تروریسم درمانی آمریکا مانع واکنش موثر در مقابل بیماری همه‌گیر جهانی است

وزیر امور خارجه گفت: تروریسم درمانی ایالات متحده آمریکا مانع واکنش موثر در مقابل بیماری همه گیر جهانی است.

به گزارش ایمنا، محمد جواد ظریف در گفت وگو با روزنامه معتبر فولیا دی سان پائولو برزیل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران دارای سومین آمار بالای مرگ و میر ناشی از کرونا است و برای رفع این مشکل، با مشکلات دیگری هم روبه رو است.

وی در پاسخ به این سوال که تحریم‌ها و انزوای اقتصادی بر این وضعیت چگونه تأثیر می‌گذارد؟ گفت: این تحریم‌ها منابع اقتصادی ما، نه تنها ذخایر نفت بلکه بخش خصوصی ما را نیز تحت تأثیر قرار داده است. سیاست آمریکایی فشار حداکثری علیه ما، مانع صادرات ما می‌شود؛ بنابراین منابع کمتری برای سرمایه گذاری داریم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: ما یک کشور ثروتمند هستیم اما به دلیل تحریم‌ها منابع لازم را برای خدمت به مردم آسیب دیده دراختیار نداریم. حتی اگر توانایی مالی تهیه آن را داشته باشیم، تحریم‌ها مانع خرید دارو و تجهیزات می‌شود. محدودیت‌های بانکی و مالی اعمال شده مشخص نمی‌کند که شما کالاهای بشردوستانه خریداری می‌کنید یا خیر. هنگامی که یک بانک تصور می‌کند که انجام تجارت با ایران خطرناک است، به سادگی در را می‌بندد.

ظریف تصریح کرد: علاوه بر این، شرکت‌های سازنده تجهیزات پزشکی اروپا به دلیل تهدیدات آمریکا با ما تجارت نمی‌کنند و کالاهای پزشکی را به ما نمی‌فروشند. بنابراین اعمال تروریسم اقتصادی و درمانی علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا، اشکال مختلفی دارد. این اقدامات از منظر حقوقی، جنایت علیه بشریت است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران از پیشنهاد کمک آمریکا خودداری کرده است، تاکید کرد: این پیشنهاد منافقانه بود. چند روز پیش وزیر امور خارجه آمریکا از سایر کشورها خواست که شرایطی را اعمال کنند که به ایران در مبارزه با کرونا کمک کند؛ تنها کاری که ایالات متحده باید انجام دهد این است که ایجاد وقفه نکند. ما از خود مراقبت خواهیم کرد و در دنیا دوستان کافی داریم که به ما کمک کنند. تروریسم اقتصادی را متوقف کنید.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اگر شما آماده انجام این کار نیستید، ما از جهانیان می‌خواهیم که نشستن و تماشا کردن این قلدری را متوقف کنند. این غیر انسانی است. مردم ایران دارند از دست می‌روند و دیگران فقط به این امید که خودشان صدمه نبینند، قلدری آمریکا را می‌پذیرند. این روش مؤثر نخواهد بود.

ظریف در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه آیا تازه‌ترین بحران با آمریکایی‌ها که تقریباً به جنگ ختم شد، برطرف شده است؟ ادامه داد: ایالات متحده اقداماتی را انجام می‌دهد که پیامدهایی دارد؛ به ویژه برای افرادی که تحت تأثیر مستقیم قرار می‌گیرند. در ترور ژنرال سلیمانی، تعداد قابل توجهی از عراقی‌ها نیز جان باختند؛ از جمله یک فرمانده که معاون وزیر دفاع آن کشور نیز بود. آنها مرتکب تجاوز می‌شوند و انتظار دارند که ایران جلوی واکنش دیگران را بگیرد.

وی گفت: ما قادر به کنترل شهروندان سایر کشورها نیستیم که می‌خواهند از خود دفاع کنند. اگر آمریکایی‌ها به این تجاوزات علیه مردم عراق ادامه دهند، باید منتظر جواب باشند. آنها نمی‌توانند پشت این بهانه که این تقصیر ایران است و آن‌ها گروه‌های مورد حمایت ایران هستند پنهان شوند. آنها از اصطلاح «گروه های نیابتی» استفاده می‌کنند که غیرمسئولانه و توهین به مردم عراق است. آن‌ها نایب ایران نیستند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوالی که رابطه این گروه‌های شیعه با ایران چیست؟ افزود: ما فقط با گروه‌های شیعه رابطه نداریم. ما با سنی‌ها و مسیحیان هم رابطه داریم. ما سیاست حمایت از کسانی که تحت فشار هستند را داریم. ایالات متحده باید این مساله را درک کند زیرا آن‌ها ادعا می‌کنند که از مردم سالاری و از کسانی که سرکوب می‌شوند حمایت می‌کنند.

ظریف اظهار کرد: ایالات متحده این مساله را در مورد ما تشخیص نمی‌دهد زیرا وقتی آن‌ها ادعا می‌کنند از مبارزان آزادی حمایت می‌کنند، در واقع از "نیابتی‌ها" حمایت می‌کنند. اما وقتی ما می‌گوئیم از کسانی که مظلوم واقع شده‌اند حمایت می‌کنیم، واقعاً از آنها حمایت می‌کنیم. ما به آن‌ها نیازی نداریم که "نایب" ما باشند.

وی در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران هیچ نفوذی بر آن‌ها ندارد؟ خاطر نشان کرد: ما نفوذ داریم اما آن‌ها را کنترل نمی‌کنیم. این دو مورد بسیار متفاوت است. نفوذ، توانایی صحبت با کسی، بحث و گفت وگو، تلاش برای متقاعد کردن است. کنترل کردن یعنی اینکه بتوانید دستور دهید. ما نمی‌توانیم و نمی‌خواهیم به این افراد دستور بدهیم زیرا اگر چنین شود ما استقلال و کرامت آنها را از بین برده‌ایم. بدون کرامت، بدون تمامیت، هواداران ما برای ما هیچ ارزشی نخواهند داشت. آمریکایی‌ها این را درک نمی‌کنند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که اندکی پس از ترور ژنرال سلیمانی کلمه انتقام جویی برجسته در ایران برجای ماند. آیا این انتقام به پایان رسید؟ تاکید کرد: پاسخ دولت ایران در اقدامی دفاعی علیه پایگاهی که حمله به سردار شهید سلیمانی را انجام داد، طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، اجرا و تکمیل شده است. انتقام، برای مردم عراق مورد دیگری است. کسانی که در نتیجه عملکرد آمریکا شوریده‌اند، می‌توانند تصمیم بگیرند که خودشان اقدامی کنند. این موردی نیست که بتوانیم آن را کنترل کرده یا بر آن تأثیر گذاریم.

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا توافق هسته‌ای از بین رفته است؟ تصریح کرد: نه، من معتقدم که بسیار زنده است. من معتقدم که حقوق بین‌الملل به واسطه آن‌که یک مجرم آن را نقض می‌کند نمی‌میرد؛ درست همانند قوانین مربوط به قتل که وقتی چنین جنایتی ارتکاب می‌شود، نمی‌میرد. اکنون این یک واقعیت است که اثرات برجام برای روابط بین الملل و برای اقتصاد ما بسیار کمتر از آنکه ما می‌توانستیم به دست آوریم است اما این بدان معنا نیست که توافق هسته‌ای مرده است. ایالات متحده آمریکا رژیمی است که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از شهادت سردار سلیمانی، روابط ایران و برزیل با حمایت جائیر بولسونارو از دونالد ترامپ، دچار تنش شد. اکنون در چه وضعیتی است؟ گفت: ما بیش از ۱۰۰ سال است که با برزیل رابطه داریم. ما همیشه روابط خوبی داشته‌ایم و سیاست‌های ما مانند اقتصادهای ما مشابه و مکمل هستند. ما یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان محصولات برزیل در منطقه خود هستیم و در گذشته، برزیل یکی از بزرگترین مصرف کنندگان محصولات پتروشیمی و سایر محصولات ما بوده است.

وزیر امور خارجه افزود: البته روشن است که دولت برزیل برخی مواضع را اتخاذ کرده است که ما آنها را نمی‌پذیریم و نظر خود را اطلاع می‌دهیم. ما نمی‌توانیم رضایت از تعرض علیه فردی در مأموریت صلح در کشور خارجی بوده است را بپذیریم. من معتقدم که از همه جنبه‌های حقوق بین الملل، این اقدام باید محکوم شود.

ظریف اظهار کرد: برزیل به واسطه دیدگاه خود در حمایت از حقوق بین‌الملل، تمامیت ارضی و احترام به حق حاکمیت شناخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: برزیل موضعی قوی در مورد منع استفاده از زور در روابط بین‌الملل دارد. لذا ما امیدواریم برزیل به این اصول متعهد بماند زیرا این اصول برای همه ما مهم است.

منبع: ایرنا

کد خبر 415854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.