نابودی جنگل‌های کشور تا چند سال آینده شایعه است

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: نابودی جنگل‌های کشور تا چند سال آینده شایعه است.

به گزارش ایمنا، رضا بیانی اظهار کرد: بر اساس نقشه های پوشش گیاهی کشور که با استفاده از تصاویر ماهواره ای تهیه شده است، مساحت جنگل ها با توجه به درختکاری رو به افزایش است و محاسبه آن با استفاده از پایش تصاویر ماهواره ای انجام می شود.

وی با اشاره به وضعیت پوشش گیاهی کشور، ادامه داد: از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ با استفاده از تصاویر ماهواره لَنسِت نقشه های پوشش گیاهی کشور را تهیه کردیم که در آن برای مراتع، جنگل ها و بیابان های کشور ۲۱ لایه اطلاعاتی تهیه شد، همچنین با استفاده از تصاویر ماهواره سَنکیلن ۲ در سال ۲۰۱۸، به هنگام سازی نقشه ها را آغاز کردیم که تا پایان امسال سطح بیابان ها و مراتع کشور قابل محاسبه خواهد شد.

بیانی با بیان اینکه اکنون کشور حدود ۸۴ میلیون هکتار مرتع دارد، افزود: با استفاده از تصاویر ماهواره ای سال ۲۰۱۸، تا پایان سال ۹۸ نقشه پوشش گیاهی هنگام سازی شده، تهیه می شود.

سالانه ۱۲ هزار هکتار جنگل تخریب می‌شود

مدیرکل دفتر مهندسی سازمان جنگل ها خاطرنشان کرد: با توجه به تغییرات آب و هوایی که در دنیا اتفاق افتاده است و با تغییرات فصل و میزان بارندگی، افزایش گرمای هوا باعث افزایش نیاز آبی گیاه و در نتیجه استفاده از آب های زیر زمینی می شود که تا حدودی این تغییرات آب و هوایی بر میزان جنگل ها تاثیر می گذارد.

بیانی گفت: اینکه برخی معتقدند در چند سال آینده تمام جنگل های کشور نابود می شود امکان پذیر نیست و پایه علمی ندارد.

وی تصریح کرد: سازمان جنگل ها از سنوات گذشته تاکنون تمامی افزایش و کسر از جنگل را با نقشه های ماهواره ای اثبات می کند، اما منکر تخریب در جنگل های کشور و منابع طبیعی نیستیم، به هر حال انجام کارهای عمرانی، احداث سد، معدن و جاده ها در عرصه های منابع طبیعی صورت می گیرد، اما سعی می کنیم تا ضریب حفاظتی افزایش یابد و باید در پایان برنامه ششم ضریب حفاظتی سازمان در عرصه های منابع طبیعی به بیش از ۹۰ درصد برسد.

مدیر کل دفتر مهندسی سازمان جنگل ها اضافه کرد: جنگل های ما دارای پنج ناحیه رویشی (هیرکانی، زاگرسی، ارسبارانی، ایران تورانی و خلیج عمانی) است، در ناحیه رویشی هیرکانی درختکاری فراوانی انجام شده است و میزان افزایش آن بیش از تخریب است.

بیانی گفت: طبق آمار رسمی فائو سالانه حدود ۱۲ هزار هکتار از جنگل های ایران بر اثر تصرفات، انجام عملیات عمرانی و افزایش احداث سدها کاهش می یابد، اما انجام پروژه های درختکاری این میزان کاهش را پوشش می دهد، همچنین سازمان در تلاش است تا مناطق با استعداد بالا را برای درختکاری شناسایی کند تا کمترین آسیب به عرصه ها وارد شود.

 آتش سوزی امسال جنگل‌ها ناچیز بود

بیانی در پاسخ به اینکه آتش سوزی امسال چه میزان به جنگل های شمالی کشور آسیب وارد کرده است، توضیح داد: سال گذشته حدود ۱۰۰ هکتار آتش سوزی در جنگل ها اتفاق افتاد، آتش سوزی های اخیر در جنگل های شمالی کشور نسبت به سال گذشته بسیار ناچیز و با خسارت اندک بود.

وی اظهار کرد: بر اساس داده های سازمان هواشناسی، می توانیم آتش سوزی در ماه‌های آینده را پیش بینی کنیم، در این نقشه ها تیپ، راه های جنگلی، گونه های جنگلی، تراکم جنگل و محل آتش سوزی پیش بینی می شود که با این فرآیند می بینیم که میزان آتش سوزی نسبت به سنوات گذشته بسیار اندک شده است، همچنین از مردم نیز می خواهیم تا بیش از پیش نسبت به جنگل ها احساس مسوولیت داشته باشند.

کد خبر 407834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.