ظریف: ترور شهید سلیمانی، پایان حضور آمریکا در منطقه است

وزیر خارجه ایران گفت: اقدام تروریستی ترامپ در ترور شهید سلیمانی پایان حضور آمریکا در منطقه را رقم زده است.

به گزارش المیادین، محمدجواد ظریف در گفت و گو با شبکه خبری المیادین لبنان، اظهار کرد: دولتی که آنقدر شجاعت ندارد که در برابر یک فرمانده بجنگد و باید این فرمانده را از طریق یک اقدام تروریستی بزدلانه شهید کند.

وی افزود: شما باید با یک فرمانده نظامی در میدان نبرد بجنگید نه به صورت یک اقدام بزدلانه عمل کنید.

وزیر خارجه ایران اضافه کرد: من فکر می‌کنم آمریکا در چند هفته گذشته اقداماتی کرده که ماهیت خود را در منطقه به ما بهتر نشان داده است.

ظریف گفت: نخست این که آن‌ها آنقدر بزدل هستند که نمی‌توانند با یک رهبر نظامی در میدان جنگ برخورد بکنند و دوم این که به تمام کشورهای عرب منطقه ما نشان داد که در دعوای اعراب و رژیم صهیونیستی آمریکا میانجی نیست.

وی با بیانی اینکه آمریکا از رژیم صهیونیستی صهیونیست‌تر است، گفت: آقای ترامپ معامله قرنی که پیشنهاد کرد در واقع از هر چه صهیونیست‌ها در هر زمان خواستار آن بودند،  بیشتر است و این دو واقعیت است که من فکر می‌کنم آثار خون پاک شهید سلیمانی است و برای همین هم هست که می گویم شهید سلیمانی از ژنرال سلیمانی احتمالا در منطقه ما مؤثرتر است.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: اقدامی که آقای ترامپ انجام داد اقدام تروریستی دولتی است، وی اکنون هم متهم به تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران است و هم تروریسم فرهنگی.

ظریف اضافه کرد: ترامپ تهدید کرده است که مناطق فرهنگی ما را می‌زند و هم متهم است به تروریسم دولتی؛ جمهوری اسلامی از راه مراجع مختلف این سه اتهام ترامپ را دنبال خواهد کرد. فعلا در افکار مراجع عمومی آقای ترامپ به این سه گناه بزرگ و این سه جنایت شناخته شده است، به یاری خدا در سایر مراجع هم همین را پیگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به پیگیری‌های حقوقی اقدامات آمریکا علیه ایران گفت: محدودیت‌های قانونی در صحنه بین‌المللی وجود دارد، اما ما از هر امکانی برای پیگیری این موضوع استفاده خواهیم کرد؛ از جمله محاکم داخلی. من فردا با حقوقدانان بین‌المللی جلسه دارم. با حقوقدانان بین‌المللی در این زمینه با محاکم داخلی جمهوری اسلامی ایران که حتما صلاحیت دارند برای رسیدگی به قتل تروریستی یک فرمانده ایرانی همکاری خواهیم کرد و در حوزه های دیگر هم دنبال خواهیم کرد ان شاء الله به بهترین وسیله.

منبع: ایرنا

کد خبر 409361

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.