واردات دارو از کانال مالی سوئیس موضوعی تبلیغاتی است

معاون اول رئیس جمهور گفت: اینکه برای واردات دو میلیون دلار دارو از طریق کانال مالی سوئیس اجازه داده می‌شود این یعنی اقتصاد بزرگ و کشور ما را به درستی نشناخته‌اند. میزان واردات دارو به ایران فقط در سال جاری بیش از ۳ میلیارد دلار بوده که برای آن پول پرداخت کرده و واردات انجام داده‌ایم.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در اجلاس سراسری رؤسای دانشکده‌ها و آموزشکده‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور که در دانشگاه فنی و حرفه‌ای دخترانه شریعتی برگزار شد، با تبریک چهل و یکمین سالگرد دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار کرد: پیروزی انقلاب اسلامی در زمان خود یکی از بزرگترین اتفاقات دنیا بود و ملت بزرگ ایران با دست خالی اما با اتحاد، هماهنگی و انسجام توانست با رهبری امام خمینی (ره) یک انقلاب بزرگ مردمی را در قرن بیستم به پیروزی برساند.

ویافزود: انقلاب اسلامی با جهت گیری اسلامی و به منظور تحقق خواسته‌های یکصد سال گذشته ملت ایران به پیروزی رسید تا مطالبات و خواسته‌های مردم یعنی آزادی، استقلال، پیشرفت و حاکمیت قانون را محقق سازد. امروز پس از چهل و یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان به دنبال تحقق همان آرمان‌ها هستیم و این مسیر باید نسل به نسل ادامه پیدا کند تا این آرمان‌ها به طور کامل محقق گردد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مردم باید بتوانند در تعیین سرنوشت خود مؤثر باشند و احساس کنند که روز به روز به آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی دسترسی بیشتری پیدا می‌کنیم، اظهار کرد: مردم باید احساس کنند که نقش آنها در اداره کشور تعیین کننده است و اگر خدای ناکرده این احساس در مردم ایجاد شود که حرکت به سمت آزادی و دخالت مردم در تعیین سرنوشتشان کمرنگ شده، مأیوس می‌شوند و احساس می‌کنند که از آرمان‌های اولیه نظام و انقلاب فاصله گرفته‌ایم.

جهانگیری ادامه داد: در ادامه با بیان اینکه استقلال کشور از ابعاد مختلفی برخوردار است، تصریح کرد: از ابتدای شروع انقلاب اسلامی این موضوع مطرح بود که مداخلات خارجی نباید در کشور وجود داشته باشد و بدون حضور خارجی‌ها اقتصاد کشور باید بتواند روی پای خود بایستد. دانشگاه‌های کشور به عنوان مهمترین مراکز تحقیقی و پژوهشی باید این مطالب را آسیب شناسی کنند که چقدر در تحقق آرمان‌های انقلاب و نظام موفق بوده‌ایم و نقاط ضعف و کاستی‌ها کجا بوده است.

وی با اشاره به فشارها، جنگ هشت ساله و اتفاقات فضای بین المللی در چهل سال اخیر خاطر نشان کرد: کشور امروز گرفتار سخت‌ترین و بی سابقه ترین تحریم‌هایی است که آمریکا در طول تاریخ علیه یک کشور اعمال کرده است.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به ابعاد مختلف وضع تحریم علیه کشورهای مختلف گفت: گاهی به نظر می‌رسد که سخت‌ترین تحریم‌ها، تحریم‌هایی هستند که مصوبه شورای امنیت دارد چرا که تمام کشورها ملزم به همراهی با این تحریم‌ها هستند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: برخی تحریم‌ها ممکن است از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و یا شورای امنیت باشد و اینکه چه کسی یا سازمانی پیگیری اجرای تحریم را دنبال می‌کند از اهمیت فراوانی برخوردار است. گاهی یک کشور تحریم می‌شود اما تحریم به صورت جدی پیگیری نمی‌شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه فروش نفت ایران از ابتدای انقلاب و از سال ۵۹ تحریم بوده است خاطر نشان کرد: با وجود این تحریم‌ها هیچ گاه مانعی جدی برای فروش نفت وجود نداشته زیرا اگرچه برخی کشورها خریدار نفت ما نبودند اما ده‌ها و صدها مشتری دیگر نفت ما را می‌خریدند و هیچکس هم متعرض آنها نمی‌شد.

وی ادامه داد: امروز با نوعی از تحریم‌های آمریکا روبرو هستیم که تقریباً بزرگترین و قوی‌ترین پیگیری‌ها برای اجرای این تحریم در سراسر دنیا دنبال می‌شود تا جایی که حتی یک کشتی نفتی را رصد می‌کنند و با مقامات کشورهای مقصد حرکت کشتی تماس می‌گیرند و دخالت‌هایی را اعمال می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور از تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران بعنوان تحریم‌هایی بی سابقه یاد کرد و افزود: آمریکا دروغ می‌گوید که محدودیتی برای واردات دارو و مواد غذایی به کشورمان اعمال نکرده است. میلیاردها دلار پول خودمان را که در کشورهای مختلف داریم وقتی می‌خواهیم از محل این پول‌ها یک دلار برای خرید دارو و مواد غذایی جا به جا کنیم، آمریکا اجازه نمی‌دهد.

جهانگیری واردات دارو از کانال مالی سوئیس را موضوعی تبلیغاتی توصیف کرد و گفت: اینکه برای واردات دو میلیون دلار دارو از طریق کانال مالی سوئیس اجازه داده می‌شود این یعنی اقتصاد بزرگ و کشور ما را به درستی نشناخته‌اند. میزان واردات دارو به ایران فقط در سال جاری بیش از ۳ میلیارد دلار بوده که برای آن پول پرداخت کرده و واردات انجام داده‌ایم.

وی اظهار کرد: در همین شرایط تحریم، حجم تجارت ایران با دنیا در ده ماهه ابتدایی سال جاری بیش از ۷۰ میلیارد دلار بوده است و این یعنی اقتصاد بزرگی مانند ایران را نمی‌توان حبس کرد. ایران از اقتصادی بزرگ برخوردار است و نیروی انسانی توانمند، مرز مشترک با ۱۵ کشور همسایه و حوزه نفوذ قوی دارد و می‌تواند در همین محدوده و از طریق همکاری با کشورهای اطراف همه مسائل خود را به صورت جدی حل کرده و نیازها را تأمین کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دستاوردهای کشورمان در بخش‌های مختلف که در چهل سال اخیر محقق شده است، گفت: تا اواخر دهه ۶۰ مهمترین اقلام صادرات غیرنفتی کشور فرش و پسته بود اما امروز که به زعم خود آمریکایی‌ها فروش نفت ایران را صفر کرده‌اند، باید از آنها پرسید که اقتصاد ایران که جزو بیست اقتصاد برتر دنیا است چگونه اداره می‌شود. با پیشرفت‌ها و دستاوردهای حاصل شده مجموعه بزرگی از کالاهای صنعتی در کشور تولید و به اقصی نقاط دنیا صادر می‌شود و اداره کشور از طریق ارز حاصل از این صادرات صورت می‌گیرد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید بتوانیم اداره کشور را بدون اتکا به نفت دنبال کنیم، گفت: کشورهایی که توسعه خود را بر مبنای منابع طبیعی قرار داده‌اند به جز موارد استثنا مانند نروژ، نتوانسته‌اند از روند مناسبی در توسعه برخوردار باشند و بیشتر مصرف کننده بوده‌اند.

وی با اشاره به سابقه ایجاد حساب ذخیره ارزی و تبدیل آن به صندوق توسعه ملی، افزود: اگر شرایط فروش نفت خوب بود، طبق برنامه باید ۳۶ درصد از درآمد نفت به صندوق توسعه ملی واریز می‌شد و بخشی از این درآمد نیز در بودجه دولت قرار می‌گرفت و به مرور سهم این صندوق افزایش پیدا می‌کرد تا سهم درآمدهای نفتی در بودجه کمتر شود.

معاون اول رئیس جمهور کرد: در مقطعی برای تأمین نیازهای صنعت نفت به تجهیزات مختلف و نیز برای احداث کارخانه‌های صنعتی ابتدایی باید منتظر شرکت‌های خارجی می‌بودیم اما امروز توانمندی صنعتی کشور متحول شده و بسیاری از این نیازها با اتکا به توانمندی داخلی تأمین می‌شود.

جهانگیری با یادآوری اجرای فاز ۱۱ پارس جنوبی که شرکت توتال این پروژه را قبول کرده و قرار بود سکویی ۲۰ هزار تنی در این پروژه نصب شود گفت: شرکت توتال پس از بررسی و ارزیابی‌های مختلف در خصوص پیمانکارهای کشورهای دیگر، سرانجام بهترین پیمانکار و مجری برای نصب این سکو را شرکت‌های ایرانی تشخیص داد که این نشان دهنده توانمندی گسترده کشورمان است.

وی با تاکید بر اینکه ایران دیگر کشوری نیست که برای تأمین نیازهای ابتدایی خود منتظر کشورهای خارجی باشد گفت: امروز شرکت‌ها و پیمانکاران ایرانی در طراحی، مهندسی، ساخت و اجرای پروژه‌های بزرگ صنعتی، پتروشیمی و نیروگاهی زبانزد هستند و در بسیاری از مناقصه‌ها با وجود آنکه شرکت‌های خارجی نیز حضور دارند، پیمانکاران و شرکت‌های ایرانی برنده می‌شوند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اتفاقات و تحولات مهمی در توانمندی و کیفیت نیروی انسانی و نحوه اجرای پروژه‌های صنعتی کشور رخ داده است، گفت: اگر مزاحمت‌ها، موانع و فشارها علیه ملت ایران وجود نداشت، قطعاً امروز موقعیت برتری از بسیاری از کشورهای مدعی در زمینه توسعه داشتیم.

جهانگیری با بیان اینکه شرایط مطلوب کشور در تربیت نیروی انسانی و بالا رفتن توانمندی مدیون چند بخش است که یکی از مهمترین آنها دانشگاه‌های کشور هستند، گفت: در سال ۵۷ تعداد کل دانشجویان کشور ۱۷۰ هزار نفر بود و این در حالی است که در مقاطعی پس از سال ۹۲ تعداد دانشجویان به بیش از ۴.۵ میلیون نفر رسید و این یعنی جمعیت بزرگی از نیروی انسانی تحصیل کرده در کشور وجود دارد که البته ایجاد فرصت‌های شغلی برای آنها نیز یک دغدغه برای دولت است.

وی با تاکید بر اینکه منابع انسانی مهمترین عامل توسعه است گفت: اگر منابع انسانی کارآمد در یک کشور وجود نداشته باشد حتی بهترین امکانات و موقعیت‌های جغرافیایی نیز نمی‌تواند آن طور که باید مورد بهره برداری قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید توسعه کشور را مورد بررسی و آسیب شناسی قرار دهیم به موضوع نیروی انسانی در بنگاه‌های اقتصادی اشاره و خاطر نشان کرد: ساختار بنگاه‌های اقتصادی نیازمند اصلاح است چرا که بسیاری از این بنگاه‌ها توجهی به آموزش نیروی انسانی خود ندارند و بعضاً نیروی انسانی فعال در این بنگاه‌ها از دانش و آموزش‌های جدید بهره مند نیستند و این موضوعی است که در گذشته در طرح بازسازی صنعتی کشور نیز مورد تاکید قرار گرفته بود.

جهانگیری با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی نیازمند آن هستند که تولیدات آنها در بازارهای بین المللی قابل رقابت باشد، گفت: بنگاه‌هایی می‌توانند ادامه حیات دهند که ساختار مناسب داشته، از نیروی انسانی کارآمد برخوردار باشند و بتوانند محصولات و خدمات با کیفیت و با قیمت مناسب که در بازارهای بین المللی قابل رقابت باشد، ارائه دهند.

وی با اشاره به برگزاری چندین جلسه با رؤسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور، افزود: در این جلسات از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم که به دنبال ارائه راهکار برای حل مهمترین مسائل و چالش‌های پیش روی نظام باشند چرا که برای بالا بردن سرمایه اجتماعی و افزایش امید و اعتماد مردم هیچ مجموعه‌ای نمی‌تواند بهتر از دانشگاه‌ها برنامه ریزی کند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جهت گیری های دولت تا حد زیادی در بخش اقتصادی نیز روشن است، اظهار کرد: یکی از این جهت گیری ها استفاده از ظرفیت‌های طبیعی کشور برای جذب گردشگران است اما اینکه می‌گوئیم باید چند میلیون گردشگر را به کشور جذب کنیم، ابتدا باید بررسی کنیم که چه میزان نیروی انسانی مناسب برای ارائه خدمت به گردشگران در کشور وجود دارد و آیا دانشگاه‌های کشور این موضوع را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده‌اند؟

جهانگیری با بیان اینکه باید نیروی انسانی متناسب با آینده کشور و تحولات پیش رو تربیت شود، بر ضرورت هدایت نیروی انسانی به سمت فناوری‌های نوین تاکید کرد و افزود: اینکه بر اساس گزارش‌های رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای ۶۲ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای در سال ۹۲ و ۹۳ وارد بازار کار شده‌اند افتخاری بزرگ است ضمن آنکه بسیاری از این فارغ التحصیلان می‌توانند پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، کارآفرینی کنند.

وی بر ضرورت ارائه تسهیلات دولتی به کارآفرینان و فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای تاکید کرد و افزود: فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای نباید از شکست بترسند چرا که ترس از شکست خودکشی است.

معاون اول رئیس جمهور از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواست که از ظرفیت‌های بخش خصوصی نیز در دانشگاه‌ها بیش از پیش استفاده شود و گفت: اگر در انتخاب اعضای هیئت امنای دانشگاه‌ها از بخش خصوصی پر انگیزه نیز استفاده شود این موضوع می‌تواند تحولی در توانمند سازی فارغ التحصیلان مؤثر باشد به گونه‌ای که پیش از اتمام دانشگاه، بخش خصوصی به سراغ دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای بیایند و آنها را جذب صنایع و فعالیت‌های خود کنند.

کد خبر 408971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.