ساخت ماهواره سنجشی توسط محققان ایرانی

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برای طراحی و ساخت ماهواره دوم با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرارداد امضا کرده‌ایم و قرار است ماهواره‌ای از نوع سنجشی و با دقت یک متر از سوی محققان این دانشگاه طراحی و ساخته شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی با اشاره به تجربه طراحی و ساخت ماهواره پیام دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گفت: عملکرد ماهواره پیام بسیار مثبت بود. اگرچه ماهواره بر به ارتفاع مداری مورد نظر پیام رسید، اما متاسفانه  نتوانست با سرعت لازم این ماهواره را در مدار مورد نظر قراردهد.

معتمدی اظهار کرد: در همان روز پرتاب ماهواره پیام، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید بر ساخت ماهواره دیگری در این دانشگاه کرد. در سناریو پیشنهادی برای این ماهواره موضوع استفاده از فناوری‌های نوین و رسیدن به قدرت تفکیک یک متر مطرح بود و با مذاکراتی که با وزیر ارتباطات شد و بر اساس برنامه‌های این وزارتخانه، برای توسعه فناوری‌های فضایی، این سناریو مورد تایید قرار گرفت.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: اینکه طراحی و ساخت ماهواره با دقت یک متر و با استفاده از فناوری‌های نوین، کلاس ماهواره و سطح بلوغ فناوری را ارتقا خواهد داد.

معتمدی فاز اول این پروژه را اجرای طراحی‌ مفهومی و چهار حوزه توسعه فناوری ماهواره دانست و اظهار کرد: ماهواره‌ای که بر اساس این قرار داد، قرار است ساخته شود از نوع ماهواره‌های سنجی با دقت یک متر است که ماموریت اصلی آن تصویربرداری خواهد بود؛ وی مدار این ماهواره را ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر ذکر کرد.

کد خبر 407903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.