هر کیلو اسانس گل محمدی ۵۵۰۰ تا ۱۲ هزار یورو است

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ضرورت فرآوری گیاهان دارویی در کشور، گفت: در ۹ ماهه سال جاری، حدود پنج میلیون کیلوگرم عصاره و اسانس صادر کرده‌ایم، ارز آن نیز به کشور بازگشته و تحویل بانک مرکزی شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسین زینلی بر ضرورت فرآوری گیاهان دارویی برای ارزش افزوده بیشتر تأکید و اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهد در دو سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ فرآورده دارویی، طب سنتی و داروی طبیعی در کشور ایجاد کرده‌ایم. طبق آمار، بیش از صادرات گیاهان دارویی‌، واردات محصولات به‌صورت خام داشتیم؛ محصولاتی مانند دارچین، جنسینگ و … از خارج کشور وارد ایران شده و در محصولات دارویی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با اشاره به فرآوری گیاهان دارویی در کشور، تصریح کرد: قیمت هر کیلو اسانس گل محمدی در بازارهای جهانی ۵۵۰۰ تا ۱۲ هزار یورو است که این امر خود نشان می‌دهد در صورت فرآوری این گیاه دارویی چه میزان ارزش افزوده برای کشور به همراه دارد.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایران مقام اول را در سطح کشت گل محمدی دارد، گفت: به‌طور متوسط سالانه حدود ۸۷۰ تا دو هزار کیلوگرم اسانس در کشور تولید می‌شود که با توجه به ظرفیت‌های موجود می‌توان میزان آن را به بیش از رقم ذکر شده افزایش داد.

زینلی درباره بازگشت ارز صادرکنندگان گیاهان دارویی به کشور گفت: صادرکنندگان امسال به تمامی تعهدات خود عمل کرده‌اند.

کد خبر 410255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.