کروناویروس به ایران نرسیده است

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اینکه هنوز هیچ موردی از کروناویروس در ایران مشاهده نشده است، درخصوص اقدامات انجام شده برای بازگرداندن ۷۰ تن از دانشجویان ایرانی ساکن شهر ووهان چین به کشور، گفت: به این منظور پروازی مخصوص در اولین ساعات بامداد سه ‌شنبه (فردا) به این شهر اعزام می‌ شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از وبدا، سعید نمکی صبح امروز _دوشنبه ۱۴ بهمن ماه_ در حاشیه بازدید از مهدی کلینیک، در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت کروناویروس، اظهار کرد: "خواهشم این است که این پیام دلگرم کننده بنده را که مملو از صداقت، یکرنگی و شفافیت است به مردم عزیز ایران منتقل کنید که وزیر بهداشت شان هرگز چیزی را از آنها پنهان نکرده و نخواهد کرد؛ حتی اگر اعلام موضوع به قیمت بدنامی و فشار بر روی خودش تمام شود. تا این لحظه، هیچ موردی از کروناویروس جدید در کشور گزارش نشده است. "

وی خاطرنشان کرد: مردم باید در جریان باشند که کروناویروس جدید مطلقاً سخت تر از بیماری آنفلوآنزای H۱N۱ که در چند ماهه گذشته آن را مهار کردیم، نیست. بیماری زایی کروناویروس جدید حدوداً ۳۰ درصد است و ما می‌توانیم مانند H۱N۱ از پس آن برآییم.

نمکی در خصوص توقف پروازها از چین به ایران و بالعکس، گفت: تقاضای بنده مبنی بر توقف پروازها از چین به ایران، مورد حمایت معاون اول رییس جمهور و وزیر راه قرار گرفت و قرار بر این شد تا امکان بازگشت برای اتباع چینی که اکنون در ایران هستند و ایرانیان ساکن در چین نیز فراهم باشد؛ چراکه ما نمی‌توانیم امکان بازگشت را از آنها بگیریم. اگر همچنان پروازی در حال انجام است، تنها برای جابه‌جایی شهروندان ایرانی و چینی بوده است.

وزیر بهداشت با اشاره به روابط استراتژیک میان ایران و چین، اضافه کرد: امیدوارم در اسرع وقت شرایط به حالت عادی بازگردد؛ چراکه روابط ایران و چین رابطه ای استراتژیک است که نمی خواهیم لطمه‌ای به آن وارد شود. اما معنای این سخن آن نیست که لحظه‌ای از سلامت مردم غافل می‌شویم. سلامت مردم از هر گونه مصلحت اندیشی برای ما اولویت بیشتری دارد.

وی در خصوص برنامه‌ها برای بازگشت ۷۰ دانشجوی ایرانی ساکن در شهر ووهان چین، تاکید کرد: پروازی مخصوص در اولین ساعات بامداد روز سه شنبه (فردا) به این شهر اعزام می شود که متشکل از پنج نفر از پرسنل زبده ما شامل متخصص عفونی و پرسنل اورژانس است. همچنین، برای تمام خدمه پروازی این هواپیما نیز تمهیدات لازم از نظر حفاظت از ویروس فراهم شده است. این ۷۰ دانشجو پس از بازگشت دو هفته در قرنطینه خواهند بود و سپس می توانند به آغوش خانواده هایشان بازگردند.

کد خبر 408847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.