. با کمک هم و اتخاذ شیوه‌های مناسب‌تر در مصرف آب می‌توانیم با هر نوع خشکسالی ناشی از تغییر اقلیم هم به نحو مناسبی سازگار باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به نقش تعیین کننده آب در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا گفت: امید است همه هموطنان با رعایت ملاحظات و دستورات بهداشتی خود را ایمن نگه دارند و البته در عین رعایت در مصرف آب هم صرفه‌جویی و دقت لازم را داشته باشند.

اردکانیان افزود: به طور طبیعی مصرف آب شرب و باکیفیت بالا رفته است، در برخی شهرها طبق گزارش‌ها، تا ۴۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه مصرف بیشتری داشتیم.

کد خبر 415910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.