این کاغذ به اینترنت وصل می‌شود

محققان ژاپنی یک کاغذ با قابلیت اتصال به اینترنت ابداع کرده‌اند که می‌تواند اطلاعات را به طور بی سیم به دستگاه‌های مختلف منتقل کند.

به گزارش ایمنا، محققان در ژاپن نوع جدیدی از کاغذ حافظ محیط زیست و متصل به اینترنت ابداع کرده‌اند که ضخامت آن فقط یک میلیمتر است. این اختراع "کاغذنانو" نام گرفته و محققان معتقد هستند با کمک آن می‌توان طیف وسیعی از اطلاعات را در طبیعت جمع آوری کرد.

این پروژه در انستیتو ISIR دانشگاه اوزاکا و به رهبری تاکاشی کازوگا، دانشجوی مقطع دکتری انجام شده است. کاغذ نانوی مذکور سطحی صاف و بافتی مشابه پلاستیک دارد؛. این کاغذ طوری طراحی شده تا در محیط زیست تجزیه شود و نگهداری آن ارزان قیمت است.

در آزمایش‌ها کاغذ نانو ۴۰ روز پس از آنکه در زمین قرار گرفت، تا ۹۵ درصد تجزیه شد؛ به گفته محققان قطعات فلزی به کار رفته در کاغذ نیز با رنگ غیر سمی پوشیده شده است. محققان یک دستگاه کوچک سنجش رطوبت هوا در کاغذ نانو قرار دادند تا سطح رطوبت و بخار آب در هوا یا خاک را بررسی کند.

اطلاعات جمع آوری شده توسط رطوبت سنج به یک حسگر کوچک بی سیم ارسال می‌شود و از آنجا به طور آنلاین به دستگاه‌های دیگر انتقال می‌یابد. از آنجا که این کاغذ نانو سبک و کوچک است، می‌توان آن را در هر نقطه‌ای روی زمین قرار داد تا اطلاعات را جمع آوری کند و از آنجا که در محیط زیست تجزیه می‌شود، هیچ آثار مخربی نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر

کد خبر 412402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.