بستری ۹۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در اصفهان/ ۷ نفر بر اثر مصرف الکل جان باختند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از هزینه روزانه یک میلیارد تومان اعتبار برای خرید تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌های اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، طاهره چنگیز بعداز ظهر امروز (یکشنبه) در نشستی خبری با بیان اینکه کرونا بیماری نوپدید است و رفتارهای متفاوتی را در نقاط مختلف از خود نشان می‌دهد، اظهار کرد: اصفهان چهارمین استان دارای بیشترین مبتلای کرونا در کشور است و شیوع این بیماری در استان اصفهان از کاشان آغاز شد.

وی با بیان اینکه بویین میاندشت تنها شهرستان بدون کرونا در استان است، افزود: استان اصفهان آلوده این ویروس است و اقدامی که باید در دستور کار قرار گیرد پیشگیری از افزایش سرایت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه با توجه به شیوع این بیماری در همه شهرهای استان امکان قرنطینه کردن وجود ندارد و این اقدام بی فایده است، اضافه کرد: باید از ازدحام جلوگیری کنیم، ترددها در سطح شهرها مدیریت شود تا بتوان شیوع این بیماری را کنترل کرد.

وی با بیان اینکه شعار ما ممنوعیت تردد و تجمع بیجا است، تصریح کرد: تجمع در محیط‌های بسته ممنوع است و استفاده از ماسک در محیط‌های باز ضرورتی ندارد.

چنگیز در خصوص تأمین اعتبارات مقابله با شیوع کرونا در اصفهان اظهار کرد: ۵۰ میلیارد تومان برای این امر به اصفهان اختصاص یافت، البته این میزان کافی نیست، بخشی از هزینه‌ها برای تأمین تجهیزات هزینه می‌شود، قیمت ماسک‌ها افزایش ۳.۵ برابری داشته، روزانه ۱۰۰ هزار ماسک در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود و با حساب سرانگشتی می‌توان محاسبه کرد که هزینه‌های درمان این بیماری چه اندازه است.

روزانه یک میلیارد تومان برای خرید تجهیزات پزشکی هزینه می‌شود

وی ادامه داد: روزانه یک میلیارد تومان برای خرید تجهیزات پزشکی در اصفهان هزینه می‌شود، باید توجه داشت که خیران و صنایع برای تأمین تجهیزات کمک ویژه ای داشته اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه برای قرنطینه خانگی و قرنطینه کردن شهرها پارادوکس وجود دارد، اضافه کرد: تعطیلی‌ها منجر به افزایش سفر و نگرانی مردمان شهرهای حاشیه خلیج فارس از حضور مسافران شده است.

وی با تاکید بر اینکه دورکاری یکی از راهکارهای در دستور کار برای کاهش تردد بوده است، افزود: در خصوص تعطیلی بازارها نیز دوگانگی وجود دارد که تصمیم گیری را سخت کرده است چرا که رفتار فعالان اقتصادی قابل پیش بینی نیست.

چنگیز تاکید کرد: تصمیم گیری در خصوص تعطیلی ادارات بر عهده هیئت دولت است و از اختیارات مسئولان استان‌ها خارج است.

وی با بیان اینکه تجهیزات پزشکی در اصفهان تولید داخل است، گفت: فاصله بین تولید و تقاضا منجر به ایجاد تنش می‌شود، بخش زیادی از تقاضای بازار نیاز کاذب است و این امر ما را در ارائه تجهیزات به کادر درمانی محدود کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه بیشترین کارخانه‌های تولید تجهیزات پزشکی در اصفهان قرار دارد، افزود: اما باز هم برای تأمین تجهیزات با مشکل مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه تعطیلی مترو با مشورت شورای شهر انجام شد، افزود: مطلوب بر این است که بیرون آمدن از منزل سخت نباشد، باید افراد بیشتر در خانه بمانند.

وی در خصوص چرایی عدم ارائه آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان اصفهان اظهار کرد: باید توجه داشت که علوم پزشکی در ابتدای شیوع این بیماری آماری نداشت و وزارت بهداشت این آمار را در اختیار داشت و در حال حاضر نیز در معاونت بهداشت وزارت بهداشت آمار تجمیع و روزانه توسط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

تجهیزات پزشکی در مطب پزشکان خوب توزیع نشد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی بر روی آمار مرگ بیماران مبتلا حساس است و باید با دقت اعلام شود، اظهار کرد: باید توجه داشت در حال حاضر ۹۰۰ بیمار مشکوک در بیمارستان‌های اصفهان بستری است.

وی در خصوص آخرین آمار مرگ و میر ناشی از مصرف الکل در استان اصفهان اظهار کرد: تاکنون هفت مورد به این دلیل جان خود را از دست داده اند که یا مصرف کرده اند و یا بخور الکل داده اند.

چنگیز در خصوص تجهیزات پزشکان در مطب‌ها گفت: برنامه ریزی برای تأمین تجهیزات در دستور کار داریم، قبلاً سهمیه ای داشتیم که متاسفانه به خوبی توزیع نشد.

چنگیز در خصوص برخی اظهار نظرات طب اسلامی مبنی بر عدم نیاز به تجهیزات برای پیشگیری از بیماری کرونا گفت: از این داعیه داران درخواست می‌کنم چند ساعتی را بدون این تجهیزات در بیمارستان‌های مرجع قدم بزنند، چنانچه مبتلا نشدند در دانشگاه علوم پزشکی را خواهیم بست و بنده شخصاً استعفا خواهم داد.

وی در خصوص ساماندهی زباله‌های عفونی در بیمارستان‌های مرجع نیز اظهار کرد: همه تمهیدات لازم برای اتوکلاو این پسماندها اندیشیده شده است.

کد خبر 415086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.