دستگاه تشخیص سریع بیماری‌های عفونی ساخته شد

محققان گروه مهندسی پزشکی دانشگاه علم و صنعت موفق به ساخت دستگاهی شدند که توانایی سنجش دقیق و سریع بیماری‌ها را براساس روش‌های پیشرفته سلولی و مولکولی دارد.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای انجام تست‌های تشخیصی در روش‌های  آزمایشگاهی متداول معمولاً از چندین دستگاه در مراحلی نظیر جداسازی پلاسما و مخلوط سازی مواد بیوشیمیایی استفاده می‌شود.

این در حالی است که با استفاده از فناوری "میکرو فلوئید" تمام این مراحل را می‌توان روی یک تراشه انجام داد؛ با انجام این کار علاوه بر افزایش سرعت انجام تست‌ها از مقادیر کمتر نمونه‌های سیالات بیولوژیک استفاده می‌شود که خود هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد. نمونه‌های ابتدایی دستگاه میکروفلوئیدی، دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون با یک قطره از خون است، اما با نمونه‌های پیشرفته آن پارامترهای پیشرفته‌تری را می‌توان اندازه گیری کرد.

اسماعیل پیش بین، مجری این طرح پژوهشی گفت: با انجام این پژوهش موفق به ساخت دستگاهی شدیم که تمام مراحل تست آزمایشگاهی را می‌توان روی یک چیپ میکروفلویدی انجام داد؛ نمونه‌های این دستگاه می‌تواند برای تشخیص انواع بیماری‌ها کاربرد داشته باشد، اما در بیماری‌های عفونی وجود آن اهمیت بیشتری دارد، زیرا یکی از راه‌های جلوگیری از شیوع این بیماری‌ها تشخیص سریع آن است.

این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردار است و تست نمونه‌های خونی با استفاده از آن در چند دقیقه انجام می‌شود. محققان دانشگاه علم و صنعت این طرح را با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری انجام دادند و نتایج آن در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی منتشر شده است.

کد خبر 407730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.